Trwa ładowanie...

Przezpochwowe (igłowe) podwieszenia szyi pęcherza

Nietrzymanie moczu (NTM) to dolegliwość, która dotyczy większości ludzi na całym świecie. Może to być objawem wielu schorzeń. W zależności od przyczyny, może mieć różny przebieg i rodzaj. Zdarza się, że NTM występuje w nasileniu małym, średnim i dużym. Potencjalnymi kandydatami do leczenia NTM są oczywiście kobiety, a w mniejszym stopniu mężczyźni, po zabiegach na gruczole krokowym. W każdym przypadku planowanego leczenia chirurgicznego zalecane jest wykonywanie kompleksowego badania urodynamicznego. Skuteczność najlepszych metod sięga 100% bezpośrednio po zabiegu, jednak z upływem czasu NTM może nawrócić.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Nietrzymanie moczu - rodzaje

Do najczęściej występujących schorzeń NTM należą: pęcherz nadreaktywny, wysiłkowe NTM, NTM z parć naglących.

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu - objawia się mimowolnym wyciekiem moczu podczas wysiłku, kichania lub kaszlu, czyli wykonywania czynności, które powodują wzrost ciśnienia na brzuchu. Szacuje się, że na tę postać cierpi ok. 49% wszystkich osób z nietrzymaniem moczu.
  • Mieszane nietrzymanie moczu - objawia się mimowolnym wyciekiem moczu z towarzyszącym uczuciem nagłego parcia oraz podczas kichania lub kaszlu. Szacuje się, że na tę postać cierpi ok. 29% osób z nietrzymaniem moczu.
  • NTM z parć naglących - objawia się mimowolnym wyciekiem moczu, któremu towarzyszy lub poprzedza go uczucie nagłego parcia na mocz. Jest to jeden z objawów pęcherza nadreaktywnego.

2. Co jest przyczyną występowania nietrzymania moczu?

Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, do najważniejszych należą:

  • nadwaga i otyłość;
  • spożywanie dużej ilości alkoholu i kofeiny;
  • liczne porody;
  • rozluźnienie mięsni dna macicy;
  • palenie papierosów;
  • nadmierny wysiłek fizyczny.

Wszystkie powyższe czynniki sprzyjają powstawaniu wysiłkowego nietrzymania moczu, na które cierpi wiele kobiet.

Co to jest nietrzymanie moczu?
Co to jest nietrzymanie moczu?

Ta jedna z bardziej wstydliwych dolegliwości dotyczy nawet 15% ludzi. W Polsce z jej powodu cierpi około...

zobacz galerię

Skutecznym postępowaniem, które może w przyszłości temu zapobiec jest wzmacnianie mięsni dna miednicy poprzez zestaw specjalnie opracowanych ćwiczeń, które można wykonywać praktycznie wszędzie bez obciążenie finansowego, także będąc w pracy, na spacerze, robiąc zakupy można wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy- będzie to zarówno profilaktyka, jak i ulepszenie życia seksualnego.

3. Przezpochwowe (igłowe) podwieszenia szyi pęcherza - na czym polega zabieg?

Wśród wielu operacji stosowanych w przypadku anatomicznego typu wysiłkowego NTM można wyróżnić przezpochwowe igłowe podwieszenie szyi pęcherza.
Założeniem tego typu zabiegu jest uniesienie tkanek okolicy szyi pęcherza moczowego za pomocą długich szwów i umocnienie szwów do powięzi mięśni prostych brzucha. Operację przeprowadza się od strony pochwy, bez otwierania przestrzeni załonowej, ewentualnie z małym cięciem. Do przeprowadzenia szwów od strony pochwy służą specjalne igły. Do tej grupy zabiegów należą operacje: Stameya, Gittesa i Raza.

4. Historia zabiegu

Stamey w 1973 roku wprowadził modyfikację tego zabiegu w postaci cystoskopowej kontroli miejsca założenia szwów oraz założenia na szwy unoszące kawałki naczyniowej protezy z dakronu. Na przełomie lat 80. i 90. pojawił się zestaw Vesica do przezpochwowego podwieszenia szyi pęcherza z zastosowaniem kotwiczek mocowanych do tylnej powierzchni spojenia łonowego. Powieszenie igłowe zapoczątkowało rozwój techniki minimalnie inwazyjnej w leczeniu WNM.

Następny artykuł: Załonowe podwieszenie szyi pęcherza

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.