NewsyPrzełom w leczeniu raka jajnika? Na ratunek "konie trojańskie"

Przełom w leczeniu raka jajnika? Na ratunek "konie trojańskie"

W przypadku osób opornych na tradycyjną chemioterapię, nowoczesne metody leczenia raka jajnika mogą przynieść przełom. Wszystko dzięki nowym lekom działającym jak "konie trojańskie". Jak podkreśla prof. Lubomir Bodnar z Siedleckiego Centrum Onkologii, kluczowe jest zapewnienie dostępu do diagnostyki molekularnej, aby skutecznie stosować te terapie.

Nowa nadzieja dla chorych na raka jajnika. Profesor wskazuje
Nowa nadzieja dla chorych na raka jajnika. Profesor wskazuje
Źródło zdjęć: © Akademia Ginekologii Onkologicznej

Nowa nadzieja dla chorych na raka jajnika

Rak jajnika to poważne zagrożenie zdrowotne, które rocznie dotyka ponad 4 tysiące Polek, z czego 3 tysiące umiera. Wyleczalność w Polsce jest niska, co wynika z braku nowoczesnych terapii i profilaktyki. Nowotwór ten często dotyka młodsze kobiety, co jest związane z niezdrowym stylem życia i genetycznym obciążeniem.

Koniugaty to leki celowane, które działają poprzez określony receptor, wprowadzając do komórki nowotworowej cytostatyk, znany jako "koń trojański". Ten mechanizm pozwala na unieszkodliwienie komórki nowotworowej i wpływa na całe mikrośrodowisko guza. Obecnie trwają intensywne badania nad tymi lekami, a wiele z nich znajduje się już w zaawansowanej fazie testów klinicznych.

Pierwszym zarejestrowanym lekiem z tej grupy w Unii Europejskiej jest mirvetuximab soravtansine, który jest przeznaczony dla pacjentek z platynooporną postacią raka jajnika. Szczególnie korzystne efekty obserwuje się u pacjentek z wysoką ekspresją biomarkera receptora folianowego, co może znacząco wydłużyć czas przeżycia wolny od progresji choroby.

Jeden z najczęściej ignorowanych objawów raka jajnika

Ekspert: Bardzo czekamy na refundację tego leku

Prof. Lubomir Bodnar, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Radioterapii Siedleckiego Centrum Onkologii podkreślił w rozmowie z "Kurierem Medycznym", że diagnostyka molekularna jest niezbędna do skutecznego leczenia nowotworów ginekologicznych.

W przypadku raka jajnika, znajomość typu molekularnego pacjentki, w tym mutacji w genie BRCA czy zaburzeń rekombinacji homologicznej, pozwala na lepsze dopasowanie terapii. Prawie połowa pacjentek z rakiem jajnika dobrze reaguje na inhibitory PARP, jednak dla pozostałych konieczne są nowe rozwiązania, takie jak koniugaty.

- Szczególną korzyść z tego leku zyskają pacjentki z grupy o wysokiej ekspresji biomarkera receptora folianowego. W ich przypadku terapia może znacznie wydłużyć czas przeżycia wolny od progresji choroby i również pośrednio wpłynąć prawdopodobnie na wydłużenie im czasu przeżycia całkowitego - powiedział specjalista.

Jego zdaniem to zatem ważny krok w najtrudniejszym obszarze leczenia pacjentek chorujących na raka jajnika. - Bardzo czekamy na refundację tego leku, ponieważ dzięki niej zyskamy dodatkowe narzędzie do lepszego leczenia - podkreślił prof. Bodnar.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie