Trwa ładowanie...

Przyciąga kleszcze jak magnes. Polacy mają powody do obaw

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 27.04.2023 08:04
Jest jedna grupa krwi, którą kleszcze preferują
Jest jedna grupa krwi, którą kleszcze preferują (Getty Images)

Czescy naukowcy odkryli, że kleszcze mają pewne preferencje, a mianowicie chodzi o grupę krwi. Niestety to zła wiadomość dla dużej części polskiej populacji.

spis treści

1. Którą grupę krwi lubią kleszcze?

Wyniki badań ukazały się na łamach "Annals of Agricultural and Environmental Medicine". Czescy naukowcy zebrali setkę groźnych pajęczaków na przedmieściach Rudy w Brnie. Kleszczom zaaplikowali pobraną od ochotników krew, by sprawdzić, czy któraś z grup krwi jest dla pajęczaków bardziej smakowita. Warto wspomnieć, że kleszcze nie mają narządu wzroku, za to bardzo wyczulony węch, a także dotyk.

Okazało się, że podejrzenia badaczy były słuszne. Jedną grupę krwi pajęczaki szczególnie chętnie wybierały. To grupa krwi A – w Polsce natomiast grupa A Rh+ występuje najczęściej, więc odkrycia naukowców powinny być dla nas przestrogą.

Zobacz film: "Doktor Bartosz Fiałek mówi co robić, kiedy ukąsi nas kleszcz"
Kleszcze mają swoje preferencje co do grupy krwi
Kleszcze mają swoje preferencje co do grupy krwi (Getty Images)

"Osoby z grupą krwi A powinny podjąć odpowiednie środki, aby skuteczniej się chronić i zmniejszyć ryzyko zarażenia się niebezpiecznymi chorobami odzwierzęcymi przenoszonymi przez kleszcze" – ostrzegają badacze.

Drugą w kolejności preferowaną grupą krwi była dla kleszczy grupa 0 i AB. Grupa krwi B była najrzadziej wybierana przez kleszcze.

2. Jak uchronić się przed kleszczem?

Kleszcze mogą przenosić wiele chorób, w tym dwie szczególnie niebezpieczne – kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) oraz boreliozę. Najnowsze doniesienia wskazują, że w porównaniu z ubiegłym rokiem w Polsce jest już nadzwyczaj dużo przypadków zachorowań na oba ze schorzeń.

Niestety na kleszcza można się natknąć nie tylko w lesie, ale nawet w miejskich parkach, ogródkach działkowych, przydomowych ogrodach, na łąkach, a nawet na trawnikach pod blokami mieszkalnymi.

Jak radzi Center for Disease Control and Prevention (CDC), przed kleszczami trzeba chronić się na kilka sposobów:

  • nakładając na odzież oraz ciało środki przeciwdziałające kleszczom, tzw. repelenty np. zawierające DEET, IR3535, olejek z eukaliptusa cytrynowego (OLE),
  • unikać spacerowania po leśnych gąszczach, w zamian wybierając często uczęszczane ścieżki,
  • uważnie oglądając swoje ciało po powrocie do domu, a także biorąc prysznic.
  • CDC wskazuje, że badania potwierdziły, że wzięcie prysznica w ciągu dwóch godzin od wejścia do domu zmniejsza ryzyko zachorowania na boreliozę i inne choroby odkleszczowe.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze