Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Kowalczyk

Pudroderm - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działanie z innymi lekami, skutki uboczne

Avatar placeholder
06.04.2021 18:57
Pudroderm - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działanie z innymi lekami, skutki uboczne
Pudroderm - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działanie z innymi lekami, skutki uboczne

Pudroderm to puder płynny stosowany na skórę. Jest preparatem dostępnym bez recepty, który stosuje się w medycynie rodzinnej oraz w dermatologii i wenerologii. Pudroderm jest lekiem złożonym, ponieważ w jego składzie są aż trzy substancje czynne.

spis treści

1. Pudroderm - skład i działanie

Pudroderm jest lekiem dostępnym w aptekach bez recepty. Preparat w składzie zawiera substancje czynne takie jak: benzokaine, mentol oraz tlenek cynku. Lek pudroderm wykazuje działanie miejscowo znieczulające, przeciwświądowe oraz ściągające i osłaniające. Znieczulająco działa benzokaina, tlenek cynku wykazuje działanie ściągające oraz przeciwbakteryjne, natomiast mentol działa chłodząco, znieczulająco oraz przeciwświądowo.

2. Pudroderm - wskazania

Lek pudroderm stosuje się pomocniczo w leczeniu ospy wietrznej, półpaścu, w stanach zapalnych skóry przebiegających z wysypką na ciele, świądem, obrzękiem, w świądzie neurogennym. Pudroderm można także stosować po ukąszeniach owadów oraz po naświetlaniach radiologicznych ale tylko pod kontrolą lekarza.

3. Pudroderm - przeciwwskazania

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Moda na celowe zarażanie dzieci"

Pomimo że mogą istnieć wskazania do stosowania leku pudroderm, to nie wszystkie osoby mogą go używać. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku.

Preparatu nie należy stosować na duże rany i na duże powierzchnie skóry oraz na skórę uszkodzoną (na przykład skóra bez naskórka). Pudrodermu nie należy stosować jako leczenie długotrwałe oraz pod opatrunki okluzyjne. Nie ma żadnych danych mówiących o tym, czy preparat może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz przez kobiety karmiące piersią.

4. Pudroderm - dawkowanie

Preparat występuje w formie płynnego pudru, który przeznaczony jest do stosowania zwenętrznego. Przed użyciem preparatu należy mocno potrząsnąć opakowaniem. Pudroderm należy nakładać na skórę niezbyt cienką warstwą od 2 do 3 razy na dobę. W razie konieczności lek można stosować cześciej.

Preparatu nie należy wcierać w skórę oraz przykrywać żadnym opatrunkiem. Nie należy bardzo zwiększać dawek leku, ponieważ nie przyniesie to większego efektu a jedynie wywoła skutki uboczne. Gdy uciążliwe objawy nie przechodzą po kilku dniach stosowania leku należy udać się do lekarza.

Zobacz także:

5. Pudroderm - działanie z innymi lekami

Beznokaina, która działa znieczulająco i jest jedną z substancji czynnych leku pudroderm, może zaburzać działanie nadtlenku benzoilu, który jest zawarty w preparatach przeciwtrądzikowych, dlatego zaleca się, aby przed użyciem preparatu dokładnie oczyścić skórę.

6. Pudroderm - skutki uboczne

Podczas stosowania preparatu pudroderm nie zauważono zbyt dużych działań niepożądanych. W niektórych przypadkach może dojść do miejscowego podrażnienia skóry. Jeśli podrażnienia będą się nasilać lub nie ustępować, należy zaprzestać stosowania produktu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze