Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Reimplantacja zęba

Avatar placeholder
18.03.2015 14:08
Reimplantacja zęba
Reimplantacja zęba

Stomatologia estetyczna oferuje dziś reimplantację zęba, zwaną także replantacją, czyli ponowne umieszczenie zęba w jamie ustnej. Zabieg wstawiania zęba wykonywany jest po jego utracie w wyniku urazu lub po wcześniejszym usunięciu przez stomatologa, tzw. reimplantacja zamierzona. Wstawianie zębów najlepiej wykonać zaraz po ich usunięciu, ponieważ w późniejszym czasie replantacja może okazać się nieskuteczna. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą radiologiczną. Zęby, które zostały usunięte powinny być koniecznie zastąpione, inaczej odczuwana będzie, np. trudność w mówieniu czy przełykaniu.

spis treści

1. Przebieg zabiegu reimplantacji zęba

Istnieją dwa rodzaje tego zabiegu dentystycznego:

  • reimplantacja zęba po urazie – zabieg dentystyczny polegający na umieszczeniu utraconego zęba w pustym zębodole;
  • reimplantacja zamierzona – zabieg dentystyczny polegający na zamierzonym usunięciu zęba i ponownym wstawieniu go do zębodołu. Przed wykonaniem reimplantacji zęba zaleca się zastosowanie antybiotykoterapii, usunięcie złogów nazębnych, sprawdzenie stanu przyzębia brzeżnego i odkażenie jamy ustnej. Zabieg ponownego wstawienia zęba odbywa się w warunkach jałowych, stosując miejscowe znieczulenie. Usuwanie zęba u stomatologa wykonuje się zazwyczaj za pomocą kleszczy płaskimi dziobami. Odradza się stosowanie dźwigni, gdyż może to spowodować uszkodzenie przedsionkowej lub językowej blaszki kostnej zębodołu. W trakcie wykonywania zabiegu ząb przechowywany jest w fizjologicznym roztworze soli, co daje gwarancję żywotności komórek ozębnej. Reimplantację przeprowadza się powoli i delikatnie, by zachować szparę ozębną. Wstawiony ponownie ząb należy wyłączyć ze zgryzu, by ograniczyć jego zużywanie się.

1.1. Kontrola zęba po zabiegu reimplantacji

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

W celu kontrolowania stanu zęba po reimplantacji zaleca się wykonywanie badań klinicznych i radiologicznych. Pierwsze z nich pozwalają określić:

Jeśli chodzi o badania radiologiczne, to umożliwiają one ocenienie rozwoju resorpcji korzenia oraz obecności zmian w tkankach okołowierzchołkowych lub całkowitego odtworzenia przestrzeni ozębnej.

2. Kiedy można wykonać reimplantację zęba?

W przypadku wybicia zęba najważniejsza jest jak najszybsza reimplantacja. Największe szanse na implantację zęba istnieją przez 30 minut od jego wybicia. Po dwóch godzinach zabieg ten staje się właściwie bezskuteczny, gdyż z każdą upływającą minutą umiera coraz więcej komórek korzenia zęba. Gdy następuje wybicie zęba, należy go tylko przemyć wodą, a następnie umieścić go z powrotem na miejscu i jak najszybciej udać się do dentysty. Leczenie ułamanego lub ukruszonego zęba zależy od stopnia jego uszkodzenia. Czasem wystarczy tylko kosmetyczna korekta zęba i jego wygładzenie. Zdarzają się także przypadki, w których konieczne będzie kanałowe leczenie zęba lub jego usunięcie. W tym ostatnim przypadku stosowana jest reimplantacja usuniętego zęba. O zastosowaniu konkretnej metody leczenia każdorazowo decyduje lekarz, opierając się na fizycznym oglądzie zęba i wyniku badania rentgenograficznego. Zęby, które zostały trwale usunięte należy koniecznie zastąpić nowymi. W innym przypadku pojawią się trudności z przeżuwaniem pokarmów, mówieniem. Pozostałe zęby ulegną przesunięciu i mogą pojawić się zaburzenia ze strony stawu skroniowo- żuchwowego oraz osłabienie żuchwy. Jeżeli nie jest możliwe wstawienie zęba pacjenta, wykonywane są mosty, protezy lub wstawiane są implanty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wszczepienie implantu zęba
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze