Przez przypadek nagrał swój zawał. Teraz ostrzega innych
Youtuber Alain Bruno przez przypadek uwiecznił na filmie moment, w którym dostaje zawału. Zdecydował się opublikować filmik ku przestrodze. Wspomina tę chwilę jako najstraszniejszy moment w jego życiu.
1. Niechcący uwiecznił na filmie swój zawał
Alain jest rozpoznawalnym youtuberem i influencerem ze Stanów Zjednoczonych. Na swoim kanale zamieszcza treści dotyczące mentoringu oraz fitness. To właśnie podczas przygotowywania jednego z materiałów stało się coś nieoczekiwanego i dramatycznego.
Mężczyzna przez przypadek uwiecznił na wideo swój zawał. Około trzeciej minuty materiału widać, że zaczyna się zachowywać dziwnie, co związane było z dyskomfortem w barku i kłucia w klatce piersiowej. Potem sprawy zaczęły wyglądać jeszcze groźniej - mężczyzna na chwilę zasłabł, a ból zaczął zyskiwać na sile.
Sam Alain zdecydował się na opublikowanie niefortunnego materiału w internecie. Opatrzył go opisem: "To najstraszliwsza rzecz, jaka mi się kiedykolwiek przytrafiła. Od kilku dni miałem dziwne symptomy. Dziś, podczas ćwiczeń do nowego filmu, objawy te okazały się zawałem serca. Bolało i spanikowałem. Myślałem, że umieram. Na szczęście mój współlokator był już wcześniej w domu i bezzwłocznie zadzwonił pod numer alarmowy. Teraz jest okej, ale muszę uważać do końca życia, bo w mojej rodzinie występują choroby serca. Zachowajcie bezpieczeństwo!"
2. Jak rozpoznać atak serca?
Główny objaw zawału serca to tzw. bóle wieńcowe. Są bardzo intensywne, trwają nawet do pół godziny. Do tego wkrótce mogą dołączyć duszności, zawroty głowy, opadnięcie z sił, nudności, wymioty, a nawet utrata przytomności.
Inne objawy ataku serca to:
ból za mostkiem - pamiętajmy, że serce jest praktycznie po środku klatki piersiowej, jest tylko nieznacznie przesunięte w lewo,
ból klatki piersiowej, może promieniować do lewego barku i żuchwy,
stan podgorączkowy i uderzenia zimnego potu,
uczucie lęku, dodatkowo potęgowane intensywnym bólem.
Gdy rozpoznamy objawy zawału, należy reagować jak najszybciej. Niekiedy ból zawałowy trwać może kilka godzin, nie pomaga na niego ani odpoczynek, ani nitrogliceryna. Ryzyko zawału zwiększać mogą m.in.czynniki genetyczne, miażdżyca, a także stosowanie sterydów anabolicznych.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.