Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Punkcja stawów - przebieg, wskazania, ryzyko komplikacji

Avatar placeholder
03.01.2024 16:21
Punkcja stawów - przebieg, wskazania, ryzyko komplikacji
Punkcja stawów - przebieg, wskazania, ryzyko komplikacji

Punkcja stawów to zabieg, podczas którego, za pomocą sterylnej igły i strzykawki, pozyskiwany jest płyn ze stawu. Analiza tego płynu może pomóc w ustaleniu przyczyny puchnięcia lub zapalenia stawu – np. infekcji, skazy moczanowej, choroby reumatoidalnej. Punkcja stawów może także pomóc zmniejszyć opuchliznę stawu i ból. Wraz z usunięciem płynu usuwane są także białe ciałka krwi, które mogą być źródłem enzymów destrukcyjnie wpływających na staw. Czasami w trakcie punkcji stawów wstrzykiwany jest kortyzol, by przynieść szybką ulgę pacjentowi.

spis treści

1. Punkcja stawów - przebieg

Przed wykonaniem punkcji stawów skóra stawu jest dezynfekowana. Podawane jest znieczulenie miejscowe w postaci zastrzyku lub miejscowo zamraża się skórę. Następnym etapem w punkcji stawów jest wprowadzenie igły do stawu i za pomocą strzykawki pobiera się płyn. Igła jest wyjmowana, a w miejscu wkłucia nakładany jest opatrunek.

2. Punkcja stawów - wskazania

Punkcję stawów wykonuje się w celu złagodzenia dolegliwości bólowych, poprzez zmniejszenie ciśnienia wewnątrz stawu. Ponadto z pobranych próbek płynu można wykonać badania biochemiczne, bakteriologiczne, enzymatyczne. Dzięki wykonaniu punkcji stawów można także podać lek bezpośrednio do jamy stawu. Najczęściej wykonuje się dostawowe podanie leku w celu wyeliminowania bólu, stanu zapalnego lub innych schorzeń wymagających farmakoterapii.

2.1. Punkcja stawów przy zwyrodnieniu stawu kolanowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego to choroba, w której najczęściej wykonuje się punkcję stawów. Zwyrodnienie objawia się bólem i dysfunkcją stawu kolanowego. Ból nasila się w trakcie chodzenia i jest zlokalizowany w okolicy kolanowej i okołokolanowej. Choroba występuje przede wszystkim u kobiet, z dodatkowym obciążeniem pod postacią nadwagi i otyłości. Do diagnostyki gonartrozy powinno być wykonane zdjęcie rentgenowskie stawu kolanowego. Ważne jest też wykonanie punkcji stawów. Przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego mogą być urazy, stany zapalne w obrębie stawu, uszkodzenie łąkotki. Do tej pory nie odkryto skutecznego leczenia zwyrodnienia stawu kolanowego, można jednak poprzez leczenie zachowawcze i profilaktykę skutecznie przeciwdziałać ograniczeniu ruchów i bólowi. Do działań profilaktycznych należy redukcja masy ciała, umiarkowany wysiłek fizyczny wzmacniający mięśnie a także fizykoterapia i kinezyterapia. W przypadku choroby zwyrodnieniowej stosuje się bezpośrednie podawanie sterydów do jamy stawu kolanowego w celu zmniejszenia bólu, obrzęku i procesu zapalnego.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Zobacz także:

3. Punkcja stawów - ryzyko komplikacji

Punkcja stawów dość rzadko wiąże się z komplikacjami, ale potencjalne powikłania mogą obejmować pojawienie się zgrubień, krwawienie do stawu, odbarwienie skóry w miejscu wkłucia. Poważnym powikłaniem punkcji stawów jest infekcja stawu, ale zdarza się rzadko. Jeśli do stawu został podany kortyzon, może wystąpić zapalenie stawu związane z krystalizacją leku, zanik lub utrata pigmentu w miejscu wkłucia, podniesienie poziomu cukru we krwi, pogłębienie infekcji w innym miejscu organizmu. Jeśli zastrzyki z kortykosteroidami podawane są systematycznie, może pojawić się wzrost wagi, puchnięcie twarzy, skłonność do zadrapań (podkreślenia wymaga, że takie skutki uboczne przy dostawowym podawaniu sterydów pojawiają się rzadko). Jeżeli nastąpi wzrost temperatury po punkcji stawów, nasilenie bólu i obrzęku, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze