Trwa ładowanie...

Radiolog - wizyta, wykonywane badania, przeciwwskazania do badań

 Paula Jakubasik
29.03.2021 22:27
Radiolog wykonuje badania obrazowe.
Radiolog wykonuje badania obrazowe. (gettyimages)

Radiolog to specjalista w dziedzinie radiologii, który wykonuje badania obrazowe, interpretuje i opisuje ich wynik, a także stawia diagnozę. Do radiologa konieczne jest skierowania od innego lekarza. Czym zajmuje się radiolog i jakie badania wykonuje?

spis treści

1. Czym zajmuje się radiolog?

Radiolog to lekarz, który wykonuje badania obrazowe, wykorzystujące ultradźwięki, pole magnetyczne lub promienie rentgenowskie. Specjalista w tym zakresie przygotowuje również opis wyników, stawia diagnozę i przedstawia propozycję leczenia.

Do radiologa konieczne jest skierowane, który musi wystawić lekarz innej specjalizacji. W radiologii wyróżnia się dwa rodzaje lekarzy:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
 • radiolog onkologiczny - zajmuje się chorobami nowotworowymi,
 • radiolog zabiegowy (interwencyjny) - wykonuje mało inwazyjne zabiegi wewnątrznaczyniowe pod kontrolą badań obrazowych.

2. Przebieg wizyty u radiologa

Wizyta u radiologa nie różni się od spotkania z innymi specjalistami. Początkowo specjalista przeprowadza wywiad lekarski w celu określenia ewentualnych przeciwwskazań, a także sprawdza wyniki poprzednich badań obrazowych. Następnie przygotowuje pacjenta do określonego badania, wykonuje je, opisuje, stawia diagnozę i proponuje najlepszą formę leczenia.

3. Jakie badania wykonuje radiolog?

Tomografia komputerowa (TK) za pomocą promieni rentgenowskich umożliwia dokładne przyjrzenie się narządom i kościom. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, może być wykonywane również po podaniu środka kontrastowego.

Rezonans magnetyczny (MRI) to badanie, pokazujące przekrój organów we wszystkich płaszczyznach. Do jego wykonania konieczne jest pole magnetyczne, fale radiowe i specjalne oprogramowanie komputerowe.

Badanie ultrasonograficzne (USG) przedstawia wielkość i kształt konkretnych narządów, dzięki czemu można zlokalizować ewentualne nieprawidłowości. USG pozwala na wykrycie guzów, zgrubień, mięśniaków, torbieli czy nowotworu. Ponadto, badanie jest często wykonywane w trakcie ciąży i jest niezbędne w trakcie biopsji.

Mammografia to badanie piersi, które uwidacznia nieprawidłowości o wielkości powyżej 3 mm. Mammografia ma dużą wartość w profilaktyce i diagnostyce nowotworów, ponieważ czułość to 80-95%.

Angiografia to inwazyjne badanie tętnic wieńcowych, przeprowadzane przed wymianą zastawek serca. Angiografia umożliwia sprawdzenie kondycji tętnic wieńcowych, bypassów, komory serca i naczyń wieńcowych.

Rentgenografia (RTG) to badanie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. Jest powszechnie wykonywane w przypadku urazów układu kostno-stawowego do oceny obrażeń.

Pantomogram to badanie, które obrazuje zęby wraz z ich korzeniami oraz żuchwę. Jest zalecane osobom, które planują założenie aparatu ortodontycznego.

Densytometria umożliwia ocenę stanu i stopnia wytrzymałości kości. Badanie wykorzystuje promienie rentgenowskie lub ultradźwięki, zaleca się aby wykonywały je osoby po 65. roku życia.

Zobacz także:

4. Przeciwwskazania do badań obrazowych

 • ciąża - badanie RTG, rezonans magnetyczny, mammografia i tomografia komputerowa,
 • uszkodzenia kości - USG,
 • otwarte rany - USG,
 • oparzenia - USG,
 • świeżo zamknięte złamania - USG,
 • rozrusznik serca - rezonans magnetyczny
 • uczulenie na środki kontrastowe - tomografia komputerowa z kontrastem,
 • wol toksyczny tarczycy - tomografia komputerowa z użyciem środków jodowych,
 • nadczynność tarczycy - tomografia komputerowa z użyciem środków jodowych,
 • uczulenie na jod - tomografia komputerowa z użyciem środków jodowych,
 • leczenie raka tarczycy promieniotwórczym jodem - tomografia komputerowa z użyciem środków jodowych.

5. Jak zostać radiologiem?

Radiolog musi ukończyć studia lekarskie i specjalizację w dziedzinie radiologii. W czasie nauki pozna anatomię człowieka, zmiany patologiczne, techniki wykonywania badań, a także interpretacji wyników.

Specjalizacja trwa 5 lat, w tym czasie lekarz odbywa staż w zakresie radiologii ogólnej oraz staże kierunkowe (w pediatrii, onkologii, położnictwie i stomatologii oraz zabiegowe). Dodatkowo powinien poszerzać swoją wiedzę na różnych szkoleniach, kursach i zjazdach naukowych. Specjalizację kończy Państwowy Egzamin Specjalizacyjny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze