Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Resekcja wątroby - kwalifikacja i wskazania do resekcji wątroby

Avatar placeholder
04.10.2021 15:31
Resekcja wątroby
Resekcja wątroby (adobestock)

Resekcja wątroby to chirurgiczne usunięcie fragmentu tego narządu. Operacja ta wykonywana jest głównie po to, by usunąć różnego rodzaju guzy, które pojawiły się w wątrobie. Celem operacji jest całkowite usunięcie guzów oraz tkanek wokół niego. Żeby chory miał większe szanse przeżycia, wykonuje się operację usunięcia nowotworu w całości. Oznacza to usunięcie wątroby wraz z tkankami zainfekowanymi chorobą. W trakcie przeszczepu wątroby jednym z etapów leczenia operacyjnego jest również usunięcie wątroby.

spis treści

1. Kwalifikacja do resekcji wątroby

Przed zakwalifikowaniem pacjenta na operację należy wziąć pod uwagę zaawansowanie choroby wątroby, powikłania schorzenia, dolegliwości towarzyszące. Badania wykonywane przed zabiegiem to określenie stopnia niewydolności choroby, badanie kliniczne, pomiary antropometryczne, ocena żywienia. Lekarz powinien zlecić serologiczne oznaczenie przeciwciał WZW B, WZW C, CMV, EBV, HIV, toksoplazmozy. Zanim dojdzie do operacji wątroby pacjent musi wykonać USG Doppler, które ustali wielkość naczyń krwionośnych i kierunek przepływów. Dodatkowo wskazane jest przeprowadzenie endoskopowej oceny żylaków przełyku oraz wydolności układu oddechowego, EKG, echo serca, RTG klatki piersiowej.

Wątroba jest organem o znacznych właściwościach regeneracyjnych. Po usunięciu fragmentu pozostała jej część może zregenerować się do poprzednich rozmiarów w przeciągu dwóch tygodni. Wątroba z marskością jednak tego nie zrobi. Dlatego przed resekcją wykonuje się biopsję wątroby, by wykluczyć jej marskość. 30-40% chorujących na raka wątrobypoddanych resekcji przeżywa pięć lat. U wielu pacjentów dojdzie jednak do nawrotu choroby w innych miejscach wątroby.

2. Wskazania do resekcji wątroby

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

U chorych na raka wątroby resekcja wątroby wykonywana jest tylko wtedy, gdy w narządzie znajduje się jeden lub dwa małe guzy, a wątroba doskonale spełnia swoje funkcje. Niestety nie jest to częsta sytuacja. W rezultacie bardzo niewielu pacjentów z rakiem wątroby poddawanych jest temu zabiegowi. Największym problemem jest rozwinięcie się pooperacyjnej niewydolności wątroby. Pojawia się ona wtedy, gdy pozostała część wątroby jest niewystarczająca (np. z powodu marskości), by spełniać swoje funkcje. Nawet wśród starannie wybranych pacjentów około 10% z nich umrze wkrótce po operacji, zwykle w wyniku niewydolności wątroby.

3. Inne metody leczenia nowotworów wątroby

3.1. Ablacja prądem o częstotliwości radiowej

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest jedną z metod leczenia raka wątroby. Można ją przeprowadzić laparoskopowo lub podczas operacji otwarcia jamy brzusznej. W niektórych przypadkach procedurę można przeprowadzić bez otwierania jamy brzusznej, przy użyciu wizualnych wskazówek w badaniu ultrasonograficznym.

3.2. Przezskórne wstrzyknięcie stężonego etanolu do wątroby

Przezskórne wstrzyknięcie stężonego etanolu do wątroby jest sposobem miejscowego leczenia raka wątroby. Do guza wstrzykuje się stężony etanol. Następnie pod jego wpływem w guzie zachodzi proces niszczenia tkanek- dehydratacji i martwicy koagulacyjnej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze