Trwa ładowanie...

Rak trzustki przyczyną śmierci Karla Lagerfelda. Jakie są objawy tej choroby?

19 lutego 2019 roku zmarł Karl Lagerfeld. Ostatnio jego stan zdrowia stale się pogarszał. Przyczynę utrzymywano w tajemnicy. Wiadomo już, że cierpiał na raka trzustki. To podstępny nowotwór, który długo nie daje objawów. Jakie symptomy powinny zaniepokoić?

Zobacz film: "Rak trzustki. Badania chińskich naukowców"

1. Rak trzustki rozwija się szybko i w ukryciu

Rak trzustki długo rozwija się w ukryciu. We wczesnym okresie nie daje charakterystycznych objawów. Jest to bardzo groźne, zwłaszcza że komórki nowotworowe tworzą się bardzo szybko. Rak trzustki często również daje przerzuty, które pogarszają stan chorego i uniemożliwiają skuteczne leczenie.

Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Niestety, charakteryzuje go również wysoka śmiertelność. Wśród kobiet to piąta, a u mężczyzn szósta najczęstsza przyczyna śmierci spośród zgonów powodowanych nowotworami.

2. Rak trzustki - objawy

Objawy raka trzustki mogą różnić się w zależności od tego, w której części tego narządu znajdują się komórki nowotworowe.

Chorzy skarżą się na dyskomfort w obrębie jamy brzusznej i wzdęcia. Niektórzy cierpią na zaburzenia rytmu wypróżniania i biegunki. U wielu osób pojawiają się także nudności, utrata apetytu oraz chudnięcie. Niektórym pacjentom dokuczają silne bóle w dolnej części pleców.

Te objawy są niecharakterystyczne, mogą być interpretowane jako zespół jelita drażliwego albo zatrucie.

Sporadycznie może pojawić się żółtaczka. Zdarza się to u tych chorych, którzy cierpią z powodu zajęcia głowy trzustki przez nowotwór. Może wówczas nastąpić także zmiana koloru moczu na ciemny.

W miarę rozwoju choroby u chorych nasila się jadłowstręt, wymioty, biegunki, pojawiają się krwawe stolce lub krwawe wymioty, wodobrzusze, zaburzenia trawienia.

5 nowotworów, na które Polki umierają najczęściej. Jakie badania je wykrywają? #ZdrowaPolka
5 nowotworów, na które Polki umierają najczęściej. Jakie badania je wykrywają? #ZdrowaPolka [6 zdjęć]

Coraz częściej mówi się o tym, że kobiety umierają na raka piersi. W mediach możemy zobaczyć kampanie...

zobacz galerię

3. Diagnostyka raka trzustki

W celu potwierdzenia diagnozy niezbędne jest oznaczenie markerów nowotworowych, badanie USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa jamy brzusznej z kontrastem i rezonans magnetyczny.

Rzadko możliwe jest chirurgiczne usunięcie całości nowotworu z narządu. W leczeniu stosuje się radioterapię i chemioterapię. W przypadkach zaawansowanych, chorzy otrzymują opiekę paliatywną, która pozwala poprawić komfort życia chorego i zmniejszyć dolegliwości bólowe.

4. Przyczyny raka trzustki

Czynniki zwiększające ryzyko raka trzustki to przede wszystkim palenie papierosów. Ponadto ten nowotwór zdarza się częściej u chorych, u których stwierdzono otyłość, cukrzycę i przewlekłe stany zapalne w obrębie trzustki. Zazwyczaj u podstaw zapalenia trzustki leży nadużywanie alkoholu.

Zauważono również genetyczne czynniki, czyli możliwość dziedziczenia tego nowotworu oraz większą podatność na zachorowanie u osób, które cierpiały w przeszłości na raka jajnika lub raka piersi.

Rak trzustki wykazuje też związki występowania z wrodzonymi chorobami układu pokarmowego, jak m.in. zespół Lyncha lub zespół Peutza i Jeghersa.

Rak trzustki był przyczyną śmierci m.in. Steve'a Jobsa, Patricka Swayze, Anny Przybylskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.