Refleksoterapia - charakterystyka, refleksoterapia stóp

Refleksoterapia to metoda diagnostyczno-terapeutyczna polegająca na leczniczym masażu stóp. Na naszych stopach znajdują się punkty i obszary, które przyporządkowane są poszczególnym narządom. Gdy któryś z narządów powoduje ból lub inne dolegliwości, wystarczy odpowiednio uciskać jego receptor na stopie, a dobre samopoczucie powraca. Refleksoterapia przyspiesza samoleczenie i samoregulację organizmu. Dzięki zabiegom nasza skóra nabiera blasku i pięknieje.

Refleksoterapia - charakterystyka

Refleksoterapia opiera się na założeniach sformułowanych przez amerykańskiego lekarza Williama Fitzgeralda. Stwierdził on, że przez właściwe uciskanie konkretnych miejsc na stopach, można zlikwidować na przykład ból głowy. Dzisiaj refleksoterapia jest jedną z najpopularniejszych w medycynie naturalnej form oddziaływania na organizm. Specjaliści od leczniczego masażu stóp – refleksolodzy, uważają, że na stopach, dłoniach i twarzy znajdują się zakończenia nerwowe nazywane receptorami. Odpowiadają one za poszczególne organy i łączą się z nimi kanałami opisanymi już przez uzdrowicieli starożytnej Japonii, Chin i Egiptu. Pobudzenie receptora sprawia, że zostaje uwolniona energia, pobudzająca chory narząd do samoleczenia.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Działanie refleksoterapii:

Refleksoterapia stóp

Masaż stóp może być wykonywany przez terapeutę, który na początku przeprowadza wywiad zdrowotny z pacjentem. Zanim zdecydujemy się na refleksoterapię stóp, powinniśmy poradzić się naszego lekarza, a specjalistę od masażu poinformować o przewlekłych dolegliwościach. Masaż stóp może zakłócić przyjmowanie niektórych leków. Refleksoterapia stóp musi odbywać się w ciszy i spokoju z muzyką relaksacyjną. Do masażu można wykorzystać olejki eteryczne. W czasie zabiegu pacjent leży na kanapie. Masaż refleksologiczny rozpoczyna się od prawej stopy, a następnie lewej. Uciskanie z początku jest delikatne, potem mocniejsze. Pacjent odczuwa ból, gdy terapeuta trafi na punkt odpowiadający choremu narządowi. Zadaniem specjalisty jest rozmasowanie tego miejsca we właściwym kierunku i z odpowiednią siłą. W zależności od potrzeby, terapeuta uciska stopę palcami lub ugniata ją dłonią zwiniętą w pięść. Masaż leczniczy trwa do 30 minut, po upływie tego czasu pacjent relaksuje się przez masaż opuszkami palców. Zabieg kończy się nacieraniem stóp olejkiem.

Już po pierwszych masażach organizm oczyszcza się z toksyn. Pacjenci różnie reagują na masaż, niektórzy są pobudzeni, inni senni. Efekty refleksoterapii mogą być odczuwane natychmiast, ale czasem trzeba powtarzać zabiegi. Na przykład, aby bóle głowy nie nawracały, potrzeba 12-14 masaży. Refleksoterapia może być stosowana tylko trzy razy w tygodniu. Stanowi doskonałe uzupełnienie terapii konwencjonalnej.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Akupresura - charakterystyka, zastosowanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Akupresura - charakterystyka, zastosowanie
Masaże

Wybierz masaż odpowiedni dla siebie

Wybierz masaż odpowiedni dla siebie

. Nacisk jest mocniejszy niż w przypadku innych rodzajów masażu, a ruchy są powolniejsze. Masaż stóp - refleksoterapia Refleksoterapia oparta (...) Masaż balinezyjski to połączenie akupunktury, refleksoterapii,...

Zdrowie

Czego dowiesz się o swoim zdrowiu, patrząc na stopy?

Czego dowiesz się o swoim zdrowiu, patrząc na stopy?

się wydaje. Zdrowie od stóp do głów? Według założeń medycyny chińskiej stan stóp może odzwierciedlać kondycję naszego ciała i umysłu. Znajduje (...) miękka i wrażliwa świadczy o skłonności pacjenta do częstych chorób...

Wrastające paznokcie - charakterystyka, leczenie, profilaktyka, klamry na wrastające paznokcie

Obcinanie paznokci u stóp

Obcinanie paznokci u stóp

Najczęstszą z przyczyn wrastających paznokci jest ich nieprawidłowe obcięcie.

Medycyna naturalna

Poznaj tajniki refleksologii i ciesz się dobrym zdrowiem!

Poznaj tajniki refleksologii i ciesz się dobrym zdrowiem!

bowiem od bardzo dawna stosował masaż stóp, ale robił to instynktownie, nie mając na celu uzdrawiania konkretnych części ciała. Kierowała nim raczej chęć zrelaksowania (...) o chorobie związanego z nim narządu. Refleksoterapia...

Potliwość dłoni i stóp

Walka z nadmierną potliwością stóp

Walka z nadmierną potliwością stóp

Z potliwością stóp można sobie poradzić, ważne jest jednak wczesne rozpoznanie dolegliwości i odpowiednie podejście do leczenia.

Mukowiscydoza - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Tydzień Mukowiscydozy

Tydzień Mukowiscydozy

27 lutego rozpoczyna się XI Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Bakalie w diecie

Bakalie w diecie

Bakalie powinny stanowić część racjonalnego żywienia.