Trwa ładowanie...

Rak, który daje mylne objawy. Jeden z nich pojawia się podczas jedzenia

 Katarzyna Prus
04.06.2022 15:32
Nowotwór przełyku może długo nie dawać objawów
Nowotwór przełyku może długo nie dawać objawów (Getty Images)

Rak przełyku może długo nie dawać objawów, a pierwsze symptomy łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. To sprawia, że nowotwór jest często diagnozowany już w zaawansowanym stadium.

spis treści

1. Podstępna choroba

Według Cancer Research UK, brytyjskiej organizacji, która wspiera badania nad chorobami nowotworowymi i zwiększa świadomość na ich temat, jest wiele objawów raka przełyku, ale mogą być one trudne do wykrycia.

Dlatego w wielu przypadkach nowotwór jest rozpoznawany już w zaawansowanym stadium.

Zobacz film: "Produkty, które niszczą pęcherzyk żółciowy"
Rak przełyku jest trudny do wykrycia
Rak przełyku jest trudny do wykrycia (Getty Images)

Nowotwór przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Chory może też je pomylić z mniej poważnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Mogą to być między innymi: problemy z połykaniem, zgaga lub refluks żołądkowy, * objawy niestrawności.

O rozwijającej się chorobie nowotworowej mogą też świadczyć: bóle zamostkowe po spożyciu pokarmu, nudności i wymioty, spadek masy ciała, nieprzyjemny zapach z ust, * krwotok, odkrztuszanie krwistą treścią.

Eksperci zwracają uwagę, że rak przełyku jest diagnozowany przeważnie u osób powyżej 60. roku życia, choć nie jest to reguła.

2. Niepokojąca chrypka przy jedzeniu

Cancer Research UK radzi, aby zgłosić się do lekarza w przypadku trudności z połykaniem lub zaobserwowania nietypowych i nieustępujących symptomów. Eksperci zwracają też uwagę na cofanie się jedzenia tuż po połknięciu. Na początku pojawia się to przy pokarmach stałych, a z czasem również przy napojach.

Kaszel, który nie ustępuje lub pojawia się podczas jedzenia, również może być spowodowany rakiem przełyku.

Głos może stać się chrapliwy - ostrzegają brytyjscy eksperci. Zastrzegają jednocześnie, że może to być także objaw innych dolegliwości.

Wskazują też na czarny stolec, który może oznaczać krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

3. Palenie i picie sprzyjają rakowi

Rak przełyku to ósmy najczęściej występujący nowotwór na świecie. W Polsce każdego roku diagnozuje się go u blisko 1,5 tysiąca osób. Częściej chorują mężczyźni, niemal wyłącznie po 40. roku życia.

Według Gut UK, brytyjskiej organizacji zajmującej się badaniami nad zaburzeniami trawienia, istotne czynniki ryzyka w przypadku raka przełyku to palenie papierosów i picie alkoholu, zwłaszcza wysokoprocentowego. Szczególnie niebezpieczne jest połączenie tych dwóch czynników.

Bardziej narażone mogą być także osoby, które piją bardzo gorące napoje i używają ostrych przypraw. Zachorowaniu sprzyja też nadwaga i otyłość.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze