Trwa ładowanie...

Rak dwunastnicy - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Avatar placeholder
09.09.2021 14:18
Rak dwunastnicy
Rak dwunastnicy (adobestock)

Rak dwunastnicy to nowotwór początkowego odcinka jelita cienkiego. Nowotwory dwunastnicy są stosunkowo rzadkie w porównaniu z rakiem żołądka czy rakiem jelita grubego. Najczęstszym typem jest tu gruczolakorak. Dwunastnica jest pierwszym odcinkiem jelita cienkiego. Zlokalizowana jest między żołądkiem a jelitem czczym.

spis treści

1. Przyczyny raka dwunastnicy

Czynniki ryzyka raka dwunastnicy:

  • rodzinna polipowatość gruczolakowata,
  • zespół Gardnera,
  • zespół Lyncha,
  • zespół Muira-Torre'a,
  • celiakia,
  • zespół Peutza-Jeghersa,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • polipowatość młodzieńcza.
Zobacz film: "Polacy o raku [Waszym Zdaniem]"

Rodzinna polipowatość gruczolakowata to schorzenie genetyczne, które charakteryzuje się skłonnością do tworzenia się polipów.

Osoby dotknięte tą chorobą są bardziej narażone na zachorowanie na raka dwunastnicy, dlatego powinny zadbać o profilaktykę. Konieczne jest systematyczne poddawanie się badaniu endoskopowemu, najlepiej raz w roku. Wskazana jest także coroczna kolonoskopia. Warto wykonać badania genetyczne i skonsultować się z lekarzem, co oznaczają ich wyniki.

Od czego zależą przerzuty w raku żołądka?
Od czego zależą przerzuty w raku żołądka?

Rak żołądka jest bardzo poważną chorobą, dlatego oprócz standardowej diagnostyki nowotworowej ważnym

zobacz galerię

2. Objawy i rozpoznanie raka dwunastnicy

Często zdarza się, że guz dwunastnicy blokuje przejście pokarmu do jelita cienkiego. W takim przypadku chory odczuwa ból oraz pojawia się choroba refluksowa. Może także dojść do utraty wagi, ponieważ pokarm nie dostaje się w miejsce, gdzie powinien być trawiony i skąd składniki pokarmowe są wchłaniane.

Symptomy raka dwunastnicy to:

  • ból brzucha,
  • utrata wagi,
  • nudności,
  • przewlekła zgaga,
  • wymioty,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego.

U wielu osób rak dwunastnicy jest diagnozowany w zaawansowanym stadium rozwoju, ponieważ objawy zwykle pojawiają się dopiero wtedy, gdy rak zaatakował sąsiadujące narządy, a także węzły chłonne. Wczesne wykrycie choroby często następuje przypadkowo, w czasie badania endoskopowego lub podczas badania, do którego wykorzystuje się siarczan baru. Symptomy u pacjenta rzadko są kojarzone z rakiem dwunastnicy, ponieważ są charakterystyczne dla wielu innych chorób.

3. Leczenie raka dwunastnicy

Leczenie tego typu raka polega czasami na wycięciu części narządu. Niestety raka dwunastnicy ciężko usunąć ze względu na silne unaczynienie tego organu. Naczynia krwionośne położone w pobliżudwunastnicy odpowiadają za zaopatrywanie w tlen i składniki odżywcze dolnych części ciała. Niekiedy stosuje się chemioterapię w celu zmniejszenia guza.

Zdarza się, że ze względu na raka dwunastnicy niezbędne jest założenie u chorego specjalnych rurek umożliwiających dostarczanie składników pokarmowych i usuwanie nadmiernych ilości trawionego pokarmu, który nie może pokonać blokady. Jeśli choroba została wykryta we wczesnym stadium zaawansowania i nie doszło do rozprzestrzenienia się komórek rakowych, możliwe jest usunięcie zmiany za pomocą biopsji. Na początku pobiera się próbkę zmiany w dwunastnicy i jeśli badanie wykaże komórki rakowe, raka usuwa się.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze