Rantudil - charakterystyka, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, cena
Rantudil to środek farmaceutyczny wykazujący działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Substancją czynną zawartą w tym preparacie jest acemetacyna, będąca niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu octowego. Jakie są przeciwwskazania do stosowania Rantudilu? Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
1. Co to jest Rantudil i jakie działanie wykazuje?
Rantudil to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz przeciwzapalnym. W jego składzie występuje substancja czynna o nazwie acemetacyna, zaliczana do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), pochodna indometacyny. Mechanizm działania acemetacyny skupia się na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy, enzymu katalizującego przemiany fosfolipidów błony komórkowej.
Innymi słowy, acemetacyna zapobiega syntezie prostaglandyn, substancji odpowiadających za objawy stanu zapalnego. Substancja czynna zawarta w preparacie Rantudil dostaje się do organizmu stopniowo, ponieważ charakteryzuje się ona przedłużonym uwalnianiem. Nie wykazuje działania przeciwdrobnoustrojowego, ale wpływa na zahamowanie agregacji płytek krwi w ciele człowieka. Po zażyciu leku Rantudi następuje zmniejszenie objawów odpowiedzi zapalnej.
Prócz substancji czynnej, lek zawiera również substancje pomocnicze. W jego składzie wypełnienia kapsułki znaleźć możemy laktozę jednowodną, stearynian magnezu, koloidalną krzemionkę bezwodną, talk. W granulacie o przedłużonym uwalnianiu występuje powidon, stearynian magnezu, octanoftalan celulozy, krospowidon, dwutlenek tytanu, tracetyna. Dodatkowo, lek zawiera czarny tlenek żelaza, czerwony tlenek żelaza, żółty tlenek żelaza, żelatynę, a także laurylosiarczan sodu.
Jedna kapsułka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 90 miligramów acemetacyny. W jednym opakowaniu tego środka farmaceutycznego znajdziemy 21 kapsułek leczniczych.
To musisz wiedzieć
2. Wskazania do stosowania
Wskazania do stosowania leku Rantudil
- dolegliwości bólowe towarzyszące reumatoidalnemu zapaleniu stawów
- dolegliwości bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów
- dolegliwości bólowe kręgosłupa w obrębie okolicy lędźwiowo-krzyżowej
- ból towarzyszący zesztywniającemu zapaleniu stawów kręgosłupa
- ból pooperacyjny
- ostre napady dny moczanowej.
3. Działania niepożądane
Rantudil, jak każdy lek, oprócz działania terapeutycznego może powodować u niektórych pacjentów działania niepożądane. Wśród najczęstszych skutków ubocznych warto wymienić:
- nudności i wymioty,
- rozwolnienie,
- wzdęcia,
- zaparcia,
- niestrawności,
- dolegliwości bólowe brzucha,
- smoliste stolce,
- owrzodzenia w obrębie jamy ustnej,
- zaostrzenie objawów związanych z zapaleniem okrężnicy lub chorobą Leśniowskiego-Crohna
- stan zapalny błony śluzowej żołądka.
4. Dawkowanie
Dawkowanie leku Rantudil ustala lekarz indywidualnie dla danej jednostki chorobowej. Zgodnie z zaleceniami producenta preparatu nie powinno się przyjmować więcej niż 2 kapsułek leku dziennie.
5. Przeciwwskazania do stosowania leku Rantudil
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Rantudil jest uczulenie na substancję czynną – acemetacynę lub nadwrażliwość na którąkolwiek z pozostałych substancji preparatu.
Dodatkowo, Rantudilu nie powinny przyjmować osoby zmagające się z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, niewyjaśnionym zaburzeniem układu krwiotwórczego lub ciężką niewydolnością serca. Warto nadmienić, że lek nie jest wskazany dla ciężarnych w trzecim trymestrze ciąży, a także dla matek karmiących piersią. Lek Rantudil nie jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży poniżej osiemnastego roku życia.
6. Ile kosztuje Rantudil?
Za jedno opakowanie leku Rantudil trzeba zapłacić od dwudziestu ośmiu do trzydziestu dwóch złotych. Lek wydawany jest w aptece za okazaniem recepty.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.