Trwa ładowanie...

Przypomina upojenie alkoholowe. Jest poważnym zagrożeniem dla życia

Avatar placeholder
Dominika Najda 03.08.2023 16:44
Jak rozpoznać niski poziom cukru? Objawy mogą przypominać upojenie alkoholowe
Jak rozpoznać niski poziom cukru? Objawy mogą przypominać upojenie alkoholowe (Getty images)

Większość kojarzy cukrzycę z wysokim poziomem cukru. Niewiele osób wie, że może także dojść do niedocukrzenia, stanu zagrażającego zdrowiu, który wymaga natychmiastowej pomocy.

spis treści

1. Stan zagrażający zdrowiu i życiu

U osób cierpiących na cukrzycę może dojść do hipoglikemii, czyli spadku poziomu glukozy we krwi poniżej wartości referencyjnych. W rzadkich sytuacjach stanu mogą doświadczyć także osoby zdrowe.

Mówiąc o niedocukrzeniu i wartościach referencyjnych, zwykle się to odnosi do poziomu glukozy poniżej 70 mg/dl. Hipoglikemia może się objawiać łagodnie, wtedy zwykle wystarczy spożycie słodkiego produktu.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

W ciężkich przypadkach może jednak dojść do utraty przytomności. U niektórych pacjentów może wystąpić razem ze spadkiem stężenia glukozy we krwi, co wynika z faktu, że stan zależy również od tempa spadku cukru we krwi.

2. Objawy hipoglikemii

Niebezpieczny spadek poziomu cukry we krwi może objawiać się na wiele sposobów. Niekiedy przypomina upojenie alkoholowe. Pacjenci najczęściej zgłaszają drżenie mięśni, osłabienie, silny głód, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, mroczki, drażliwość i trudności z koncentracją oraz dreszcze i drętwienie w obrębie twarzy.

Przy ciężkiej hipoglikemii może dojść do drgawek, utraty przytomności, trudności z mową i koordynacją ruchową, dezorientacji i podwójnego widzenia. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc medyczna.

Stan zagraża zdrowiu i życiu, w skrajnych przypadkach brak interwencji medycznej może doprowadzić do śpiączki, a nawet zgonu.

3. Przyczyny niedocukrzenia

Do hipoglikemii najczęściej dochodzi u osób zmagających się z cukrzycą. Spadek poziomu cukru we krwi może wynikać z nieodpowiedniej dawki leków, pominięcia posiłku, intensywnego wysiłku fizycznego lub spożycia alkoholu.

Z kolei u osób zdrowych niedocukrzenie może wystąpić po nadmiernym spożyciu alkoholu lub posiłku zbyt obfitym w węglowodany. Hipoglikemia może też wynikać z chorób i przyjmowanych leków.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze