Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Ropa w dziąśle – charakterystyka i rodzaje, przyczyny powstawania, objawy

Avatar placeholder
14.12.2022 10:24
Ropa w dziąśle jest dolegliwością bardzo bolesną i występującą wtedy, kiedy ząb jest już mocno zakażony, gdyż przez długi okres czasu nie był leczony.
Ropa w dziąśle jest dolegliwością bardzo bolesną i występującą wtedy, kiedy ząb jest już mocno zakażony, gdyż przez długi okres czasu nie był leczony. (AdobeStock)

Ropa w dziąśle jest dolegliwością bardzo bolesną i występującą wtedy, kiedy ząb jest już mocno zakażony, gdyż przez długi okres czasu nie był leczony. Może wystąpić także jako powikłanie po zabiegach dentystycznych. Jednak jak radzić sobie z ropą pojawiającą się na dziąśle i czy jest to choroba, którą można wyleczyć?

spis treści

1. Ropa w dziąśle – charakterystyka i rodzaje

Ropa na dziąśle, inaczej zwana ropieniem dziąseł czy zęba, to zapalenie tkanek, które znajdują się w pobliżu korzenia zęba.

Ropa w dziąśle powoduje duży ból dla pacjenta
Ropa w dziąśle powoduje duży ból dla pacjenta (123RF)
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Istnieją aż trzy odmiany ropnia:

  • Ropień podśluzówkowy – o tego typu ropniu można mówić wtedy, kiedy ropa dostaje się tuż pod błonę śluzową. Dziąsło jest mocno opuchniętą, tak samo wyglądają policzki czy podbródek. Przy tak ostrym zapaleniu mogą pojawić się bóle szczęki, jak również gorączka i ból głowy. Ropień podśluzówkowy czasami pęka sam, wówczas pacjent odczuwa znaczną ulgę w dotychczasowym cierpieniu.

Jeżeli pacjent długo zwlekał z wizytą u dentysty w celu wyleczenia ropnia, to powinien liczyć się również z tym, że ropa mogła przedostać się nieco dalej niż samo dziąsło, dlatego może być koniecznie nacięcie nawet samej skóry na twarzy.

  • Ropień podokostnowy – ropa wcieka w wyrostka zębodołowego, skąd może przedostać się nawet do okostnej. Okostna jest miejscem niezwykle unerwionym, co powoduje ogromny ból. Okostna może zacząć się rozwarstwiać. Dziąsło podczas tego zapalenia jest mocno zaczerwienione i opuchnięte. Aby pozbyć się ropy w dziąśle konieczne jest jego nacięcie i zastosowanie antybiotykoterapii.
  • Ropień okołowierzchołkowy – zapalenie dotyczy miazgi, jak również tkanek znajdujących się wokół zęba. Bardzo często pacjent odczuwa silne bóle szczęki, głowy, bóle w okolicach uszu, a także ma podwyższoną temperaturę ciała, ząb staje się bardzo wrażliwy na zmiany temperatur. Tak jak w powyższych ropniach leczenie tego ropnia polega na pozbyciu się ropy z dziąsła oraz włączenie antybiotyku, czasami konieczne może być usunięcie zęba.
Poznaj superprodukty dla zdrowych i czystych zębów
Poznaj superprodukty dla zdrowych i czystych zębów [6 zdjęć]

Wapń jest bardzo ważnym składnikiem, który ma ogromny wpływ na zęby. Sama dieta często nie jest w stanie

zobacz galerię

2. Ropa w dziąśle – przyczyny powstawania

Przyczyną powstawania ropy w dziąśle jest stan zapalny, który powstaje na dziąśle lub zębie. Bakterie dostają się do kanałów korzeniowych, powodując bolesne infekcje.

3. Ropa w dziąśle – objawy

Do najczęstszych objawów zapalenie dziąsła należą:

  • Opuchnięcie, ból dziąsła;
  • Problem podczas otwierania ust, jedzenia, a nawet mówienia;
  • Możliwe występowanie gorączki.

Warto pamiętać o tym, iż właściwa i codzienna higiena jamy ustnej może nie doprowadzić do zapalenia czy ropni dziąseł oraz bólu zębów. Trzeba myć zęby po każdym posiłku i to najlepiej pastą z naturalnych składników. Należy odstawić słodkie napoje gazowane, a także słodkie przekąski. Nie należy unikać wizyt u dentysty, gdyż regularne wizyty mogą okazać się zbawienne dla zdrowia.

Musisz to wiedzieć

Od najmłodszych lat trzeba mieć świadomość tego w jaki sposób powinno się dbać o zęby, ponieważ dzięki tej wiedzy można uniknąć chorób zębów czy co gorsza ekstrakcji zębów oraz drogich i nietrwałych protez.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze