Rak odbytnicy - przyczyny, leczenie

Rak odbytnicy rozwija się długo i powoli. Początkowo nie daje żadnych objawów, jednak zmiany w oddawaniu stolca (zaparcie lub biegunka lub obydwa stany na przemian, uczucie parcia na stolec i wydalanie wśród parcia nieco śluzu, często z domieszką krwi) zawsze muszą budzić podejrzenie raka odbytnicy. Należy wtedy zgłosić się do lekarza. Warto zaznaczyć, ze krew w stolcu może być również spowodowana hemoroidami, nie musi to być od razu rak odbytnicy. Rak odbytnicy pojawia się najczęściej w wieku 50-60 lat, rzadziej u kobiet niż mężczyzn.


Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu

Rak odbytnicy - przyczyny

Istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby. Zostały one podzielone na dwie grupy – na czynniki wewnętrzne oraz czynniki zewnętrzne.

Czynniki wewnętrzne sprzyjające rozwojowi raka odbytu:

 • liczne polipy gruczolakowate jelita grubego,
 • uwarunkowania dziedziczne,
Wycinek jelita z widocznym nowotworem

Badanie kolonoskopem pozwala wykryć nowotwór oraz pobrać wycinki do badań. Daje ponadto możliwość obejrzenia całości jelita w poszukiwaniu ewentualnych...

 • występowanie cyst łojowych (zespół Muir-Torre),
 • guzy mezodermalne oraz torbiele naskórkowe (zespół Gardnera),
 • złośliwe nowotwory układu nerwowego (zespół Turcota).

Wśród czynników zewnętrznych wymienia się:

 • nałogowe palenie tytoniu,
 • dietę ubogą w warzywa i owoce,
 • nadmierną ilość tłuszczów zwierzęcych w codziennych jadłospisie,
 • zbyt małą ilość witamin (A, C, E) w codziennej diecie,
 • spożywanie czerwonego mięsa,
 • zaparcia,
 • małą aktywność fizyczną.

Na rozwój choroby narażone są także kobiety, które nie rodziły dzieci oraz osoby spożywające pokarmy zawierające substancje rakotwórcze, które zawarte są m.in. w potrawach przyrządzanych na grillu. Rozwijający się nowotwór odbytnicy daje wiele objawów. Do najbardziej charakterystycznych należą: krew w stolcu, utrata apetytu, wzdęcia, zaburzenia pracy układu pokarmowego, wodobrzusze, podwyższona temperatura ciała, bóle podbrzusza, parcie na stolec. Niepokój powinna wzbudzić także zmiana rytmu wypróżnień oraz utrata masy ciała.

Rak jelita grubego może występować tylko w obrębie jamy jelita, może także naciekać na ścianę jelita bądź atakować węzły chłonne i inne narządy wewnętrzne. Nowotwór można zróżnicować ze względu na rodzaj zmian, jakie mu towarzyszą. Wyróżnia się zatem: raka polipowatego, owrzodziałego i grzybiastego, owrzodziałego i zwężającego oraz rozlegle naciekającego.

Rak odbytnicy - leczenie

Osoba, która obserwuje u siebie podejrzane zmiany, powinna niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista najpierw wykonuje badanie per rectum. Na jego podstawie może stwierdzić, czy w odbytnicy powstały niepokojące guzki. Następnie kieruje pacjenta na badania specjalistyczne, by dowiedzieć się, w jakim stopniu zaawansowania jest nowotwór. W tym celu wykonuje się kolonoskopię, rektoskopię, USG przezodbytnicze oraz wlew kontrastowy doodbytniczy.

W przypadku nowotworów naciekających na inne układy wykonuje się dodatkowo tomografię komputerową, cytoskopię oraz RTG klatki piersiowej. W rozpoznaniu raka odbytnicy istotny jest wynik CEA (ang. carcino-embrionic antigen – antygen rakowo-płodowy). Podwyższony poziom CEA wskazuje na przerzuty nowotworu do wątroby.


Najskuteczniejszą metodą leczenia jest usunięcie odbytu (tzw. amputacja brzuszno-kroczowa odbytnicy). Czasem istnieje możliwość pozostawienia mięśni zwieracza, czasem jednak konieczne jest stworzenie sztucznego odbytu (stomia). W tym drugim przypadku pacjent na przedniej ścianie brzucha ma wyprowadzone jelito i kał zbierany jest do specjalnego zbiornika. Niekiedy przed operacją wykonuje się radioterapię, w wyniku której rozmiary guza ulegają zmniejszeniu. Jeżeli nowotwór był zaawansowany, po operacji konieczne jest zastosowanie chemioterapii.

Odpowiednio dobrana dieta i właściwości adaptacyjne organizmu pozwalają po krótkim czasie uzyskać taki stan, że chory oddaje stolec 1 raz dziennie do zbiornika, tylko niekiedy regulując sobie jego oddawanie irygacjami. Jeśli zachorują młodsze osoby, choroba ma wówczas bardzo złośliwy charakter.

Małgorzata Kamińska, Angelika Ciuraj, 11 miesięcy temu

Bibliografia

 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9
 • Perek D. (red.) HARRISON - Onkologia, Czelej, Lublin 2009, ISBN 978-83-7563-008-4

Źródła zewnętrzne

Onkologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak odbytnicy - przyczyny, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Rak odbytnicy - przyczyny, leczenie
Zapalenie jelit - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Odbytnica

). Rak odbytnicy Rak jelita grubego zajmuje drugie miejsce wśród zgonów na nowotwory złośliwe w Polsce. Niestety, statystyki z roku na rok (...) są coraz mniej korzystne - liczba chorych stale rośnie....

Nowotwory jelit

Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna)

Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna)

Czym jest rak jelita grubego i odbytnicy? Rak ten jest trzecim najczęściej spotykanym u kobiet i mężczyzn nowotworem. Jest również drugim (...) najczęściej, jak się go wykrywa, jakie są najlepsze...

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

Rak płuc - zdjęcia

Rak płuc - zdjęcia

Na przekroju widać nowotwór płuca (biały fragment). Ciemniejsze miejsca świadczą o stosowaniu wyrobów tytoniowych.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Rak pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, przerzuty

Obraz histologiczny raka pęcherza moczowego

Obraz histologiczny raka pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego jest najczęstszą przypadłością starszych osób (zwłaszcza w wieku 70-80 lat). Dużo rzadziej występuje u kobiet.

Czerniak - objawy, czynniki ryzyka, leczenie

Czerniak a geny (WIDEO)

Czerniak a geny (WIDEO) Odtwórz wideo

, gdzie występują melanocyty (komórki barwnikowe zawierające melatoninę), np. w siatkówce oka, w jamie ustnej czy odbytnicy. Ze względu na miejsce występowania

Rak trzustki - przyczyny, objawy, leczenie

Rak trzustki - zdjęcia

Rak trzustki - zdjęcia

Rak trzustki jest zdecydowanie rzadziej spotykany u kobiet. Bardziej narażeni na niego są natomiast przedstawiciele rasy czarnej.

Diagnostyka raka piersi

Rak piersi wykryty w mammografii

Rak piersi wykryty w mammografii

Na raka sutka zdecydowanie bardziej narażone są kobiety. U mężczyzn jest to niezwykle rzadki nowotwór.

Trądzik młodzieńczy - przyczyny, leczenie

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Powstawanie trądziku związane jest ze wzmożonym wytwarzaniem łoju i rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczoły łojowe skóry.

Rak tarczycy - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie

Guzki tarczycowe - zmiany nowotworowe

Guzki tarczycowe - zmiany nowotworowe

U wielu dorosłych osób diagnozowane są niewielkie guzki zlokalizowane w obszarze gruczołu tarczowego, jednak ryzyko nowotworu złośliwego nie przekracza 5% przypadków.