Trwa ładowanie...

Rodzaje prezerwatyw

Avatar placeholder
12.04.2017 12:51
Rodzaje prezerwatyw
Rodzaje prezerwatyw (Zdjęcie autorstwa Hans / CC0 1.0)

Prezerwatywa są różne: w zależności od rozmiaru członka mężczyzny oraz w zależności od potrzeb i upodobań partnerów – aromatyzowane, prążkowane, wydłużające stosunek, z wypustkami stymulującymi pochwę, ze środkami nawilżającymi i plemnikobójczymi. Wybór prezerwatywy zależy od oczekiwań kochanków. Istnieją prezerwatywy nieco grubsze od standardowych, bardziej bezpieczne, a także kondomy cienkie, nie wpływające w znaczny sposób na doznania seksualne. Dobrze jest wybierać prezerwatywy z dużą ilością środka nawilżającego.

spis treści

1. Popularność prezerwatywy

Prezerwatywa to obecnie najtańszy, najłatwiej dostępny i najczęściej stosowany środek antykoncepcyjny. Oczywiście, istnieją bardziej skuteczne metody zapobiegania ciąży, np. tabletki antykoncepcyjne, tym niemniej popularność prezerwatywy nie maleje. Podstawową zaletą prezerwatywy na tle innych sposobów antykoncepcji jest chronienie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Żaden inny środek antykoncepcyjny nie ma zdolności zabezpieczenia przed chorobami wenerycznymi, dlatego prezerwatywy cieszą się tak dużym uznaniem.

Pomimo że prezerwatywa jest bardzo elastyczna, ważną rzeczą jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Zbyt luźno umieszczona na prąciu grozi zsunięciem i wówczas nie stanowi zabezpieczenia przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. W dalszej części wybór powinien być podyktowany już tylko naszymi preferencjami.

Zobacz film: "Czy prezerwatywy są skuteczne?"

Panowie często bronią się przed zakładaniem prezerwatywy, twierdząc, że zmniejsza ona doznania seksualne i redukuje przyjemność płynącą z seksu. Wolą odpowiedzialność za antykoncepcję zrzucić na kobietę. Bądźmy szczerzy, panowie w sprawach seksu bywają bardzo samolubni. Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych przez partnerkę nie daje jednak pewnej ochrony przed ciążą. W dodatku stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie pozostaje bez wpływu na organizm kobiety, a ponadto, wymaga regularności. Wystarczy zapomnieć o jednej tabletce z blistra, a niespodzianka gotowa... Argument o małej przyjemności w czasie uprawiania seksu z kondomem jest nieco na wyrost, ponieważ obecnie dostępne są już nowoczesne prezerwatywy z lateksu albo z poliuretanu, delikatne i praktycznie nieodczuwalne. Są one poddawane rzetelnym kontrolom jakości.

Rodzaje prezerwatyw
Rodzaje prezerwatyw

Skuteczna antykoncepcja polega na zapobieganiu przed niechcianą ciążą za pomocą środków mechanicznych,

zobacz galerię

2. Jak dobrać prezerwatywę?

Dobranie prezerwatywy zależy od rozmiaru penisa. Jeśli wybierzesz zbyt ciasny kondom, prezerwatywa w czasie stosunku może pęknąć. Kupno zbyt dużej prezerwatywy grozi z kolei jej zsunięciem się. Rozmiary prezerwatyw podaje się na opakowaniach, zwykle w milimetrach, od 49 do 57 mm. Milimetry oznaczają szerokość (średnicę) prezerwatywy. Jeśli nie wiesz, jaka prezerwatywa jest dla ciebie odpowiednia, zmierz szerokość swojego członka w czasie erekcji. Na tym wyniku możesz się mniej więcej wzorować. Dokładny wynik nie jest łatwo uzyskać, ponieważ kształt penisa nie sprzyja prawidłowym pomiarom. Dla pewności możesz kupić prezerwatywy nieco większe niż wynik, jaki uzyskałeś.

Najczęściej kupowane prezerwatywy liczą sobie 52-53 mm. Dla osób dopiero rozpoczynających życie seksualne i niedoświadczonych w używaniu prezerwatyw zaleca się stosowanie kondomów o zwiększonym bezpieczeństwie, tzn. z dodatkową ilością środka nawilżającego i plemnikobójczego, wykonane z grubszej warstwy lateksu i o stosunkowo dużym rozmiarze – 56 mm.

Możesz też kupować prezerwatywy, biorąc pod uwagę obwód swojego członka w wzwodzie. Każdy mężczyzna z obwodem penisa w okolicach 15 cm powinien używać prezerwatyw w rozmiarze XL (magnum XL). Rozmiar duży prezerwatywy (magnum) polecany jest dla panów z obwodem penisa w stanie erekcji około 14 cm. Jeśli penis ma poniżej 14 cm w obwodzie w czasie wzwodu, należy wybierać kondomy w rozmiarze standardowym (ultimate).

Prezerwatywy można kupić prawie wszędzie: na stacji benzynowej, w kioskach, supermarketach, w aptece. Ceny kondomów wahają się od 3 do 8 zł. Zwykle pakowane są po trzy sztuki, ale istnieją paczki, które zawierają 24 prezerwatywy i są w cenie około 30 zł. Nie warto oszczędzać na prezerwatywach, ponieważ te tańsze są zwykle nieco gorszej jakości i w stosunkowo małych rozmiarach. Ciasna prezerwatywa zaburza odczuwanie doznań w czasie uprawiania seksu.

2.1. Prezerwatywa a kształt prącia

Producenci prezerwatyw wychodzą naprzeciw potrzebom mężczyzn. Penisy mają przecież różne kształty i rozmiary. Większość mężczyzn ma penisa, który jest najszerszy wokół żołędzi. Nieco mniej niż 30% panów ma członka najszerszego wokół trzonu, a 12% mężczyzn – najszerszego wokół podstawy. Różnice anatomiczne w budowie prącia są brane pod uwagę przy produkcji prezerwatyw. Na rynku dostępne są zatem kondomy z szerszym czubkiem, zwężanym członem czy elastyczną średnicą wokół podstawy penisa. Wszystkie zaprojektowane są w taki sposób, by pasowały do członków o różnych kształtach.

3. Na co zwrócić uwagę przy kupnie prezerwatyw?

Jeśli zdecydujecie się na prezerwatywy jako główny środek antykoncepcyjny, wówczas musisz być pewien, że nie jesteś uczulony na lateks. Bardzo niewielu mężczyzn ma tę przypadłość, ale jeśli jesteś tym wyjątkiem, będziesz potrzebował prezerwatyw wykonanych z poliuretanu lub skóry jagnięcej. Do seksu analnego należy kupować mocniejsze prezerwatywy. Niektórzy panowie wolą kondomy luźne na czubku, by odczuwać dodatkowe doznania podczas stosunku, gdy lateks ociera się o żołądź.

Jakie prezerwatywy kupić? Możesz spróbować kondomów zapachowych lub smakowych, np. o smaku owoców. Są one odpowiednie dla partnerów lubiących seks oralny. Jeśli zależy ci na stymulowaniu pochwy partnerki i intensyfikowaniu jej doznań w czasie seksu, możesz wybrać prezerwatywy prążkowane, bruzdkowane czy z wypustkami. Na rynku dostępne są także prezerwatywy „grające” podczas odczuwania orgazmu przez partnerów, a także prezerwatywy w różnych kolorach.

Seks z użyciem prezerwatywy to współcześnie nie problem. Lateksowe kondomy stają się już przeżytkiem. Na rynku dostępne jest całe spektrum nowych produktów, zaprojektowanych dla komfortu i przyjemności podczas uprawiania seksu. Obecnie produkowane kondomy są delikatne, cienkie, nie uciskają żołędzi, przewodzą ciepło ciała partnerki, a nawet dodatkowo stymulują.

4. Prezerwatywa dla kobiet

Nie każdy wie o tym, że istnieją również prezerwatywy dla kobiet. Prezerwatywa żeńska to tzw. femidom. Wykonana jest z poliuretanu. Ma ona około 17 cm długości i z obu stron zakończona jest pierścieniami. Pierścień wejściowy ma średnicę 7 cm. Chroni srom oraz okolice męskich narządów płciowych przed ewentualnym zakażeniem chorobą weneryczną. Drugi pierścień ma 6 cm i ma umiejscowić prezerwatywę w pochwie. Jak zakładać femidom? Należy go delikatnie wyjąć z opakowania, powoli wsunąć węższy koniec do pochwy. Szersza część kobiecej prezerwatywy powinna dokładnie zakrywać srom. Mężczyzna, wsuwając penisa do pochwy, umiejscowi femidom w odpowiednim miejscu. Pierścień wejściowy zabezpiecza przesuwanie się prezerwatywy głębiej podczas stosunku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze