Trwa ładowanie...

Przyjrzyj się, zanim wykonasz manicure. Ten objaw raka zobaczysz gołym okiem

 Karolina Rozmus
11.04.2023 14:10
Czerniak podpaznokciowy daje objawy, które z łatwością można przegapić
Czerniak podpaznokciowy daje objawy, które z łatwością można przegapić (Getty Images)

Dni są coraz dłuższe i bardziej słoneczne, ale wraz z większą dawką witaminy D, jaką dzięki temu otrzymujemy, rośnie ryzyko śmiertelnego nowotworu. Jednak rak skóry to nie tylko podejrzanie wyglądające znamiona i pieprzyki, ale także pewne zmiany w obrębie płytki paznokcia.

spis treści

1. 5 objawów czerniaka podpaznokciowego

W Polsce co roku diagnozuje się 2500-3000 zachorowań na czerniaka, z czego aż 1500 wykrywa się w stadium zaawansowanym albo rozsianym. Nic dziwnego, skoro wokół tego typu nowotworu narosło tyle mitów. Jeden z nich wiąże się z przekonaniem, że jedynym objawem czerniaka są podejrzanie wyglądające znamiona na skórze.

Tymczasem istnieje także czerniak podpaznokciowy, szczególnie niebezpieczny, jeśli nie mamy nawyku kontrolowania wyglądu naszych dłoni i stóp, nie tylko w obrębie płytki paznokcia.

Zobacz film: "Pieprzyki a rak skóry"
Zmiany mogą pojawiać się także na paznokciach u stóp
Zmiany mogą pojawiać się także na paznokciach u stóp (Getty Images)

A jeśli już się na to zdecydujemy, to warto zapamiętać pięć sygnałów alarmowych, które mogą być manifestacją nowotworu, na który chorował Bob Marley.

1.1. Ciemna smuga na paznokciu

Najczęściej należy jej szukać na kciuku dłoni lub paluchu u stopy. Szara lub brązowa linia przypomina pręgę biegnącą przez paznokieć. Wiele osób sądzi, że to niegroźne znamię lub siniak.

1.2. Rozdwajanie płytki paznokcia

Pojawia się, gdy nowotwór jest w stanie zaawansowanym i może towarzyszyć bolesnym dolegliwościom jak owrzodzenia na płytce paznokcia, ból, zaczerwienienie oraz deformacja płytki.

1.3. Ciemne zabarwienie skórek wokół paznokcia

Według American Academy of Dermatology Association (AADA) zmiana koloru skóry wokół paznokci na ciemniejszy może być objawem zaawansowanej postaci czerniaka. To tzw. objaw micro-Hutchinsona.

1.4. Uniesienie się paznokci

Dochodzi do tego, gdy paznokieć zaczyna oddzielać się od łożyska.

1.5. Pojedynczy guz lub drobne guzki

Pojawiają się pod paznokciem, mogą też mieć ciemne zabarwienie przypominające szeroką smugę lub wąski pasek koloru.

2. Rozpoznać wroga. Reguła ABCDEF

Czerniak, także podpaznokciowy, daje mało specyficzne objawy, co stanowi znaczące utrudnienie w rozpoznaniu i leczeniu nowotworu także dla lekarzy. Choć do diagnozy konieczne jest wykonanie dermatoskopii, to jest coś jeszcze.

Dlatego też w diagnostyce wykorzystuje się tzw. algorytm ABCDEF stworzony przez dr. Levita. Nieco ułatwia ten proces, także osobom potencjalnie zagrożonym na zachorowanie.

Większe ryzyko czerniaka dotyczy:

  • A – (ang. Age) wiek pomiędzy 50 a 70 lat jest istotnym czynnikiem ryzyka,
  • B – (ang. Band, Breadth and Blurred boarder) – czyli wspomniany już brązowo-czarny prążek o szerokości powyżej trzech milimetrów i rozmytych granicach,
  • C – (ang. Change) – szybki wzrost i zmiana kształtu zmiany barwnikowej umieszczonej pod paznokciem,
  • D – (ang. Digit) – lokalizacja na kciuku, palcu wskazującym lub paluchu,
  • E – (ang. Extension) stopniowe rozszerzanie zmiany barwnikowej na tkanki otaczające paznokieć, czyli wspomniane już ciemnienie skórek paznokci,
  • F – (ang. Family) – czyli obciążenie nowotworem, tj. występowanie czerniaków w rodzinie.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze