Trwa ładowanie...

Rakowiak – charakterystyka, objawy, diagnozowanie i leczenie

Rakowiak to  jeden z rodzajów guzów neuroendokrynnych (NET). Jest to rak hormonalnie czynny, co oznacza, że wydziela hormony (m.in. serotoninę). Rakowiak jest najczęściej występującym guzem żołądkowo-jelitowo-trzustkowym.

spis treści

1. Charakterystyka rakowiaka

Rakowiaki to najliczniejsza grupa guzów neuroendokrynnych. Tak jak wszystkie guzy neuroendokrynne rakowiak rozwija się z komórek endokrynnych, które są zlokalizowane w różnych częściach organizmu (w odbytnicy, płucach, okrężnicy i żołądku) jednak najczęściej w przewodzie pokarmowym (jelito cienkie i wyrostek robaczkowy).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Rakowiak głównie rozwija się w organizmie kobiet oraz osób starszych, zaś w przypadku rakowiaka robaczkowego – najczęściej u osób młodych. Oprócz serotoniny, komórki rakowiaka w zależności od miejsca, w którym występują mogą wytwarzać także inne hormony, np. histaminę, wazopresynę i hormon adrenokortykotropowy, powodując niezwykle szeroką gamę objawów lub też przeciwnie – przebiegać całkowicie bezobjawowo.

W przeważającej większości rakowiaki są guzami złośliwymi, jednak w początkowej fazie choroby mogą nie dawać żadnych objawów. Z tego powodu w organizmie człowieka choroba często rozwija się w sposób niezauważony. Do diagnozy dochodzi w momencie gdy rakowiak jest już zaawansowaną postacią nowotworu i daje pierwsze przerzuty.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do

zobacz galerię

2. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

W przeważającej większości rakowiaki są guzami złośliwymi, jednak w początkowej fazie choroby mogą nie dawać żadnych objawów. Z tego powodu w organizmie człowieka choroba często rozwija się w sposób niezauważony. Do diagnozy dochodzi w momencie gdy rakowiak jest już zaawansowaną postacią nowotworu i daje pierwsze przerzuty.

Wydzielana przez rakowiaki seratonina wywołuje objawy potocznie występujące pod nazwą „zespół rakowiaka". Termin ten obejmuje takie dolegliwości jak biegunki, bóle brzucha, zaczerwienienie skóry, obrzęki, trudności w oddychaniu lub wręcz astmę, a także dolegliwości kardiologiczne w postaci zastoinowej niewydolności serca i jego kołatania. Przerzuty rakowiaka z reguły atakują węzły chłonne, kości oraz wątrobę.

Rakowiak to guz złośliwy, często nie dający objawów we wczesnej fazie choroby
Rakowiak to guz złośliwy, często nie dający objawów we wczesnej fazie choroby

Rozwój nowotworu skutkuje wystąpieniem innych objawów - tj. ślinotok, łzawienie, duszność, pojawieniem się wyczuwalnego guza, spadek masy ciała, wzmożona potliwość, świąd skóry, zaburzenia ciśnienia krwi, perforacją jelit, a także żółtaczką.

3. Diagnozowanie i metody leczenia rakowiaka

Z powodu fazy bezobjawowej zdarza się, że do rozpoznania rakowiaka dochodzi późno. Jeśli istnieje podejrzenie rakowiaka zleca się badanie polegające na oznaczeniu poziomu serotoniny we krwi (dwa dni przed wykonaniem badania zaleca się wykluczenie z diety bananów, kiwi, pomidorów, śliwek, czy brzoskwiń. Pokarmy te posiadają dużo seratoniny i mogłyby zaburzyć wynik badania.

To musisz wiedzieć

Wykrycie nowotworu jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich badań, w celu postawienia diagnozy wykonuje się np. zdjęcie rentgenowskie z kontrastem przewodu pokarmowego, tomografię komputerową, badanie USG, kolonoskopię, gastroskopię lub ezofagoskopię, scyntygrafię, biopsję cienkoigłową, badanie poziomu kwasu 5-hydroksyindolooctowego w moczu.

Leczenie rakowiaka polega przede wszystkim na operacyjnym usunięciu zmiany wraz z niewielkim zakresem zdrowych tkanek. W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się także preparaty należące do grupy antagonistów serotoniny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza