Rejestracja do lekarza
Korzystając z państwowej opieki zdrowotnej, należy zawsze przed wizytą u lekarza zarejestrować się. Rejestracja umożliwia sprawne i w miarę bezkolejkowe obsłużenie zainteresowanego oraz weryfikację comiesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne, które umożliwia korzystanie z publicznej służby zdrowia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Przy pierwszej wizycie u lekarza należy okazać dokument potwierdzający ubezpieczenie oraz dokument tożsamości z numerem PESEL.
1. Jaki dokument potwierdzający ubezpieczenie okazać przy rejestracji?
Często osoby udające się do lekarza zadają sobie pytanie, jaki dokument będzie potwierdzał fakt ich ubezpieczenia. Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, uzależnione jest to od rodzaju obecnie wykonywanej pracy, statusu oraz miejsca zatrudnienia. W każdym przypadku jest to jednak dokument potwierdzający uprawnienia do korzystania z opieki zdrowotnej. W przypadku osób pracujących takimi dokumentami są:
- Legitymacja ubezpieczeniowa, którą należy uaktualniać raz w miesiącu.
- Druk RMUA, który potwierdza comiesięczne opłacanie składek na ubezpieczenie. Wystarczający jest dolny odcinek druku RMUA, na którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące płatnika na potrzeby potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego.
W przypadku osób pobierających renty lub emerytury dokumentem potwierdzającym fakt ubezpieczenia jest ważna legitymacja emeryta lub rencisty. W przypadku zagubienia można okazać także ostatni odcinek wypłaty świadczenia. Osoby bezrobotne, które nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu oraz otrzymują zasiłek, okazują druk RMUA lub legitymację ubezpieczeniową.
- Osoby bez prawa do zasiłku okazują legitymację ubezpieczeniową.
- Osoby prowadzące działalność gospodarczą w trakcie rejestracji okazują dowód opłacenia ostatniej składki, może to być np. wyciąg przelewu składki do Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych (ZUS). Rolnicy powinni każdorazowo okazać dowód opłacenia składki na ubezpieczenie społeczne.
- Książeczka wojskowa jest dokumentem potwierdzającym opłacanie składek dla osób pełniących służbę wojskową.
2. Dokument potwierdzający ubezpieczenie dla członka rodziny
W przypadku członków rodziny osoby podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego należy okazać legitymację ubezpieczeniową rodzinną z wpisanymi członkami rodziny wraz z aktualną datą i pieczątką (dokument należy uaktualniać raz w miesiącu), dowód opłacenia składki zdrowotnej oraz zgłoszenie do ubezpieczenia członków rodziny lub legitymację emeryta albo rencisty z wpisanymi członkami rodziny z określoną datą ważności lub z aktualnym odcinkiem emerytury lub renty.
Ponadto inne osoby, które mają przyznane prawo do świadczeń zdrowotnych, osoby ubezpieczone dobrowolnie, osoby otrzymujące zasiłek chorobowy lub zasiłek rehabilitacyjny lub osoby, których składki na ubezpieczenie są finansowane z budżetu państwa, powinny każdorazowo przy rejestracji do lekarza okazać decyzję o przyznanych świadczeniach na korzystanie z państwowej opieki zdrowotnej.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.