Trwa ładowanie...

Przypomina zawał. Kardiolodzy ostrzegają przed syndromem złamanego serca

 Karolina Rozmus
14.02.2024 09:32
Przypomina zawał, ale to skutek silnych emocji. Kardiolodzy mówią o złamanym sercu
Przypomina zawał, ale to skutek silnych emocji. Kardiolodzy mówią o złamanym sercu (Getty Images)

Walentynki to dobry czas, by przypomnieć, że złamane serce to nie pusty frazes. W kardiologii mówi się o zespole złamanego serca inaczej zwanego zespołem takotsubo. Może pojawić się pod wpływem silnych emocji np. żalu po rozstaniu czy euforii zakochanych.

spis treści

1. Czym jest zespół złamanego serca?

Duszności, bóle i kłucie w klatce piersiowej, niekiedy również zimne poty, bladość skóry i przyspieszone tętno. Może pojawić się spadek ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszony i spłycony oddech, obniżenie temperatury ciała, a nawet zaburzenia świadomości.

Zespół złamanego serca częściej dotyka kobiety
Zespół złamanego serca częściej dotyka kobiety (Getty Images)
Zobacz film: "Niemy zawał serca"

To nie zawał serca, choć tak się może wydawać, bo obraz EKG pokazuje zmiany jak po przebytym zawale. W rzeczywistości to zespół złamanego serca, inaczej kardiomiopatia stresowa (TTS), w której koniuszek serca zostaje tymczasowo unieruchomiony pod wpływem gwałtownego wyrzutu do krwi katecholamin, takich jak dopamina, adrenalina i noradrenalina. Hormony odpowiadają za przyspieszenie akcji serca i zwiększenie jego kurczliwości.

Serce upodabnia się do pewnego specyficznego naczynia z wąską szyjką i szerokim dnem, jakie znane jest Japończykom - takotsubo, do którego łapie się ośmiornice. Stąd też nazwa syndromu takotsubo. Samo zjawisko zostało opisane w Japonii dopiero w latach 90. ubiegłego wieku. Syndrom dotyka osób, które przeżyły traumę, np. związaną ze śmiercią bliskiego, rozwodem, niekiedy wystarczy jednak silny stres.

2. Problem z sercem zaczyna się w mózgu

Syndrom złamanego serca wzięli pod lupę badacze z Massachusetts General Hospital. Na łamach "European Heart Journal" opublikowali wyniki analizy skanów mózgu 104 pacjentów, z których ponad 40 doświadczyło kardiomiopatii stresowej. Okazało się, że to nadmierna reakcja mózgu na stres pośrednio wpływa na mózg i generuje większe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w jego pracy.

- Wykazaliśmy, że do TTS dochodzi nie tylko dlatego, że ktoś doświadcza rzadkiego, przerażającego zdarzenia, takiego jak śmierć małżonka czy dziecka - mówi Ahmed Tawakol, szef Kardiologii Nuklearnej Massachusetts General Hospital. Wyjaśnia, że także relatywnie mniej traumatyczne zdarzenia, a nawet powszechne stresory mogą wyzwalać pojawienie się syndromu złamanego serca. - Nawet przy rutynowej kolonoskopii czy złamaniu kości - dodaje.

Statystycznie częściej zespół złamanego serca dotyczy kobiet, zwłaszcza w wieku około- lub postmenopauzalnym. Wiąże się to ze spadkiem estrogenów, które mają działanie kardioprotekcyjne.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze