Trwa ładowanie...

Przykładasz głowę do poduszki i pojawia się ten objaw? To znak, że serce jest w opałach

 Karolina Rozmus
12.04.2023 18:16
Gdy w pozycji leżącej pojawiają się duszności, to może być znak, że serce jest zagrożone
Gdy w pozycji leżącej pojawiają się duszności, to może być znak, że serce jest zagrożone (Getty Images)

Ten stan chorobowy ma osobliwą nazwę wywodzącą się z języka greckiego – orthopnoe. Mówimy o nim wówczas, gdy kładąc się do łóżka, czujemy duszności. Objawy ustępują lub maleją w pozycji stojącej i siedzącej. Ta nietypowa dolegliwość zawsze jest znakiem ostrzegawczym.

spis treści

1. Orthopnoe. Tak objawia się choroba serca

Przychodzi nocą, gdy tylko przykładasz głowę do poduszki. Kładziesz się i czujesz, że brakuje ci powietrza. Jest tylko jeden sposób na to: podnieść się, przyjąć pozycję wyprostowaną, by móc nabrać powietrza pełną piersią. To jednak chwilowe rozwiązanie, które nie pomaga pozbyć się źródła problemu.

Najczęściej orthopnoe jest objawem zastoinowej niewydolności serca, która może dawać objawy tzw. dychawicy piersiowej. Do rozwoju dychawicy czy też astmy sercowej prowadzi przewlekła, lewokomorowa niewydolność serca prowadząca do zastoju w krążeniu płucnym i w żyłach płucnych.

Zobacz film: "Niemy zawał serca"
Orthopnoe może pojawiać się w przebiegu chorób serca
Orthopnoe może pojawiać się w przebiegu chorób serca (Getty Images)

Dlatego, gdy położenie się do łóżka kończy się dusznościami, jest to niezwłoczny sygnał, że należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku dychawicy sercowej może bowiem dojść do ostrego obrzęku płuc, a ten wymaga natychmiastowego podjęcia interwencji.

Nie zawsze jednak leczeniem duszności zajmie się kardiolog.

2. Nie tylko serce. O tym informują duszności

Orthopnoe w rzeczywistości może też pojawiać się w przebiegu innych schorzeń czy zaburzeń.

Duszności mogą być objawem:

  • astmy oskrzelowej,
  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) – choroby układu oddechowego mogą powodować zmniejszenie objętości płuc i wynikające z tego problemy z oddychaniem w określonej pozycji ciała,
  • osłabieniem mięśni oddechowych – w przebiegu chorób neurologicznych takich jak choroba Parkinsona czy stwardnienia rozsianego,
  • wola nietoksycznego,
  • niedowładu przepony,
  • skoliozy lub zwyrodnieniowej chorobą stawów – choroby układu mięśniowo-szkieletowego prowadzące do zniekształcenia tkanek mogą uciskać klatkę piersiową.

Duszności nie zawsze muszą się pojawiać w pozycji leżącej. Dlatego też wyróżnia się nie tylko orthopnoe. O platypnoe mówimy wówczas, gdy duszności atakują w pozycji stojącej i siedzącej. Ten objaw towarzyszy chorobom układu sercowo-naczyniowego czy nerwowego.

Z kolei trepopnoe to problemy z oddychaniem, które pojawiają się podczas leżenia na boku, najczęściej lewym. Podobnie jak orthopnoe - mogą pojawiać się przy zastoinowej niewydolności serca.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze