Rak mózgu – objawy, leczenie
Rak mózgu może objawiać się poprzez różne symptomy. Wszystko zależy od lokalizacji guza i jego wielkości. Jeśli rak mózgu rośnie w zamkniętej przestrzeni, wówczas wewnątrz czaszki powstaje ciśnienie, którego efektem jest obrzęk. Z rakiem mózgu kojarzy się głównie ból głowy. Nie jest to jednak jedyna oznaka rozwijającego się nowotworu. Sprawdź, jakie objawy może dawać rak mózgu.
1. Objawy raka mózgu
Objawy nowotworu, jaki narasta w mózgu są skutkiem wzrostu ciśnienia wewnątrz-czaszkowego. Kości czaszki nie ulegają rozciągnięciu pod wpływem rozrostu guza. Stąd ciśnienie, zwiększenie objętości mózgu oraz uporczywy ból głowy. Do typowych objawów raka mózgu zaliczymy: Wspomniane wyżej bóle głowy – w miarę, jak rak mózgu ulega wzrostowi, bóle głowy stają się częstsze i bardziej bolesne. Ciągła potrzeba snu. Wymioty i odczuwanie nudności – zdarzają się głównie w porze rannej. Nieregularne tętno, śpiączka, utrata przytomności to inne objawy.
Rak mózgu to także objawy miejscowe, które zlokalizowane są w obrębie bytności guza. Wśród nich można wyróżnić:
- Dolegliwości związane z płatem czołowym – zaburzenia zachowania, zmiana osobowości, agresja, dezorientacja itp.
- Dolegliwości związane z płatem skroniowym – napady padaczki, brak możności identyfikacji niektorych dźwięków, zaburzenia w odbiorze zapachów.
- Dolegliwości związane z płatem ciemieniowym – zaburzenia mowy związane między innymi z użyciem nieadekwatnych do sytuacji słów; kłopoty z czytaniem oraz pisaniem.
- Zaburzenia w obrębie płatu potylicznego – pogorszenie lub utrata widzenia po jednej stronie.
- Zaburzenia związane z pniem mózgu – asymetria twarzy, krztuszenie się, zaburzenia połykania, czyli objawy związane z porażeniem nerwów odpowiedzialnych za określoną część twarzy.
- Dolegliwości w obrębie osi podwzgórzowo-przysadkowej powodują zaburzenia w zakresie wydzielania niektórych hormonów, na przykład odpowiedzialnych za właściwą pracę układu rozrodczego.
- Objawy powiązane z drogami krążenia mózgowo – rdzeniowego powodują wodogłowie.
- Dolegliwości w obrębie móżdżku – zaburzenia równowagi, trudność w utrzymaniu prawidłowej pozycji, niemożność wykonywania precyzyjnych ruchów.
2. Leczenie raka mózgu
Rak mózgu to specyficzny rodzaj nowotworu. Pojawia się wszakże na niezwykle ważnym i newralgicznym narządziu w ludzkim układzie biologicznym. Dlatego też operacja mózgu bywa prawdziwym ryzykiem. Rak mózgu – przecież można go usunąć chirurgicznie. Tak, ale bardzo łatwo jest naruszyć inne ośrodki w układzie nerwowym. Na szczęście współczesne operacje chirurgiczne stają się coraz bardziej precyzyjne.
To też warto wiedzieć
Przykładem jest tak zwany nóż gamma, czyli silne wiązki promieniowania kobaltu. Liczy się przecież każdy milimetr. Istnieje jednak pewne ograniczenie – rak mózgu nie może swą średnicą przekraczać 4 centymetrów. Taka metoda stosowana jest również w Polsce. Jej zaletą jest brak konieczności otwierania czaszki. Aby dokonać operacji potrzebny jest również szczegółowy obraz mózgu. Innowacyjne technologie pozwalają uzyskać komputerowy, trójwymiarowy obraz, który pozwala pokazać nawet pęczki włókien nerwowych.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.