Trwa ładowanie...

Rantudil - charakterystyka, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, cena

Rantudil to środek farmaceutyczny wykazujący działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Substancją czynną zawartą w tym preparacie jest acemetacyna, będąca niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu octowego. Jakie są przeciwwskazania do stosowania Rantudilu? Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Rantudil i jakie działanie wykazuje?

Rantudil to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz przeciwzapalnym. W jego składzie występuje substancja czynna o nazwie acemetacyna, zaliczana do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), pochodna indometacyny. Mechanizm działania acemetacyny skupia się na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy, enzymu katalizującego przemiany fosfolipidów błony komórkowej.

Zobacz film: "Czym możemy popijać leki?"

Innymi słowy, acemetacyna zapobiega syntezie prostaglandyn, substancji odpowiadających za objawy stanu zapalnego. Substancja czynna zawarta w preparacie Rantudil dostaje się do organizmu stopniowo, ponieważ charakteryzuje się ona przedłużonym uwalnianiem. Nie wykazuje działania przeciwdrobnoustrojowego, ale wpływa na zahamowanie agregacji płytek krwi w ciele człowieka. Po zażyciu leku Rantudi następuje zmniejszenie objawów odpowiedzi zapalnej.

Prócz substancji czynnej, lek zawiera również substancje pomocnicze. W jego składzie wypełnienia kapsułki znaleźć możemy laktozę jednowodną, stearynian magnezu, koloidalną krzemionkę bezwodną, talk. W granulacie o przedłużonym uwalnianiu występuje powidon, stearynian magnezu, octanoftalan celulozy, krospowidon, dwutlenek tytanu, tracetyna. Dodatkowo, lek zawiera czarny tlenek żelaza, czerwony tlenek żelaza, żółty tlenek żelaza, żelatynę, a także laurylosiarczan sodu.

Jedna kapsułka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 90 miligramów acemetacyny. W jednym opakowaniu tego środka farmaceutycznego znajdziemy 21 kapsułek leczniczych.

To musisz wiedzieć

2. Wskazania do stosowania

Wskazania do stosowania leku Rantudil

3. Działania niepożądane

Rantudil, jak każdy lek, oprócz działania terapeutycznego może powodować u niektórych pacjentów działania niepożądane. Wśród najczęstszych skutków ubocznych warto wymienić:

4. Dawkowanie

Dawkowanie leku Rantudil ustala lekarz indywidualnie dla danej jednostki chorobowej. Zgodnie z zaleceniami producenta preparatu nie powinno się przyjmować więcej niż 2 kapsułek leku dziennie.

5. Przeciwwskazania do stosowania leku Rantudil

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Rantudil jest uczulenie na substancję czynną – acemetacynę lub nadwrażliwość na którąkolwiek z pozostałych substancji preparatu.

Dodatkowo, Rantudilu nie powinny przyjmować osoby zmagające się z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, niewyjaśnionym zaburzeniem układu krwiotwórczego lub ciężką niewydolnością serca. Warto nadmienić, że lek nie jest wskazany dla ciężarnych w trzecim trymestrze ciąży, a także dla matek karmiących piersią. Lek Rantudil nie jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży poniżej osiemnastego roku życia.

6. Ile kosztuje Rantudil?

Za jedno opakowanie leku Rantudil trzeba zapłacić od dwudziestu ośmiu do trzydziestu dwóch złotych. Lek wydawany jest w aptece za okazaniem recepty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza