Przez rok nie piła alkoholu. Nie tylko jej wygląd się zmienił
Jenna Rosenstein, redaktorka serwisu amerykańskiej edycji "Harper's Bazaar", postanowiła przeprowadzić eksperyment i zrezygnować z picia alkoholu. W ciągu 12 miesięcy ani razu nie sięgnęła po żaden trunek. Teraz dzieli się zdjęciem, które obrazuje efekt podjętego wyzwania.
1. Przez rok nie piła alkoholu
Dziennikarka Jenna Rosenstein, która na co dzień pracuje w amerykańskim "Harper's Bazaar", postawiła sobie za cel wyeliminowanie alkoholu z diety. Kobieta przez rok nie piła wysokoprocentowych napojów, co jak twierdzi, było podyktowane przygotowaniami do ślubu. Kobieta chciała przekonać się, czy rezygnacja z trunków polepszy stan jej zdrowia, przyczyni się do redukcji wagi oraz poprawi wygląd cery.
Zanim przystąpiła do wyzwania, miała w zwyczaju regularnie spożywać niewielkie ilości wina. Nie ukrywała też, że bardzo lubiła drinki, które zdarzało jej się spożywać trzy, cztery razy w tygodniu. Jak odstawienie alkoholu wpłynęło na jej wygląd?
2. Lepsze samopoczucie, cera bez trądziku
Jenna przyznaje, że rezultaty eksperymentu przerosły jej najśmielsze oczekiwania. Rezygnacja z alkoholu i picie większej ilości wody znacznie polepszyło jakość jej skóry. Cera stała się jaśniejsza i gładsza, pod oczami zniknęły cienie oraz obrzęki, z którymi wcześniej nie mogła sobie poradzić. Z twarzy zniknęły również przebarwienia. Ale to nie zmiany w wyglądzie cery okazały się największe.
Rosenstein twierdzi, że największą korzyścią z odstawienia alkoholu była poprawa jej ogólnego stanu zdrowia. Miała więcej energii, stała się mniej senna, poprawie uległa też perystaltyka jelit. Dziennikarka dodała też, że podczas eksperymentu udało jej się sporo zaoszczędzić.
3. Wpływ alkoholu na zdrowie
Spostrzeżenia dziennikarki nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem. Od lat wiadomo, że alkohol negatywnie wpływa zarówno na narządy wewnętrzne, jak i samopoczucie. Zbyt duże dawki napojów wysokoprocentowych działają jak trucizna: uszkadzają m.in. wątrobę, mózg i serce.
Wszystko przez alkohol etylowy, który zwiększa ryzyko rozwoju takich chorób jak: nowotwory jamy ustnej, gardła, trzustki oraz jelita grubego, a także marskości wątroby, alkoholowego stłuszczenia wątroby, alkoholowego zapalenie wątroby, ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki czy chorób neurodegeneracyjnych. Istnieje też wiele badań, które dowodzą, że nadużywanie alkoholu sprzyja infekcjom wirusowym i bakteryjnym.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.