Trwa ładowanie...

Przyczyny nadżerki szyjki macicy – stan zapalny, zmiany nowotworowe, hormonalne, urazy

Avatar placeholder
11.10.2022 17:38
Przyczyny nadżerki szyjki macicy – stan zapalny, zmiany nowotworowe, hormonalne, urazy
Przyczyny nadżerki szyjki macicy – stan zapalny, zmiany nowotworowe, hormonalne, urazy

Problem nadżerki szyjki macicy może dotknąć kobietę w każdym wieku. Pierwsze zmiany mogą pojawić się już w okresie dojrzewania, kiedy w organizmie zaczynają zachodzić gwałtowne zmiany hormonalne. Następnie nadżerki mogą powstawać na skutek różnych przyczyn od stanów zapalnych, przez urazy mechaniczne aż po zmiany nowotworowe. W okresie okołomenopauzalnym znów istotne są zmiany hormonalne.

spis treści

1. Przyczyny nadżerki

Pierwszym czynnikiem, który może spowodować powstanie nadżerki są stany zapaln, głównie przewlekłe. Za zmiany mogą odpowiadać powszechne infekcje grzybicze pochwy, ale także poważniejsze infekcje bakteryjne czy wirusowe przenoszone drogą płciową, takie jak rzeżączka, chlamydia czy wirus brodawczaka ludzkiego HPV.

Nadżerek wywołanych stanem zapalnym w większości przypadków nie trzeba usuwać. Wystarczy wyleczenie infekcji podstawowej, a zmiana wówczas zaniknie samoistnie.

Zobacz film: "Mięśniaki macicy - dlaczego warto o nich mówić?"
Zakażenie wirusem HPV może być jedną z przyczyn wystąpienia nadżerki szyjki macicy
Zakażenie wirusem HPV może być jedną z przyczyn wystąpienia nadżerki szyjki macicy (Shutterstock)

Szczególnie istotne jest pozbycie się zakażenia w przypadku podjęcia decyzji o powiększeniu rodziny. Nadżerka może być jedynym objawem toczącego się zakażenia, które może nawet uniemożliwić zajście w ciążę.

2. Nadżerka a zmiany nowotworowe

Nadżerka nie jest stanem przednowotworowym, ale może być jego objawem. W przypadku każdej podejrzanej zmiany, zaleca się rozszerzenie diagnostyki o wykonanie badania cytologicznego i w razie potrzeby kolposkopowego wraz z pobraniem wycinka.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Warto zaznaczyć, że nadżerka może być jedynym objawem procesu nowotworowego. Zawsze zaleca się chirurgiczne usunięcie tego typu zmian, a rozległość zabiegu i ewentualna decyzja o włączeniu leczenia dodatkowego (chemio- i radioterapii) jest uzależniona od stopnia zaawansowania choroby.

3. Urazy mechaniczne szyjki macicy

Wszelkie urazy mechaniczne, których doznaje szyjka macicy nie pozostają obojętne. Do uszkodzeń przyczyniają się przede wszystkim przebyte porody, poronienia czy zabiegi, takie jak łyżeczkowanie jamy macicy lub histeroskopia, które wymagają rozszerzenia kanału szyjki.

Także stosunki seksualne mogą spowodować mikrourazy na powierzchni szyjki macicy, przyczyniając się do powstania nadżerki. Zmiany związane z przebytymi urazami najczęściej zanikają samoistnie, chociaż czasem niezbędne okazuje się ich usunięcie.

4. Zmiany hormonalne

Zmiany hormonalne jako przyczyna powstawania nadżerki dotyczą głównie dziewcząt w fazie pokwitania, kobiet w wieku okołomenopauzalnym i ciężarnych. Są to wyjątkowe okresy w życiu, kiedy mamy do czynienia z gwałtownymi zmianami hormonalnymi. Zdarzają się one także u kobiet w wieku rozrodczym, cierpiących na zaburzenia hormonalne, a nawet w odpowiedzi na fizjologiczne zmiany hormonalne podczas cykli miesiączkowych.

Czasem nadżerki pojawiają się u pacjentek, u których włączono terapie hormonalne, np. tabletki antykoncepcyjne, zwłaszcza na początku ich stosowania, kiedy organizm dopiero przyzwyczaja się do nowej równowagi. Tego typu nadżerki również z reguły zanikają samoistnie po ustabilizowaniu poziomów hormonów, a w razie potrzeby można dodatkowo wspomóc organizm poprzez włączenie środków hormonalnych lub ich zmianę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze