Trwa ładowanie...

Przepuklina mosznowa - przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
01.04.2021 17:20
Przepuklina mosznowa - przyczyny, objawy, leczenie
Przepuklina mosznowa - przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina mosznowa ma postać przepukliny pachwinowej skośnej. Swoją nazwę zawdzięcza zjawisku przemieszczenia się zawartości worka przepuklinowego do moszny w wyniku utworzenia w kanale pachwinowym otworu w powłoce brzusznej. W konsekwencji powstaje widoczne i wyczuwalne uwypuklenie. Zmiany zachodzące w przepuklinie są nieodwracalne. To oznacza, że zawartości worka przepuklinowego nie da się usunąć. Przepuklina mosznowa musi być jak najszybciej leczona. Jeśli się tego nie zrobi, to na skutek uwięźnięcia może dojść nawet do śmierci.

spis treści

1. Przyczyny przepukliny mosznowej

Przepuklina mosznowa powstaje na skutek nieprawidłowości, które mogą zajść u płodu w łonie matki. Polega to na tym, że nie dochodzi do zamknięcia kanału pachwinowego, po tym jak jądra przechodzą do moszny. Przepuklina mosznowa pojawia się u tych dzieci, które mają słabiej rozwinięte mięśnie w powłoce brzusznej. Tak jest np. w przypadku tych niemowlaków, które przyszły na świat zbyt wcześnie. Jednak nie tylko dzieci są narażone na przepuklinę mosznową. Może ona przytrafić się także dorosłym mężczyznom. Są to osoby mające problemy z oddawaniem moczu, zaparciami oraz nadwagą. Przepuklina mosznowa może też wystąpić u cierpiących na choroby zatorowo-płucne.

Przepuklina mosznowa może dotyczyć również dorosłych mężczyzn
Przepuklina mosznowa może dotyczyć również dorosłych mężczyzn

2. Przyczyna guza w mosznie

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"

Przepuklina mosznowa charakteryzuje się guzem w mosznie, który jest dość miękkim zgrubieniem. Jest jeszcze bardziej widoczne, gdy osoba z tym schorzeniem kaszle lub  napina mięśnie. Może się uaktywnić przy długotrwałym wysiłku fizycznym. Przepuklina mosznowa ujawnia się nie tylko wizualnie. Pojawia się też ból, a nawet pieczenie. Gdy następuje dotknięcie lub nacisk na pogrubione miejsce, wtedy bolesność się pogłębia i promieniuje. Przepuklina mosznowa jest diagnozowana przez lekarza poprzez badanie polegające na dotykaniu bolącego miejsca. W razie wątpliwośc należy przeprowadzić badania  USG lub RTG.

Najważniejsze objawy raka prostaty
Najważniejsze objawy raka prostaty [7 zdjęć]

Dane są zatrważające. Na raka prostaty zapada 10 tys. Polaków rocznie. Jest drugim najczęściej występującym

zobacz galerię

3. Zabieg usunięca przepukliny mosznowej

W usunięciu tego schorzenia stosuje się zabieg chirurgiczny, ze względu na to, że przepuklina mosznowa jest nieodwracalna. Jeśli chodzi o dzieci, to wykonuje się go, gdy dziecko skończy rok. U dorosłego najlepiej jest przeprowadzić operację jak najszybciej. Jest kilka technik usunięcia przepukliny mosznowej. Jedną z nich jest operacja metodą Bassiniego. Polega ona na dokładnym zszyciu ubytków w tkance, które są jakby ,,bramą" przepukliny mosznowej. Zabieg ten określa się też jako hernioplastyka. Pełny powrót do zdrowia zależy od danego organizmu i trwa od 4 do nawet 12 tygodni. Niestety ryzyko powrotu przepukliny nadal istnieje.

Przepuklina mosznowa może też być usunięta drugim sposobem. Jest to operacja wykonana tzw. metodą Lichtensteina. Podczas jej wykonywania obszar podlegający operowaniu jest zabezpieczony siatką polipropylenową. W tym przypadku nawrót schorzenia jest dużo mniejszy niż we wcześniej opisanym sposobie. Po takiej operacji powrót do zdrowia jest też krótszy, bo może trwać od 1 do najwyżej 3 tygodni.

To musisz wiedzieć

4. Jak leczyć przepuklinę

Tak jak w przypadku każdej przepukliny, po zabiegu jej usunięcia należy uważać z wysiłkiem fizycznym. O wszelkim uprawianiu sportów, czy też pracy fizycznej należy na pewien czas zapomnieć. Po operacji przepukliny mosznowej podnoszenie ciężkich przedmiotów, czy też inne czynności związane z wysiłkiem należy ograniczyć lub wykluczyć na okres co najmniej czterech tygodni. Podczas okresu rehabilitacji, wskazane jest zażywanie spokojnego ruchu w postaci marszu, po to żeby stymulować operowane tkanki, co prowadzi do szybszego powrotu do zdrowia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze