Pojawia się po jednej stronie ciała. Wygląd skóry odróżni go od zakrzepicy
Opuchlizna na jednej ręce lub nodze to znak, że układ limfatyczny nie działa tak, jak powinien. Na obrzęki limfatyczne nie ma niestety cudownego środka, a podstawą jest długotrwałe leczenie objawowe. W ekstremalnych przypadkach chory może się poddać operacji. Niestety opuchlizna to także główny objaw zakrzepicy, która atakuje coraz młodszych. Flebolog uczula, że zastanowić nas powinien także wygląd skóry. - Przy zakrzepicy jest ona pergaminowa, a przy obrzęku limfatycznym bardziej jak ciasto - wyjaśnia prof. Łukasz Paluch.
1. Jednostronny obrzęk
Obrzęk limfatyczny to efekt zaburzenia w odpływie limfy, która "zbiera" substancje szkodliwe dla organizmu (są one filtrowane w węzłach chłonnych). Dlaczego dochodzi do zastoju limfy?
- Przyczyny obrzęku limfatycznego mogą być pierwotne, kiedy mamy do czynienia z wrodzonymi nieprawidłowościami w działaniu układu limfatycznego lub wtórne. W przypadku obrzęków wtórnych, takie problemy są wynikiem m.in. zaburzeń hormonalnych, zakażeń, urazów czy zabiegów chirurgicznych np. mastektomii u kobiet czy operacji w obrębie miednicy mniejszej, podczas których dochodzi do uszkodzenia naczyń limfatycznych - tłumaczy flebolog prof. Łukasz Paluch.
- Z reguły takie uszkodzenia dotyczą jednej części ciała, dlatego obrzęk limfatyczny pojawia się najczęściej na jednej kończynie górnej lub dolnej - dodaje flebolog.
2. Obrzęk limfatyczny a zakrzepica
W przypadku nóg, jednostronna opuchlizna może być też oznaką zakrzepicy. Jak odróżnić ją od typowego obrzęku limfatycznego?
- W przypadku zakrzepicy obrzęk wynika z zablokowania przepływu i wzrostu ciśnienia w układzie żylnym. Od typowego obrzęku limfatycznego odróżnia go kilka cech. Przede wszystkim taki obrzęk pojawia się nagle, u osób, które nigdy nie miały takiego problemu i jest bolesny. Najcześciej obejmuje całą kończynę, a nie tylko stopę i dolną część nogi, jak w przypadku obrzęku limfatycznego - wyjaśnia prof. Paluch.
Inaczej wygląda też skóra w miejscu obrzęku.
- Przy zakrzepicy jest ona pergaminowa, a przy obrzęku limfatycznym bardziej jak ciasto - dodaje lekarz.
3. Obrzęki limfatyczne - jak je leczyć?
Na obrzęki limfatyczne nie ma cudownego leku, a ich leczenie jest z reguły długotrwałe i objawowe.
- Obrzęki jesteśmy w stanie wyeliminować tylko w przypadku, jeśli ich przyczyna jest odwracalna - np. jest to choroba o podłożu hormonalnym, którą możemy wyleczyć lub inne schorzenie, które można zoperować - tłumaczy prof. Paluch.
- Jeśli jednak są to nieprawidłowości wrodzone lub uszkodzenia naczyń są zbyt duże, wówczas zostaje leczenie objawowe. Podstawą jest drenaż limfatyczny, czyli specjalny masaż, który ma pobudzić układ limfatyczny oraz kompresoterapia, która poprzez ucisk ma pobudzić krążenie limfatyczne - dodaje lekarz.
Zaznacza, że kluczowa jest też dieta. Układ limfatyczny przeciąża m.in. nadmiar tłuszczów i nabiału, a wspomaga regularne picie wody. Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Nieleczone obrzęki limfatyczne stają się bardziej uporczywe i dotkliwe dla chorego (pojawia się m.in. narastające uczucie rozpierania, stwardnienie skóry lub tkanki podskórnej oraz infekcje skórne). W bardziej zaawansowanym stadium metody terapeutyczne przynoszą znacznie mniejsze efekty.
- W ekstremalnych przypadkach można stosować metody chirurgiczne np. przeszczep węzłów chłonnych czy wykonać zespolenia limfatyczno-żylne - zaznacza prof. Paluch.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.