Miesiączka (okres) w ciąży - plamienie implantacyjne, wczesne krwawienie ciążowe, nadżerki szyjki macicy, polipy, żylaki, poronienie, ciąża pozamaciczna
Miesiączka w ciąży może się pojawić ale zawsze powinna być sygnałem alarmującym dla przyszłej mamy. Plamienia lub krwawienia które pojawiają się w początkowych fazach ciąży są często mylone z miesiączką. Jakie są zatem przyczyny tych krwawień i co mogą one oznaczać?
1. Miesiączka (okres) w ciąży - plamienie implantacyjne
Plamienie implantacyjne jest najczęściej mylone z miesiączką gdyż pojawia się w jej terminie. Jest ono spowodowane zagnieżdżaniem się zarodka w macicy i następuje w drugiej połowie cyklu, w którym doszło do zapłodnienia. Może ono być obfite i przypominać okres ale również zdarzają się skąpe plamienia. U kobiet, które miesiączkują nieregularnie trudno jest rozróżnić plamienie implantacyjne z miesiączki.
2. Miesiączka (okres) w ciąży - wczesne krwawienie ciążowe
Wystąpienie miesiączki w pierwszych tygodniach ciąży jest możliwe. Jest to tak zwane wczesne krwawienie ciążowe. Jest ono podobne do typowej miesiączki ale zwykle jest słabsze i mniej obfite oraz ma jaśniejszą barwę. Jego pojawienie się jest znakiem zmian hormonalnych, związanych z implementacją zarodka.
Przede wszystkim są one spowodowane zmniejszeniem się poziomu progesteronu. Okresowi w ciąży może też towarzyszyć ból podbrzusza. Tego typu plamienia niejednokrotnie są też sygnałem tego, że należy zwolnić tempo życia w trakcie ciąży. Często odpoczynek i relaks prowadzą do ich ustąpienia.
3. Miesiączka (okres) w ciąży - nadżerki szyjki macicy, polipy, żylaki
Nadżerki szyjki macicy, polipy czy żylaki pochwy również mogą powodować występowanie miesiączki w ciąży. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego dzięki, któremu lekarz jest w stanie określić zakres zmian. Ponadto pobierana jest cytologia, na podstawie której wdrażane jest odpowiednie postępowanie.
Najczęściej przepisywane są kobietom globulki dopochwowe. Jeżeli natomiast wynik badania cytologicznego jest niejednoznaczny to prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie kolposkopii, która pozwoli dokładnie określić stan szyjki macicy oraz ewentualnie stwierdzić występowanie zmian nowotworowych.
4. Miesiączka (okres) w ciąży - poronienie
Poronienie również będzie charakteryzowało się krwawieniem przypominającym okres w ciąży. We wczesnych etapach poronienia pojawia się dosyć obfite krwawienie. Trwa ono około 3-4 dni i towarzyszą mu bóle podbrzusza oraz ucisk w obrębie kręgosłupa. Poronienia samoistne mają różnorodne podłoże.
Jego występowanie może być spowodowane zarówno wadami rozwojowymi płodu (np. pustym jajem płodowym, zaśniadem groniastym czy anomaliami chromosomalnymi) jak i problemami u matki (np. nadmiernym stresem, chorobami autoimmunologicznym, cukrzycą czy chorobami nerek). Często w przypadkach poronienia samoistnego konieczne jest wykonanie łyżeczkowania jamy macicy aby uniknąć kolejnych krwawień czy zakażenia.
5. Miesiączka (okres) w ciąży - ciąża pozamaciczna
Jeżeli doszło do rozwoju ciąży pozamacicznej to również jej typowym objawem będzie pojawienie się krwawienia. Z ciążą pozamaciczną mamy do czynienia wówczas gdy zarodek nie zagnieżdża się w macicy tylko poza nią na przykład w obrębie jajowodu. Często w tym wypadku krwawienie jest obfite i ma barwę brunatną ponadto obecny jest silny ból w podbrzuszu. Stan ciąży pozamacicznej jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia a nawet życia kobiety.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.