Trwa ładowanie...

Przetrwały moczownik - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie,

Przetrwały moczownik, znany także jako przetrwały przewód omoczniowy można zaobserwować w trakcie wykonywanego nieinwazyjnego badania diagnostycznego o nazwie ultrasonografia (USG).

spis treści

1. Co to jest przetrwały moczownik?

Moczownik, zwany również przewodem omoczniowym to sznur łącznotkankowy, który stanowi pozostałość po omoczni, błonie płodowej, powstałej z ektodermy i mezodermy. Na pewnym etapie życia płodowego przewód omoczniowy łączy szczyt pęcherza moczowego z pępkiem. Jeszcze w okresie prenatalnym moczownik powinien ulec całkowitemu zamknięciu. Po porodzie sznur łącznotkankowy zwany moczownikiem ulega przekształceniu w więzadło pępkowe pośrodkowe. W sytuacji, w której przewód omoczniowy nie ulegnie całkowitemu zarośnięciu lub ponownie się otworzy, może dojść do pewnych nieprawidłowości związanych z moczownikiem. Najczęstsze patologie to:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • szczelina pępkowa – zamknięciu ulega jedynie pęcherzowa część moczownika, górna część przewodu jest drożna na tyle, że do otworu w pępku można włożyć sondę.
  • torbiel moczownika – ta wada przewodu omoczniowego występuje u pacjentów najczęściej. Związana jest z obecnością przestrzeni płynowej - torbieli w środkowej części moczownika.
  • uchyłek szczytu pęcherza, zwany również uchyłkiem pęcherzowym moczownika – ten problem zdrowotny rozpoznawany jest u pacjentów najrzadziej. Drożność występuje w dolnym odcinku przewodu. Skutkiem tej sytuacji jest niemożność opróżniania pęcherza moczowego. Często także dochodzi do infekcji dróg moczowych.
  • przetoka pępkowa, zwana również drożnym moczownikiem – w przewodzie występuje drożność, która powoduje wyciekanie moczu przez otwór pępkowy.

2. Objawy związane z przetrwałym moczownikiem

Przetrwały moczownik może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych zarówno u małych dzieci, jak i u dorosłych osób. U wielu pacjentów powoduje on dolegliwości takie jak:

Wiele osób bagatelizuje problemy związane z przetrwałym moczownikiem, ponieważ występujące objawy mają charakter niespecyficzny.

3. Diagnostyka

Diagnostyka przetrwałego moczownika opiera się na wykonaniu ultrasonografii oraz tomografii komputerowej. Kolejnym ważnym badaniem jest cystografia mikcyjna, dzięki której można dokładnie zweryfikować stan układu moczowego pacjenta. Przetrwały moczownik należy różnicować z takimi schorzeniami jak:

4. Jak leczyć przetrwały moczownik?

Zdiagnozowany przetrwały moczownik u noworodka nie wymaga od razu leczenia operacyjnego, ponieważ u wielu maluchów w pierwszych miesiącach życia dochodzi do samoistnej regresji niektórych nieprawidłowości.

Przetrwały moczownik u dorosłych, ale również u starszych dzieci wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Zakażenia spowodowane torbielą moczownika leczy się antybiotykami. Zabieg wycięcia torbieli można przeprowadzić jakiś czas później.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza