Przyjmują kilka leków na raz. Czy wiesz, czym to grozi?
41 leków jednocześnie przyjmował mieszkaniec województwa dolnośląskiego. To w tym regionie rekord. Przyjmowanie już dwóch medykamentów niesie ryzyko niebezpiecznych interakcji. Przy większej ilości ryzyko powstania skutków ubocznych wzrasta. Takie zachowanie może spowodować nawet śmierć.
Polipragmazja – bo tak nazywa się zjawisko przyjmowania wielu leków jednocześnie jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem w Polsce. W styczniu tego roku 82 tys. 600 mieszkańców województwa śląskiego zażywało w tym samym momencie aż 5 różnych, refundowanych medykamentów.
Tymczasem lekarze i farmaceuci przestrzegają. Nie należy mieszać ze sobą leków. Już zażywanie dwóch medykamentów w tym samym czasie stwarza ryzyko wystąpienia niepożądanych interakcji na poziomie 13-14 proc.
Im więcej leków – tym większa możliwość komplikacji. Przy pięciu różnych preparatach – wystąpienie niepożądanego skutku ubocznego u pacjenta wynosi aż 50 proc.
- Każdy następny lek to prawdopodobieństwo zwiększa – mówi Grzegorz Zagórny ze śląskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. I dodaje, że jeśli pacjent przyjmie o 8 do 10 leków w tym samym czasie, jest niemalże pewne, że dojdzie do interakcji pomiędzy nimi i będą do interakcje negatywnie odbijające się na zdrowiu pacjenta.
Tymczasem śląski, że liczba osób, które przyjmują jednocześnie kilka leków jest ogromna, a sami pacjenci nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. W styczniu tego roku 6 leków naraz brało 47 tysięcy osób w województwie śląskim, 7 leków – 25 tysięcy osób, 8 leków – 13 tysięcy, 9 – 3 tysiące. Rekord pobił pacjent przyjmujący 41 medykamentów. Z danych NFZ wynika, że były to prawdopodobnie preparaty przepisane dla osób z jego rodziny.
- To nie jest normalna terapia, ale typowa polipragmazja i tutaj należy mówić o szkodach, a nie o korzyściach dla zdrowia – zaznacza Zagórny. Stwierdza jednocześnie, że mowa jest tylko i wyłącznie o specyfikach przepisywanych na receptę i refundowanych, a nie pełnopłatnych i dostępnych bez recepty.
Zbyt frywolne traktowanie środków farmakologicznych zauważają także aptekarze. A dr Piotr Brukiewicz, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej, dodaje, że jest to problem nie tylko z punktu widzenia zdrowia, ale także patrząc przez pryzmat wydawania pieniędzy publicznych. Dlatego też ŚIA proponuje wprowadzenie analizy ilości leków, jaką przyjmują pacjenci, leczący się na różnego rodzaju schorzenia.
Jakie mogą być skutki łączenia kilku leków? Objawem najłagodniejszej interakcji jest złe samopoczucie, mdłości, ból brzucha. W innym przypadku może dojść również do spowolnienia lub przyspieszenia działania leków lub ich metabolizmu. Wtedy stężenie substancji aktywnej leku we krwi rośnie, a to nie pozostaje bez wpływu na organizm.
W zależności od rodzaju specyfiku i spektrum jego działania może dojść do zatrucia, wymiotów, zbytniej pobudliwości, zaburzeń pracy serca lub problemów na tle nerwowym. Skrajnym przypadkiem jest śmierć.
Warto jednak się nad tym zastanowić, ponieważ już przedawkowanie łatwo dostępnego paracetamolu może do niej doprowadzić.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.