Przyczyny neurologiczne impotencji
Zaburzenia erekcji to niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu prącia, uniemożliwiająca prowadzenie satysfakcjonującego współżycia płciowego. Choroby układu nerwowego są częstą przyczyną zaburzeń seksualnych. Neurogenne zaburzenia erekcji mają pochodzenie mózgowe i rdzeniowe (uszkodzenia rdzenia kręgowego). W chorobach ośrodkowego układu nerwowego może dojść do wielu rodzajów zaburzeń seksualnych, w tym do zaburzeń erekcji.
1. Neurologiczne przyczyny zaburzeń erekcji
Do przyczyn zaburzeń erekcji pochodzenia ośrodkowego (zaburzenia w mózgu) należą: guzy mózgu, urazy, krwiaki, padaczka, infekcje ośrodkowego układu nerwowego, choroby zwyrodnieniowe (np. choroba Parkinsona) i choroby otępienne (np. ch. Alzheimera). Natomiast rdzeń kręgowy może zostać uszkodzony przez urazy, infekcje (zakażenia zarówno bakteryjne jak i wirusowe), zaburzenia naczyniowe, nowotwory oraz poprzez zmiany demielinizacyjne, co dzieje się w stwardnieniu rozsianym (SM). W chorobach i uszkodzeniach rdzenia kręgowego zaburzenia erekcji są częściej spotykane niż w uszkodzeniach mózgowia.
2. Fizjologia powstawania erekcji
Obecnie wyróżnia się 3 typy wzwodu prącia: nocny, psychogenny i odruchowy. Ośrodek wzwodu prącia znajduje się w rdzeniu kręgowym na wysokości odcinka lędźwiowego. Powstający w głowie (mózgowiu, dokładnie m.in. w płacie skroniowym) impuls nerwowy po weryfikacji przez korę mózgową jest przekazywany rdzeniem kręgowym do ośrodka wzwodu w rdzeniu (odcinek krzyżowy S1-S3 ), a stąd specjalnymi nerwami do nerwów wzwodowych, których pobudzenie powoduje napływ krwi do ciał jamistych i ciała gąbczastego, co powoduje wzwód. Wszystkie stany blokujące lub uszkadzające opisywaną powyżej drogę przepływu bodźca nerwowego z głowy do prącia będą miały wpływ na powstanie zaburzeń erekcji.
3. Zaburzenia erekcji pochodzenia mózgowego
- Guzy mózgu, do których zalicza się nie tylko nowotwory, ale także wszelkie nieprawidłowe twory takie jak ropnie, pasożyty, wylewy krwi;
- Kolejnym czynnikiem mogą być urazy mózgu. Uszkodzenia są najczęściej efektem stłuczenia i wtórnych krwawień do mózgu. W wyniku uszkodzeń dochodzi do osłabienia popędu płciowego i zaburzeń erekcji;
- Udary mózgu, którym najczęściej ulegają osoby starsze. Zbadano, że zaburzenia erekcji częściej występują po udarach lewej półkuli. Szacuje się, że połowa osób po udarze jest w stanie dalej prowadzić normalne życie seksualne;
- Padaczka jest częstą chorobą osób młodych, będących w okresie dużej aktywności seksualnej. Zaburzenia seksualne często są obserwowane w padaczce płatów skroniowych, w której obserwowany jest brak erekcji. Dodatkowym czynnikiem mogącym nasilać zaburzenia erekcji są leki stosowane w leczeniu padaczki.
4. Zaburzenia erekcji pochodzenia rdzeniowego
Urazy są przyczyną zaburzeń erekcji w ok. 20%. Szacuje się, że nawet połowa urazów rdzenia jest powodowana przez wypadki komunikacyjne. Urazowi najczęściej ulega odcinek szyjny i pogranicze piersiowo - lędźwiowe. Gdy w wyniku urazu dojdzie do przerwania rdzenia z powodu np. uciskającego krążka międzykręgowego, powstaje zespół objawów w postaci: porażenia kończyn dolnych, porażenia zwieraczy, co objawia się problemem w kontroli zwieraczy oraz dysfunkcjami seksualnymi. Osoba po takim urazie zwykle jest inwalidą do końca swojego życia.
5. Guzy rdzenia
Są to najczęściej guzy łagodne np. oponiaki, które rosnąc w sztywnej konstrukcji jaką jest kostny kanał rdzeniowy kręgosłupa powodują ucisk na rdzeń i jednoczesne zaburzenie jego funkcji. Rosnąca masa stopniowo naciska na rdzeń. Początkowo dochodzi do niewielkich niedowładów, następnie połowicznego uszkodzenia rdzenia. W końcowym stadium może dojść do przerwania ciągłości rdzenia. Poniżej od uszkodzenia dochodzi do niedowładów, braku czucia, braku erekcji, dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w jądrach. Zaburzenia seksualne często są pierwszym objawem powiększającego się guza. Leczenie w takich sytuacjach jest głównie operacyjne. Wycięcie guza, gdy nie doszło do śmierci komórek nerwowych wskutek ucisku i rozprzestrzeniania się guza daje szansę ustąpienia objawów i powrotu funkcji seksualnych.
6. Stwardnienie rozsiane (SM) i choroby rdzenia
Jest to zapalna choroba ośrodkowego układu nerwowego (czyli mózgu i rdzenia kręgowego). W chorobie tej dochodzi do demielinizacji i rozpadu neuronów, co powoduje, że układ nerwowy nie funkcjonuje prawidłowo. Jest to najczęstsza przyczyna uszkodzenia rdzenia u osób młodych. Zaburzenia seksualne w SM mają przyczynę zarówno mózgową jak i rdzeniową. Zaburzenia seksualne w tej chorobie są bardzo częste, dodatkowo niestety choroba w dużej części przypadków zaczyna się w młodym wieku, w okresie czynnej aktywności seksualnej. Szacuje się, że po kilku latach trwania choroby zaburzenia erekcji występują aż u 70% chorych. Dodatkowo, oprócz braku erekcji może występować spadek libido, trudności z utrzymaniem wzwodu członka. W części przypadków, gdy choroba przebiega w postaci zaostrzeń i remisji, w momencie ustępowania objawów neurologicznych mogą powracać zdolności seksualne.
Wśród chorób rdzenia powodujących zaburzenia erekcji wyróżniamy:
- Wiąd rdzenia
Jest to forma zapalenia rdzenia powodowana przez krętki kiły (późne stadium choroby rozwijające się po wielu latach nieleczonego zakażenia). Zaburzenia erekcji są jednym z objawów wiądu. Obecnie dzięki powszechnie stosowanemu leczeniu penicyliną późna nerwowa postać kiły występuje niezwykle rzadko.
- Zapalenie rdzenia
Najczęściej są to infekcje wirusowe. Zaburzenia seksualne są przemijające, rokowanie co do powrotu funkcji seksualnych jest dobre.
- Zapalenia rogów przednich rdzenia (choroba polio)
W przypadku choroby Heinego-Medina (inaczej poliomyelitis) zaburzenia wzwodu są często spotykane. Obecnie jednak dzięki skutecznej i powszechnie stosowanej szczepionce, w krajach rozwiniętych choroba praktycznie nie występuje.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.