Przezskórne wstrzyknięcie etanolu do wątroby
Przezskórne wstrzyknięcie etanolu do wątroby to technika wykorzystywana w leczeniu raka wątroby. Poprzez cienką igłę przezskórnie wstrzykuje się czysty alkohol dokładnie do guza, by zabić komórki nowotworowe. Alkohol niszczy guz poprzez odwadnianie jego komórek i zmianę struktury białka komórkowego. Aby zniszczyć nowotwór, potrzeba 5-6 sesji wstrzyknięć.
1. Jaka jest istota wstrzykiwania etanolu przezskórnie do wątroby?
Przezskórne wstrzyknięcie stężonego etanolu do wątroby jest sposobem miejscowego leczenia raka wątroby. Do guza wstrzykuje się stężony etanol. Następnie pod wpływem stężenia tej substancji w guzie zachodzi proces niszczenia tkanek - dehydratacji i martwicy koagulacyjnej. Ponadto dochodzi do zakrzepicy drobnych naczyń krwionośnych i martwicy krwotocznej. W wyniku tych reakcji następuje rozwój komórek olbrzymiokomórkowych, które biorą udział w niszczeniu guza nowotworowego i powstawaniu tkanki bliznowaciejącej. To ogranicza wzrost lokalny guza, zaburzając proces angiogenezy.
2. Jak przebiega zabieg przezskórnego wstrzyknięcia etanolu?
Początkowo jest obliczana objętość guza, a następnie objętość etanolu, jaka ma być wstrzyknięta. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą badania ultrasonograficznego. Igła wprowadzana jest centralnie w masę guza i etanol rozprowadzany jest równomiernie w masie nowotworowej wywołując wszystkie wyżej opisane reakcje.
3. Kto kwalifikuje się do terapii przezskórnego wstrzyknięcia etanolu?
Pacjenci, u których zabieg można wykonać, mają mniej niż 3 ogniska nowotworu, maksymalnie 3-centymetrowe, otoczone są bliznami, nie są blisko powierzchni wątroby i są dobrze zdefiniowane. Dodatkowo pacjenci nie powinni cierpieć na przewlekłe choroby wątroby, np. wodobrzusze, żółtaczkę.
4. Jakie są efekty uboczne zabiegu przezskórnego wstrzyknięcia etanolu?
Najczęstszym efektem ubocznym zabiegu jest przedostanie się alkoholu na powierzchnie wątroby i do jamy brzusznej, co może powodować ból i gorączkę. Ważne jest, aby lokalizacja guza w stosunku do sąsiednich naczyń krwionośnych i dróg żółciowych była wyraźnie określona. Pomoże to uniknąć uszkodzenia ich, krwawienia, zapalenia dróg żółciowych lub wycieku żółci. Objawem ubocznym w trakcie wstrzykiwania etanolu jest często ból, który można łagodzić stosując premedykację przeciwbólową.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.