Rak jelita grubego – co warto wiedzieć?
Wykrycie raka w jego wczesnym stadium daje możliwość całkowitego wyleczenia. W tym celu warto przeprowadzać badania profilaktyczne. Od kilku lat prowadzony jest program badań przesiewowych w celu wczesnego wykrycia raka. Badania są bezpłatne.
1. Przyczyny raka jelita grubego
Podstawowymi elementami mającymi decydujący wpływ na powstanie nowotworu są czynniki genetyczne. W twoim organizmie mogło dojść do nakładających się mutacji genowych. Owe mutacje są odpowiedzialne za nadmierny rozrost nabłonka gruczołowego. W konsekwencji powstaje gruczolak, który z czasem przeradza się w formę złośliwą. Rak odbytu pojawia się w związku z dziedziczoną dolegliwością rodzinną – polipami. Polipowatość rodzinna jest rzadką chorobą. Jednak jeżeli już się pojawiła musi być leczona. Zaniedbania w leczeniu zawsze prowadzą do powstania nowotworu. Kolejną grupą czynników sprzyjających pojawieniu się nowotworu są uwarunkowania środowiskowe. Do tych zaliczamy:
- niezdrową dietę – która obfituje w mięso i tłuszcze, a zawiera mało warzyw i owoców, które są źródłem witamin i błonnika;
- papierosy – rak jelita grubego występuje częściej u osób palących papierosy;
- zaparcia – w kale znajdują się czynniki rakotwórcze, brak wypróżnień powoduje, że owe czynniki mają dłuższy kontakt z błoną śluzową ściany jelita;
- wiek – na zachorowanie bardziej narażone są osoby po 50. roku życia;
- brak ruchu, siedzący tryb życia.
Ostatnią grupą elementów prowokujących nowotwór są choroby jelita grubego. Rak odbytu może rozwinąć się z polipów jelita grubego, zespołu Lyncha (chorobą dziedziczoną, ale nie związaną z polipowatością), z wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i z choroby Leśniowskiego-Crohna.
2. Objawy raka jelita grubego
Rak odbytu może mieć różną lokalizację. W zależności od tego gdzie się znajduje, takie będzie wywoływał objawy. Rak jelita znajdujący się w prawej połowie okrężnicy długo nie wywołuje żadnych objawów. W prawej połowie okrężnicy kał jest jeszcze płynny. Dlatego może swobodnie przepływać przez zwężone chorobowo miejsce. Z czasem może pojawić się krwawienie, które jest praktycznie niewidoczne.
Osoba chora może też odczuwać osłabienie i ból pojawiający się w prawej połowie brzucha. Potem dochodzi do całkowitej niedrożności jelita. Rak odbytu zlokalizowany w lewej połowie okrężnicy powoduje zmianę rytmu wypróżnień i krwawienia podczas defekacji. Osoby cierpiące na raka odbytu gwałtownie tracą na wadze, dokuczają im wzdęcia brzucha oraz gorączka. Guz z czasem staje się wyczuwalny.
3. Leczenie raka jelita grubego
Lekarz musi przeprowadzić badanie przez kiszkę stolcową. Zmiany mogą być wyczuwalne palcem. Potrzebne też będzie badanie kału w celu wykrycia utajonej krwi. Kolejnym krokiem jest wykonanie kolonoskopii, dzięki której lekarz może obejrzeć ściany jelita grubego. Badania trwa 20 minut. Kolonoskopia umożliwia też pobranie wycinków błony śluzowej w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego. Żeby diagnoza była pełniejsza przeprowadza się badania ultrasonograficzne oraz tomografię komputerową.
Żeby ocenić skuteczność leczenia stosuje się oznaczenie poziomu tzw. markerów nowotworowych. Rak jelita wymaga leczenia operacyjnego. Podczas zabiegu wycina się wszystkie zmiany nowotworowe razem z węzłami chłonnymi. Następnie wprowadza się chemioterapię i radioterapię. Jeżeli rak odbytu nie kwalifikuje się do operacji, wprowadza się leczenie paliatywne oraz przeciwbólowe. Wczesne rozpoznanie nowotworu daje możliwość skutecznego wyleczenia. W diecie przeciwko rakowi jelita grubego warto uwzględnić żywność bogatą w procyjanidyny.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.