Trwa ładowanie...

Rak trzustki przyczyną śmierci Karla Lagerfelda. Jakie są objawy tej choroby?

Avatar placeholder
07.12.2019 21:08
Karl Lagerfeld zmarł na raka trzustki. Ten nowotwór długo nie daje objawów
Karl Lagerfeld zmarł na raka trzustki. Ten nowotwór długo nie daje objawów (www.instagram.com/karllagerfeld)

19 lutego 2019 roku zmarł Karl Lagerfeld. Ostatnio jego stan zdrowia stale się pogarszał. Przyczynę utrzymywano w tajemnicy. Wiadomo już, że cierpiał na raka trzustki. To podstępny nowotwór, który długo nie daje objawów. Jakie symptomy powinny zaniepokoić?

1. Rak trzustki rozwija się szybko i w ukryciu

Rak trzustki długo rozwija się w ukryciu. We wczesnym okresie nie daje charakterystycznych objawów. Jest to bardzo groźne, zwłaszcza że komórki nowotworowe tworzą się bardzo szybko. Rak trzustki często również daje przerzuty, które pogarszają stan chorego i uniemożliwiają skuteczne leczenie.

Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Niestety, charakteryzuje go również wysoka śmiertelność. Wśród kobiet to piąta, a u mężczyzn szósta najczęstsza przyczyna śmierci spośród zgonów powodowanych nowotworami.

2. Rak trzustki - objawy

Objawy raka trzustki mogą różnić się w zależności od tego, w której części tego narządu znajdują się komórki nowotworowe.

Zobacz film: "Rak trzustki. Badania chińskich naukowców"

Chorzy skarżą się na dyskomfort w obrębie jamy brzusznej i wzdęcia. Niektórzy cierpią na zaburzenia rytmu wypróżniania i biegunki. U wielu osób pojawiają się także nudności, utrata apetytu oraz chudnięcie. Niektórym pacjentom dokuczają silne bóle w dolnej części pleców.

Te objawy są niecharakterystyczne, mogą być interpretowane jako zespół jelita drażliwego albo zatrucie.

Sporadycznie może pojawić się żółtaczka. Zdarza się to u tych chorych, którzy cierpią z powodu zajęcia głowy trzustki przez nowotwór. Może wówczas nastąpić także zmiana koloru moczu na ciemny.

W miarę rozwoju choroby u chorych nasila się jadłowstręt, wymioty, biegunki, pojawiają się krwawe stolce lub krwawe wymioty, wodobrzusze, zaburzenia trawienia.

5 nowotworów, na które Polki umierają najczęściej. Jakie badania je wykrywają? #ZdrowaPolka
5 nowotworów, na które Polki umierają najczęściej. Jakie badania je wykrywają? #ZdrowaPolka [6 zdjęć]

Coraz częściej mówi się o tym, że kobiety umierają na raka piersi. W mediach możemy zobaczyć kampanie

zobacz galerię

3. Diagnostyka raka trzustki

W celu potwierdzenia diagnozy niezbędne jest oznaczenie markerów nowotworowych, badanie USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa jamy brzusznej z kontrastem i rezonans magnetyczny.

Rzadko możliwe jest chirurgiczne usunięcie całości nowotworu z narządu. W leczeniu stosuje się radioterapię i chemioterapię. W przypadkach zaawansowanych, chorzy otrzymują opiekę paliatywną, która pozwala poprawić komfort życia chorego i zmniejszyć dolegliwości bólowe.

4. Przyczyny raka trzustki

Czynniki zwiększające ryzyko raka trzustki to przede wszystkim palenie papierosów. Ponadto ten nowotwór zdarza się częściej u chorych, u których stwierdzono otyłość, cukrzycę i przewlekłe stany zapalne w obrębie trzustki. Zazwyczaj u podstaw zapalenia trzustki leży nadużywanie alkoholu.

Zauważono również genetyczne czynniki, czyli możliwość dziedziczenia tego nowotworu oraz większą podatność na zachorowanie u osób, które cierpiały w przeszłości na raka jajnika lub raka piersi.

Rak trzustki wykazuje też związki występowania z wrodzonymi chorobami układu pokarmowego, jak m.in. zespół Lyncha lub zespół Peutza i Jeghersa.

Rak trzustki był przyczyną śmierci m.in. Steve'a Jobsa, Patricka Swayze, Anny Przybylskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze