Trwa ładowanie...

Restonum – skład, działanie, wskazania i dawkowanie

Restonum to suplement diety zawierający składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie mięśni, w tym mięśni nóg. Preparat jest przeznaczony do łagodzenia dolegliwości pojawiających się w stanach zaburzeń gospodarki żelaza i magnezu oraz ich niedoborów, a także w przebiegu zespołu niespokojnych nóg. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Restonum?

Restonum LS to suplement diety w postaci tabletek, który stosuje się w stanach zaburzeń gospodarki żelaza i magnezu oraz ich niedoborów, a także w przebiegu wtórnej postaci RLS (zespół niespokojnych nóg).

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Zespół niespokojnych nóg (restless legs syndrome – RLS) to zaburzenie ruchowe, które obejmuje objawy neurologiczne związane z potrzebą poruszania kończynami dolnymi podczas spoczynku.

Ta najczęściej jest połączona z nieprzyjemnymi doznaniami czuciowymi w obrębie nóg, takimi jak nasilone mrowienie, cierpnięcie, drętwienie. Dolegliwości są szczególnie dokuczliwe wieczorem i w nocy.

2. Skład i działanie Restonum

Suplement diety dla dorosłych Restonum stosuje się w celu uzupełnienia diety w składniki zawarte w preparacie, wspomagające prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Jest to możliwe dzięki temu, że zawiera on witaminy i minerały, takie jak żelazo, magnez oraz witaminy B6, B12 i C. Przyczyniają się one do właściwego funkcjonowania mięśni oraz układu nerwowego.

Jedna tabletka Restonum LS zawiera:

 • fumaran żelaza 61,44 mg - w tym żelazo 20 mg,
 • węglan magnezu 266,08 mg - w tym magnez 60 mg,
 • witamina C 50 mg,
 • witamina B 6 0,7 mg,
 • witamina B 12 2,5 μg.

Substancja wypełniająca: sorbitole, węglan magnezu, celuloza, fumaran żelaza (II), kwas L-askorbinowy. Substancje glazurujące: hydroksypropylometyloceluloza i sole magnezowe kwasów tłuszczowych.

Barwnik: dwutlenek tytanu. Substancja glazurująca: hydroksypropyloceluloza, cyjanokobalamina, chlorowodorek pirydoksyny, substancja glazurująca: wosk pszczeli biały i wosk carnauba.

Zobacz także:

3. Jak działa Restonum?

Swoje działanie Restonum LS zawdzięcza zawartym w nich substancjom. Magnez, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego:

 • wpływa na zmniejszenie zmęczenia i znużenia,
 • warunkuje przywrócenie i utrzymanie równowagi elektrolitowej.
 • stabilizuje funkcje układu nerwowego,
 • birerze udział w przemianie węglowodanów, białek oraz tłuszczów, warunkuje dostawę energii do tkanek i komórek organizmu,
 • zmniejsza nadpobudliwość, działając na organizm uspokajająco.

Niedobory pierwiastka mogą wpływać na pojawienie się zaburzeń nerwowo-mięśniowych, takich jak skurcze mięśni, drżenie powiek lub wargi, mrowienie lub drętwienie palców, rozdrażnienie, nerwowość, kołatanie serca, bezsenność, zmęczenie.

Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, białka odpowiedzialnego za transport tlenu i dotlenienie tkanek. Wchodzi ponadto w skład mioglobiny. To białko mięśni, które umożliwia im pobieranie z krwi potrzebnego do pracy tlenu.

Jego odpowiedni poziom zapobiega niedotlenieniu mięśni i sprzyja ich regeneracji, wpływając na wydolność organizmu. Niedobory żelaza mogą prowadzić do rozwoju niedokrwistości (anemii). Przyswajanie tego pierwiastka ułatwia obecna w preparacie witamina C.

Zawarte w Restonum witaminy z grupy B wpływają na optymalne funkcjonowanie układu nerwowego oraz przemian metabolicznych i energetycznych. Są niezbędne w przebiegu procesów krwiotwórczych.

Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego. Z kolei B12 odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu właściwego funkcjonowania układów nerwowego i krwiotwórczego.

Uczestniczy w licznych procesach metabolicznych przebiegających w komórkach szybko dzielących się. Wśród typowych objawów niedoboru witaminy B12 wskazuje się chroniczne zmęczenie i drętwienie kończyn.

4. Dawkowanie preparatu Restonum LS

Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Dorośli powinni stosować jedną tabletkę na dobę. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dziennej. Przyjmowanie preparatu w nadmiernych ilościach może mieć efekt przeczyszczający.

5. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Preparatu Restonum nie wolo stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Ponieważ nie danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią, przed zastosowaniem produktu należy skonsultować się z lekarzem. Nie ma danych dotyczących możliwych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem preparatu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza