Przejdź na WP

Relanium - charakterystyka, działanie, dawkowanie, skutki uboczne, uzależnienie

Relanium to lek uspakajający, ułatwiający zasypianie, ale również lek przeciwlękowy. Szacuje się, że nawet 20% Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne. Depresja, stany lękowe czy zachowania związane ze stosowaniem substancji psychoaktywnych to najczęstsze zaburzenia, z którymi zmagają się współcześni Polacy. Dla niektórych jedynym sposobem na chwilowe pozbycie się uporczywych dolegliwości jest stosowanie farmaceutyków.

Zobacz film: "Metody leczenia depresji"

spis treści

Wśród najbardziej popularnych leków, po które najczęściej sięgają pacjenci, jest relanium. Jaki ma wpływ relanium na zdrowie psychiczne i czy jest bezpieczny dla naszego organizmu?

1. Relanium - charakterystyka

Relanium jest lekiem uspokajającym, przeciwlękowym, rozluźniającym i ułatwiającym zasypianie. W zależności od podania może mieć różny wpływ na organizm. Jeśli dawkowany jest doustnie, to ułatwia zasypianie, a dożylnie działa przeciwpadaczkowo.

Jest stosowany także w celu złagodzenia objawów związanych z odstawieniem alkoholu podczas terapii odwykowej. Takie zastosowanie zawdzięcza zawartej w nim substancji czynnej – diazepamowi, który wydawany na receptę jest zaliczany do grupy leków psychotropowych.

2. Relanium - działanie

Skuteczność leku psychotropowego, jakim jest relanium, opiera się na jego oddziaływaniu na układ nerwowy. Substancja aktywna zwiększa w organizmie aktywność kwasu aminomasłowego GABA, który jest neuroprzekaźnikiem hamującym układ mózgu, zwany układem limbicznym, oraz pracę wzgórza i podwzgórza. W ten sposób diazepam zmniejsza aktywność neuronów, które odpowiadają za lęk i agresję człowieka.

Jego działanie rozluźniające znalazło swoje zastosowanie także w sporcie. Sportowcy przyjmujący relanium przed zawodami czy meczem cieszą się zmniejszeniem napięcia i stresu.

Wyjątkowo często sięgają po relanium także ci, którzy stosują sterydy anaboliczne. Oprócz tego, że stymulują wzrost masy i mięśni sportowca, to wzmagają także agresję. Relanium przyjmowane jednocześnie ze sterydami pomaga im pozbyć się skutków ubocznych przyjmowanego dopingu.

9 produktów, które łagodzą stres
9 produktów, które łagodzą stres [7 zdjęć]

W pracy panuje napięta atmosfera? Jako przekąskę zjedz kilka orzechów włoskich. Kwasy Omega-3 z orzechów...

zobacz galerię

3. Relanium - dawkowanie

Należy pamiętać, że właściwą dawkę przyjmowania leku zawsze powinien ustalać lekarz, który zaleci przyjmowanie relanium. Warto też zwrócić uwagę, że relanium nie jest lekiem, który powinien być stosowany nieustannie, a raczej dorywczo, podczas chwilowego napadu lęku czy agresji. W zależności od stanu pacjenta, lekarz zaleca zazwyczaj podawanie choremu od 2 do 20 mg leku dziennie.

Jeżeli lek relanium stosowany jest w celu ułatwienia zasypiania, to powinien zostać przyjęty na godzinę przed planowanym snem. Jeśli przyjmujemy relanium w postaci dożylnego zastrzyku, to pamiętajmy, że podanie powinno zawsze być wykonywane przez lekarza lub pielęgniarkę.

Jest możliwe także podanie domięśniowe relanium, którego celem jest złagodzenie napięcia mięśniowego u pacjenta.

4. Relanium - skutki uboczne

Stosowanie relanium nie jest wskazane u osób, które zmagają się z uczuleniem na benzodiazepiny, cierpią na jaskrę, choroby nerek i wątroby, a także na miastenię i zespół bezdechu sennego.

W przypadkach przedawkowania leku relanium lub niezastosowania się do zaleceń lekarza są możliwe skutki uboczne także u zdrowych fizycznie osób.

Najczęstrzymi skutkami ubocznymi po relanium jest senność, zmęczenie, osłabienie, zawroty głowy, drżenie rąk, halucynacje, spowolnienie ruchów, ogólne splątanie i zaburzenia mowy.

W cięższych przypadkach może pojawić się obrzmienie języka, zatrzymanie moczu, wymioty, zaparcia, przyspieszenie pracy serca, nadpobudliwość, bóle stawów, zapalenie spojówek, zmniejszenie libido, bóle głowy i światłowstręt. Jest także zabronione stosowanie leku w trakcie ciąży i podczas karmienia piersią.

5. Relanium - uzależnienie

Największym skutkiem ubocznym przyjmowania relanium jest możliwość szybkiego uzależnienia. Początkowo przyjmujący go pacjenci przyjmują relanium dla chwilowej poprawy stanu psychicznego, z czasem potrzebując coraz większych i częstszych dawek leku.

Szacuje się, że wynaleziony 50 lat temu diazepam, czyli składnik aktywny relanium, jest najbardziej popularny wśród kobiet, które stanowią 60% pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne.

Uzależnienie od diazepamu najłatwiej poznać po tzw. zespole odstawienia. Jeżeli w ciągu 5–7 dni od przyjęcia ostatniej dawki leku pojawi się problem z koncentracją, silne pocenie się, bezsenność, drżenie rąk, nudności oraz nerwowość i pobudzenie, to możemy mieć do czynienia z uzależnieniem od leku.

Jeżeli chory nie potrafi sam poradzić sobie z uzależnieniem, to jedynym wyjściem będzie poszukanie pomocy u specjalistów, którzy pomogą wyjść z nałogu.

Relanium - charakterystyka, działanie, dawkowanie, skutki uboczne, uzależnienie
Relanium - charakterystyka, działanie, dawkowanie, skutki uboczne, uzależnienie (Grafika / Shutterstock)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Relanium, podobnie jak wszystkie leki przepisywane na receptę, powinno być przyjmowane pod kontrolą lekarza specjalisty. Jego specyficzne działanie i łatwość uzależnienia mogą sprawić, że pozornie niewielki problem psychiczny może zmienić się w poważną i trudną do wyleczenia chorobę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy