Trwa ładowanie...

Najpierw opalenizna, potem rak? "Barbie drug" robi furorę w sieci

Avatar placeholder
12.03.2024 21:00
Użyła spray'u do nosa tylko dwa razy. Omal nie przypłaciła tego życiem
Użyła spray'u do nosa tylko dwa razy. Omal nie przypłaciła tego życiem (Facebook)

Opalenizna podawana w zastrzykach lub w sprayu do nosa może wydawać się kusząca. Szybki efekt nie gwarantuje jednak bezpieczeństwa, wręcz przeciwnie. Melanotan znany w sieci jako "barbie drug" może nawet prowadzić do raka skóry.

spis treści

1. Groźny samoopalacz w kroplach i zastrzykach

Melanotan to syntetyczna wersja naturalnego hormonu. Stymuluje on melanocyty (komórki odpowiedzialne za pigment w skórze) do produkcji naturalnie występującego barwnika – melaniny.

To właśnie szybki efekt opalenizny i łatwy dostęp (produkt można bez problemu kupić w sieci) sprawia, że ten samoopalacz w postaci podskórnych iniekcji czy kropli do nosa robi w sieci furorę.

Zwolenników tego trendu nie brakuje, choć używanie tego środka może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

O tym, jak bardzo może to być niebezpieczne przekonała się m.in. Edith Eagle, która chciała się upiększyć przed wakacjami na Wyspach Kanaryjskich. 47-letnia Brytyjka użyła sprayu do nosa tylko dwa razy, ale niemal przepłaciła tego życiem.

- Mogłam umrzeć - przyznała 47-latka cytowana przez serwis nypost.com.

Opalenizna w zastrzykach może być niebezpieczna
Opalenizna w zastrzykach może być niebezpieczna (Getty Images)

2. Od bólu głowy po raka

- Nigdy więcej nie kupię czegoś takiego, zwłaszcza w Internecie - podkreśla kobieta, która po przygodzie z "barbie drug" wylądowała w szpitalu.

Kobieta dostała silnej reakcji alergicznej, miała spuchniętą twarz i szyję, nie mogła oddychać i była bliska uduszenia się.

Takich ofiar internetowego trendu jest znacznie więcej. W sieci można znaleźć historie innych osób, które zarówno po użyciu kropli do nosa, jak i zastrzyków dostawali także infekcji, silnych mdłości, a także bólu głowy czy nawet halucynacji.

Wszystko dlatego, że działanie melanotanu nie zostało do końca przebadane. Tymczasem może on m.in. zwiększać ryzyko raka skóry.

Jego stosowanie powiązano także z: zaburzeniem gospodarki hormonalnej, obrzękiem lub uszkodzeniem mózgu, rabdomiolizą (rozpadem mięśni), niewydolnścią nerek, * zawałem nerek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze