Trwa ładowanie...

Remifemin – skład, wskazania, dawkowanie i przeciwwskazania

Remifemin to lek w postaci tabletek, które są przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy.
Remifemin to lek w postaci tabletek, które są przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy. (AdobeStock)

Remifemin to lek w postaci tabletek, które są przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy. Preparat łagodzi wiele dolegliwości, takich jak uderzenia gorąca i pocenie się. Substancją czynną leku jest płynny wyciąg z kłącza pluskwicy groniastej. Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? Co wiadomo o skutkach ubocznych terapii?

spis treści

1. Co to jest Remifemin?

Remifemin to tabletki roślinne przeznaczone do stosowania u kobiet podczas przekwitania. Ich zadaniem jest łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości pojawiających się w tym okresie, takich jak:

  • uderzenia gorąca i pocenie się,
  • zaburzenia snu,
  • uczucie niepokoju i wzmożonego napięcia nerwowego.
Zobacz film: "Rak prostaty. Historia Stanisława"

Remifemin jest skuteczną alternatywą dla HTZ (hormonalnej terapii zastępczej) opartą o naturalne działające hormony roślinne.

Co zawiera Remifemin? Ten produkt leczniczy, który zawiera wyciąg roślinny z pluskwicy groniastej. Substancja, z uwagi na zawartość substancji podobnych do żeńskich hormonów płciowych, sprawdza się w terapii dolegliwości wywołanych niedoborem estrogenów.

Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa Nutt.) to gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Pochodzi z Ameryki Północnej. Uprawia się ją jako roślinę ozdobną i zielarską.

Jedna tabletka Remifemin zawiera 0,018-0,026 ml wyciągu z kłącza pluskwicy groniastej (Cimicifugae racemosae rhizomae extracum fluidum). Substancje pomocnicze to cellaktoza (celuloza sproszkowana i laktoza jednowodna), skrobia ziemniaczana, magnezu stearynian, olejek miętowy.

Preparat Remifemin ma bardzo dobre opinie. Użytkowniczki twierdzą, że to skuteczny zamiennik hormonów podczas menopauzy.

Doceniają zarówno skład, jak i efekty leczenia. Twierdzą, że ustępują męczące dolegliwości w postaci nagłych uderzeń gorąca czy zimnych potów, które pojawiały się bez względy na porę dnia czy nocy. Preparat wpływa także na poprawę samopoczucia, pomaga na bezsenność.

Cena Remifeminu, w zależności od wielkości opakowania i apteki, waha się od 35 do 55 zł.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Stosowanie i dawkowanie leku

Lek ma postać tabletek do stosowania doustnego. Należ połykać je w całości, zwykle 2 razy dziennie po 1 tabletce (rano i wieczorem), popijając odpowiednią ilością płynu. Remifemin należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Działanie terapeutyczne preparatu obserwuje się po 2 tygodniach regularnego stosowania. Lek powinien być włączony na kilka miesięcy, aczkolwiek bez konsultacji z lekarzem nie dłużej niż 6 miesięcy.

3. Przeciwwskazania, działania niepożądane i środki ostrożności

Leku Remifemin nie należy stosować, gdy występuje uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek ze składników tego leku. Ponieważ lek zawiera laktozę, w przypadku nietolerancji cukrów przed rozpoczęciem leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

Możliwość zastosowania leku należy również omówić z lekarzem w przypadku stwierdzonych zaburzeń funkcjonowania wątroby, ale i zwrócić się do niego, gdy pojawią się objawy wskazujące na jakieś nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania narządu (pojawi się zmęczenie, utrata apetytu, zżółknięcie skóry i oczu, silny ból w górnej części brzucha, nudności, wymioty, ciemne zabarwienie moczu).

Stosowanie Remifemin należy także omówić z lekarzem jeśli:

  • wystąpi krwawienie z dróg rodnych,
  • pojawią się inne niepokojące objawy,
  • pacjentka przyjmuje estrogeny,
  • pacjenta była lub jest leczona w związku z nowotworem piersi lub innym hormonozależnym nowotworem.

Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszelkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o tych, które pacjentka planuje przyjmować (mowa również o preparatach wydawanych bez recepty, także suplementach diety).

Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania, nie zaleca się stosowania tego leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie stosować u osób poniżej 18 lat.

Preparat, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane. Nie występują jednak u każdego. Rzadko pojawiają się:

  • skórne reakcje alergiczne (pokrzywka, swędzenie, wysypka),
  • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (niestrawność, biegunka),
  • obrzęk twarzy,
  • obrzęki obwodowe,
  • przyrost masy ciała.

Może wystąpić także hepatotoksyczność (w tym zapalenie wątroby, żółtaczka, nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych) produktów zawierających pluskwicę.

Wszystkie skutki uboczne, włącznie z częstotliwością ich występowania, a także pozostałe szczegółowe informacje na temat stosowania preparatu zawiera ulotka dołączona do opakowania. Zdecydowanie warto ją przeczytać przed rozpoczęciem terapii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze