Rodzaje jaskry

Jaskra jest chorobą oczu, która powoduje trwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego. W rezultacie u chorego następuje pogorszenie wzroku lub całkowita jego utrata. Do zmian w nerwie wzrokowym przyczynia się zwykle skok ciśnienia w gałkach ocznych. Wyróżnia się kilka rodzajów jaskry, przy czym dwie najczęściej występujące odmiany choroby to: jaskra otwartego kąta oraz jaskra zamkniętego kąta.

Jaskra otwartego kąta a jaskra zamkniętego kąta

Jaskra otwartego kąta to najbardziej powszechny typ jaskry, diagnozowany w co najmniej 90% przypadków choroby. Ta odmiana jaskry jest spowodowana przez powolne blokowanie się kanalików odprowadzających wydzielinę z oka. Blokada zwiększa ciśnienie wewnątrzgałkowe. Choroba rozwija się powoli i towarzyszy choremu do końca życia. Jaskra otwartego kąta jest chorobą podstępną – może nie dawać o sobie znać przez długi czas. Chory zwykle nie dostrzega jej objawów i nie zdaje sobie sprawy z uszkodzenia wzroku. Jaskrę otwartego kąta określa się również mianem jaskry pierwotnej lub przewlekłej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Znacznie rzadziej diagnozuje się jaskrę zamkniętego kąta. Ten typ jaskry jest wywoływany przez zablokowanie lub zwężenie kąta przesączania. Stan ten powoduje nagły wzrost ciśnienia ocznego. Choroba postępuje szybko, a jej symptomy są wyraźne i uciążliwe. Chory doświadcza silnego bólu oczu, nudności, wymiotów, bólu głowy oraz obfitego łzawienia oczu. W przypadku jaskry zamkniętego kąta przesączania typowe jest wystąpienie dolegliwości tylko w jednym oku. Objawy mają tendencję do nasilania się, a osoba dotknięta jaskrą zamkniętego kąta wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Chorobę tę określa się także mianem jaskry ostrej.

Jaskra z niskim ciśnieniem

Ten typ jaskry charakteryzuje się uszkodzeniem nerwu optycznego mimo właściwej wartości ciśnienia ocznego. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego dochodzi do zmian w gałce ocznej u osób bez nadciśnienia ocznego. Specjalistom udało się jednak ustalić, że do zwiększenia ryzyka wystąpienia jaskry z niskim ciśnieniem przyczyniają się następujące czynniki:

 • przypadki tej choroby w rodzinie,
 • japońskie pochodzenie,
 • choroby serca – na przykład zaburzenia rytmu serca.

Jaskra z niskim ciśnieniem jest diagnozowana poprzez obserwację oznak uszkodzenia nerwu optycznego. Można dokonać jej na dwa sposoby. Lekarz może zastosować oftalmoskop. Instrument ten przykłada się blisko do oka osoby badanej, która znajduje się w zaciemnionym pokoju. Światło z oftalmoskopu pozwala na ocenę kształtu i koloru nerwu optycznego. Nerw, który jest podwinięty lub ma inny odcień niż różowy wskazuje na zaistniały problem.

W rozpoznaniu jaskry z niskim ciśnieniem stosuje się również badanie pola widzenia. Test ten pozwala wykryć utratę wzroku spowodowaną uszkodzeniem nerwu optycznego. Zmiany w gałce ocznej mają postać niewielkich zmian w polu widzenia, które bywają tak nikłe, że pacjent nie jest w stanie sam ich dostrzec. Ze względu na fakt, iż tak niewiele wiadomo o jaskrze z niskim ciśnieniem, większość lekarzy w leczeniu tej choroby ogranicza się do zmniejszania ciśnienia ocznego za pomocą leków, terapii laserowej oraz tradycyjnej operacji.

Jaskra wrodzona

Ten typ jaskry występuje u niemowląt, u których w okresie prenatalnym doszło do niewłaściwego lub niekompletnego rozwoju kąta przesączania. Jest to rzadka choroba, która może być dziedziczna. Objawy jaskry wrodzonej to: powiększone oczy, nadmierne łzawienie oczu, zamglenie rogówki i nadwrażliwość na światło. Jeśli nie ma dodatkowych komplikacji, w leczeniu jaskry wrodzonej zwykle wystarczy przeprowadzenie mikrooperacji. W pozostałych przypadkach stosuje się leki lub wykonuje tradycyjną operację. Leki stosowane w leczeniu jaskry wrodzonej to najczęściej krople do oczu i środki doustne. Mają one za zadanie zwiększyć odpływ wydzieliny z oczu lub zmniejszyć wydzielanie płynu. Oba działania powodują zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Celem leczenia jaskry wrodzonej u dzieci jest umożliwienie małym pacjentom normalnego życia. Mimo iż utraconego wzroku nie można odzyskać, istnieją sposoby na zoptymalizowanie zdolności widzenia u dzieci. Równie ważne jest wspieranie niezależności dziecka i zachęcanie go do uczestniczenia w codziennych czynnościach.

Inne rodzaje jaskry

Większość pozostałych typów jaskry to odmiany jaskry kąta otwartego lub zamkniętego. Mogą one wystąpić w jednym oku lub obu.

 • Jaskra wtórna – jaskra, która pojawia się, gdy inna choroba powoduje wzrost ciśnienia ocznego prowadzący do uszkodzenia nerwu optycznego oraz utraty wzroku. Jaskra wtórna może wystąpić na skutek urazu oka, stanu zapalnego, guza, a także zaawansowanej zaćmy lub cukrzycy. Choroba może być również wynikiem przyjmowania niektórych leków, na przykład steroidów. Jaskra wtórna może mieć postać łagodną lub ciężką. Rodzaj jej leczenia zależy od tego, czy jest to jaskra otwartego kąta przesączania, czy jaskra zamkniętego kąta.
 • Jaskra barwnikowa – rodzaj jaskry wtórnej. Choroba rozwija się, gdy cząsteczki barwnikowe znajdujące się w tylnej części tęczówki dostają się do przejrzystego płynu wydzielanego wewnątrz oka. Drobinki są transportowane do kanalików odprowadzających wydzieliny z oczu i powoli zatykają je. W rezultacie ciśnienie wewnątrzgałkowe rośnie.
 • Jaskra w zespole pseudoeksfoliacji – typ wtórnej jaskry kąta otwartego. Choroba występuje, gdy przypominająca łupież tkanka złuszcza się z zewnętrznej warstwy soczewki oka. Materiał zbiera się w kącie przesączania i blokuje go, podnosząc ciśnienie oczne.
 • Jaskra pourazowa – powstaje z powodu urazu oka natychmiast po tym wydarzeniu lub nawet całe lata później. Ryzyko wystąpienia jaskry pourazowej jest większe u osób ze znaczną krótkowzrocznością, infekcjami, po urazach lub operacjach oczu.
 • Wysiękowa postać jaskry – ta postać jaskry charakteryzuje się nieprawidłowym tworzeniem nowych naczyń krwionośnych na tęczówce i ponad okiem. Choroba ma zawsze związek z innymi zaburzeniami, najczęściej z cukrzycą. Wysiękowa postać jaskry nigdy nie rozwija się w odosobnieniu.
 • Zespół rogówki śródbłonka – ta rzadka postać jaskry atakuje zwykle tylko jedno oko. Choroba rozwija się, w miarę jak komórki z tylnej powierzchni rogówki zaczynają rozprzestrzeniać się na oko, kąt przesączania i powierzchnię tęczówki, zwiększając ciśnienie oczne i niszcząc nerw optyczny. Komórki rogówki powodują również tworzenie zrostów, które łączą tęczówkę z rogówką, blokując kąt przesączania. Zespół rogówki śródbłonka częściej występuje u kobiet o jasnej cerze. Objawy choroby to: niewyraźne widzenie po obudzeniu się oraz postrzeganie aureoli wokół świateł. W leczeniu tej odmiany jaskry wykorzystuje się leki oraz zabiegi chirurgiczne. Terapia laserowa jest w przypadku zespołu rogówki śródbłonka nieskuteczna.

Jaskra to poważna choroba, której w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Jeśli zauważyłaś u siebie niepokojące objawy, na przykład ból oczu lub pogorszenie wzroku, koniecznie skonsultuj się z okulistą.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rodzaje jaskry
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Rodzaje jaskry
Rodzaje jaskry

Jaskra z zamkniętym kątem przesączania

Jaskra z zamkniętym kątem przesączania występuje znacznie rzadziej niż jaskra otwartego kąta. Istotą choroby jest również uszkodzenie nerwu (...) , mogącymi wskazywać na jaskrę z zamkniętym kątem przesączania. Rola...

Rodzaje jaskry

Jaskra wtórna

naczyniowej oka, jeśli stan zapalny doprowadził do bliznowacenia tkanki. Ostatnim rodzajem jaskry wtórnej są jaskry po urazach oka i wylewie krwi do gałki ocznej (ten drugi rodzaj...

Rodzaje jaskry

Jaskra barwnikowa

Jaskra barwnikowa to dość częsta forma jaskry wtórnej, spowodowana zatykaniem otworków odpływowych ziarenkami barwnika. Ziarenka barwnika pochodzą z tęczówki oka, której wklęsłe ukształtowanie powoduje zbyt silne ocieranie...

Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie

Wzrost ciśnienia śródgałkowego (WIDEO)

Wzrost ciśnienia śródgałkowego (WIDEO) Odtwórz wideo

Jaskra ze względu na wyróżnianie kilku jej odrębnych postaci, według definicji to grupa schorzeń charakteryzujących się wspólnymi cechami: obecne (...) widzenia. Omawiając w skrócie mechanizm powstawania jaskry, można...

Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie

Leczenie jaskry - krople, terapia laserem, zabiegi chirurgiczne

kropli obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe. Zwykle leczenie jaskry rozpoczynamy od monoterapii, czyli podajemy 1 rodzaj kropli (...) Głównym sposobem leczenia jaskry jest leczenie farmakologiczne,...

Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie

Czym różni się zaćma od jaskry? (WIDEO)

Czym różni się zaćma od jaskry? (WIDEO) Odtwórz wideo

. Jaskra jest znaczącą przyczyną całkowitej utraty wzroku. Zapadalność narasta wraz z wiekiem i duże znaczenie ma występowanie rodzinne. Podstawowe (...) ciśnienia śródgałkowego ponad statystyczny zakres normy, tzn.: od 10 do 21 mmHg....

Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie

Ostry atak jaskry

Ostry atak jaskry jest to ostry stan wymagający szybkiej hospitalizacji, celem jak najszybszego zastosowania leczenia. Jest spowodowany nagłym (...) może doprowadzić do uszkodzenia nerwu optycznego oraz zaburzeń wzroku. Przyczyny...

Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie

Przyczyny jaskry

. Warto pamiętać, że czynniki powodujące wzrost ciśnienia ocznego oraz uszkodzenie nerwu optycznego są różne w poszczególnych rodzajach jaskry. Świadomość (...) Główną przyczyną rozwoju jaskry jest zbyt...

Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie

Czy jaskra jest chorobą ludzi starszych? (WIDEO)

Czy jaskra jest chorobą ludzi starszych? (WIDEO) Odtwórz wideo

Jaskra jest to choroba charakteryzująca się postępującym niszczeniem nerwu wzrokowego. Procesowi temu towarzyszą zmiany w tarczy nerwu wzrokowego (...) sprzyjających rozwojowi jaskry jest wiek, ponieważ pojawia się...