Pyrantelum Medana - charakterystyka, skład, działanie, przeciwwskazania, ciąża, dawkowanie, działania niepożądane
Pyrantelum Medana jest lekiem przeciwpasożytniczym, występującym w postaci doustnej zawiesiny. Przeznaczony jest dla pacjentów zakażonych owsikami. W składzie preparatu Pyrantelum Medana występuje substancja czynna o nazwie pyrantel. Lek może być stosowany zarówno u dzieci powyżej drugiego roku życia, jak i u pacjentów dorosłych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej doustnej zawiesiny? Jakie działania niepożądane może wywoływać lek Pyrantelum Medana?
1. Charakterystyka i skład leku Pyrantelum Medana
Pyrantelum Medana lek przeciwpasożytniczy, dostępny w formie zawiesiny doustnej. Stosowany jest on w leczeniu owsików. Lek przeznaczony jest zarówno dla pacjentów dorosłych, jak i dzieci powyżej drugiego roku życia. Pyrantelum Medana jest lekiem ogólnodostępnym. Możemy zakupić go zarówno w aptekach internetowych, jak i stacjonarnych, bez okazywania recepty.
Substancją czynną leku jest pyrantel. Jedna butelka leku Pyrantelum Medana zawiera piętnaście mililitrów płynu leczniczego. W pięciu mililitrach zawiesiny doustnej występuje 250 miligramów pyrantelu. Oprócz substancji czynnej Pyrantelum Medana zawiera również substancje pomocznicze takie jak benzoesan sodu, sorbitol, karmeloza sodowa, woda oczyszczona, wodorotlenek sodu, kwasek cytrynowy jednowodny, glicerol, glinu-magnezu krzemian, polisorbat 80, powidon, aromat morelowy, emulsja symetykonu.
Owsiki są niewielkimi nicieniami pasożytującymi wyłącznie w organizmie ludzkim. Chorobą wywołaną przez owsiki jest owsica. Do zakażenia owsikami dochodzi w większości przypadków drogą pokarmową. Jaja owsików mogą znajdować się na dłoniach osoby zarażonej, nieumytych owocach czy warzywach, ręcznikach, bieliźnie czy pościeli.
Osoba zmagająca się z owsicą, może uskarżać się na:
- dolegliwości bólowe brzucha,
- nudności,
- obecność białych pasożytów w kale,
- swędzenie i pieczenie odbytu,
- obniżony apetyt,
- spadek masy ciała,
- zmęczenie,
- ospałość.
W wielu przypadkach owsiki objawiają się również bladością skóry, podkrążonymi oczami czy wysypką.
Zobacz także:
2. Jak działa lek Pyrantelum Medana?
Pyrantelum Medana to lek przeciwpasożytniczy, działający zarówno na dojrzałe formy owsików, jak i na pasożyty we wczesnym stadium ich rozwoju. Unieruchomione pasożyty zostają usunięte z jelita wskutek ruchów perystaltycznych. W składzie doustnej zawiesiny Pyrantelum Medana występuje substancja czynna o nazwie pyrantel.
Pyrantel jest organicznym związkiem chemicznym, który blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe pasożytów. Podobnie jak większość leków, pyrantel jest metabolizowany w wątrobie. Jest wydalany z organizmu w trakcie oddawania moczu i stolca. Pyrantelum Medana występujący w formie doustnej zawiesiny nie działa na larwy nicieni, z tego względu pacjent borykający się z owsikami powinien powtórzyć kurację lekiem po upłynięciu dwóch, trzech tygodni.
3. Przeciwwswkazania do stosowania leku Pyrantelum Medana
Leku Pyrantelum Medana nie powinni przyjmować:
- pacjenci z nadwrażliwością na pyrantel,
- pacjenci z nadwrażliwością na którykolwiek z pozostałych składników preparatu.
Przeciwpasożytniczej zawiesiny doustnej nie powinni również stosować pacjenci przyjmujący piperazynę, a także osoby zmagające się z miastenią (nużliwością mięśni). Osoby borykające się z niektórymi chorobami muszą zachować szczególną ostrożność stosując preparat Pyrantelum Medana. Pacjenci chorzy na anemię, osoby niedożywione, pacjenci z niewydolnością wątroby powinny skonsultować się z lekarzem, zanim sięgną po ten lek. Decyzję o zastosowaniu zawiesiny doustnej u dziecka poniżej drugiego roku życia, również powinien podjąć lekarz pierwszego kontaktu.
4. Czy kobiety w ciąży mogą przyjmować lek Pyrantelum Medana?
Czy kobiety w ciąży mogą przyjmować lek Pyrantelum Medana? To pytanie spędza sen z powiek wielu ciężarnym pacjentkom. Warto mieć na uwadze, że decyzję o zastosowaniu terapii lekiem przeciwpasożytniczym podejmuje lekarz!
Pacjentka ciężarna nie powinna na samodzielnie decydować o przyjmowaniu tego środka farmaceutycznego. Ta sama sytuacja tyczy się kobiet w okresie laktacji. Jeśli lekarz wyrazi zgodę na zastosowanie leku Pyrantelum Medana u kobiety karmiącej piersią, pacjentka powinna na czas kuracji zaprzestać karmienia piersią.
5. Dawkowanie
U dzieci poniżej dwudziestego czwartego miesiąca życia, a także tych, które ważą mniej niż jedenaście kilogramów, lek należy podawać wyłącznie za zgodą lekarza. W przypadku pacjentów ważących od jedenastu do szesnastu kilogramów, zaleca się podawać 125 miligramów pyrantelu, co odpowiada 2,5 mililitrom zawiesiny doustnej. Pacjentom ważącym od siedemastu do dwudziestu ośmiu kilogramów należy podawać 250 miligramów pyrantelu jednorazowo, co odpowiada 5 mililitrom zawiesiny doustnej.
W przypadku osób ważących od dwudziestu dziewięciu do trzydziestu dziewięciu kilogramów, zaleca się podawać jednorazowo 375 miligramów pyrantelu. Dawka ta odpowiada 7,5 mililitrom leku.
Pacjenci ważący od czterdziestu do pięćdziesięciu kilogramów powinni jednorazowo przyjąć 500 miligramów pyrantelu, co odpowiada 10 mililitrom doustnej zawiesiny Pyrantelum Medana.
W przypadku osób ważących od pięćdziesięciu jeden do sześćdziesięciu dwóch kilogramów, wskazane jest podanie jednorazowej dawki 625 miligramów pyrantelu. Dawka ta odpowiada 12, 5 mililitrom leku.
Pacjenci ważący od sześćdziesięciu trzech do siedemdziesięciu pięciu kilogramów powinni zastosować jednorazową kurację tj. 750 miligramów pyrantelu, co odpowiada 15 mililitrom leku Pyrantelum Medana (cała butelka leku).
W przypadku pacjentów o masie ciała przekraczającej siedemdziesiąt pięć kilogramów, zaleca się przyjęcie jednorazowej dawki 1 000 miligramów pyrantelu. Dawka ta odpowiada 20 mililitrom zawiesiny doustnej.
Ważne: Kurację należy powtórzyć po upłynięciu dwóch lub trzech tygodni od przyjęcia pierwszej dawki leku.
6. Działania niepożądane
Stosowanie leku Pyrantelum Medana może wywoływać u niektórych pacjentów problemy z zasypianiem, problemy żołądkowe takie jak nudności, wymioty, dolegliwości bólowe brzucha, rozwolnienie, zaburzenia łaknienia, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Wśród innych działań niepożądanych leku Pyrantelum Medana warto wyróżnić dolegliwości bólowe głowy, zawroty głowy, ospałość, uczulenie skórne np. wysypkę.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.