Trwa ładowanie...

Przygotowanie do gastroskopii – na kilka dni przed badaniem, w dniu badania

Avatar placeholder
25.03.2021 15:19
Przygotowanie do gastroskopii – na kilka dni przed badaniem, w dniu badania
Przygotowanie do gastroskopii – na kilka dni przed badaniem, w dniu badania (123RF)

Gastroskopia jest jednym z najbardziej wartościowych badań diagnostycznych przeprowadzanych w celu potwierdzenia lub wykluczenia chorób przewodu pokarmowego. Dzięki niej lekarz może obejrzeć przełyk, żołądek, odźwiernik oraz dwunastnicę. Podczas takiego badania lekarz może ocenić śluzówkę narządów ale również pobrać niepokojące zmiany do badania histopatologicznego.

spis treści

Samo badanie polega na wprowadzeniu przez przełyk endoskopu czyli elastycznej rurki, która zawiera kamerę a uzyskiwany obraz jest widoczny na monitorze komputera. Podczas gastroskopii można przeprowadzać także zabiegi lecznicze czy usuwać połknięte przedmioty. Pomimo wielu zalet gastroskopii pacjenci poddają się jej niechętnie ze względu na strach i obawy przed ewentualnym bólem. Jak zatem przygotować się do tego badania?

Gastroskopia jest badaniem przewodu pokarmowego
Gastroskopia jest badaniem przewodu pokarmowego

1. Przygotowanie do gastroskopii – na kilka dni przed badaniem

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

 

Gastroskopia jest badaniem, które wykonywane jest na wyraźne zalecenie lekarza, także zawsze konieczne jest skierowanie. Przed wykonaniem badania pacjent musi podjąć się odpowiedniego przygotowania aby badanie było miarodajne i przebiegało bez komplikacji.

Pacjent przed badaniem musi porozmawiać z lekarzem o następujących sprawach:

  • szczepieniu przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i C. Jeśli takie szczepienia miały miejsce wcześniej to konieczne jest okazanie się wynikiem potwierdzającym odpowiedni poziom wskaźników dopuszczających do przeprowadzenia takiego zabiegu. W przypadku gdy pacjent szczepiony był dosyć niedawno to konieczne jest posiadanie zaświadczenia o przebytym szczepieniu,
  • przebytych zawałach serca czy udarze mózgu – o tym pacjent powinien koniecznie poinformować lekarza,
  • przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi –ponieważ przed gastroskopią konieczne jest ich odstawienie ze względu na ryzyko wystąpienia niekontrolowanych krwawień,
  • przyjmowanie leków cukrzycowych – lekarz powinien ustalić wówczas ich dawki aby możliwe było wykonanie badania,
  • przyjmowanie leków przeciwbólowych – muszą być odstawione przynajmniej na 7 dni przed wykonaniem badania ponieważ mogą zwiększać ryzyko wystąpienia krwawienia. Do takich preparatów należą na przykład: Ibuprofen, Diclofenac czy Aspiryna.
Badania, których nie powinniśmy się bać
Badania, których nie powinniśmy się bać [6 zdjęć]

Bolesne i wstydliwe – takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś

zobacz galerię

2. Przygotowanie do gastroskopii – w dniu badania

Przygotowanie do gastroskopii w dniu zaplanowanego badania opiera się przede wszystkim o całkowity zakaz spożywania jakichkolwiek posiłków oraz napojów. Przed badaniem pacjent powinien być przynajmniej 6 godzin na czczo. W przypadku wykonywania badania w godzinach porannych zaleca się nie spożywanie jedzenia przynajmniej od północy. Jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki przewlekle to należy je przyjąć popijając nie wielką ilością wody. Nie wolno jednak przyjmować leków przeciwkrzepliwych, przeciwbólowych oraz zobojętniających kwas żołądkowy. Ponadto nie wskazane jest palenie papierosów ponieważ powodują one zmianę zabarwienia śluzówki przewodu pokarmowego. Pacjent w taki sposób przygotowany do gastroskopii może poddać się badaniu. Jeśli obawy są bardzo duże można poprosić o znieczulenie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze