Trwa ładowanie...

Rośnie liczba zatruć paracetamolem. Celowe przedawkowania leków bez recepty

Avatar placeholder
09.09.2019 17:11
123RF Rośnie liczba świadomych zatruć paracetamolem
123RF Rośnie liczba świadomych zatruć paracetamolem

Lekarze alarmują. Ilość zatruć paracetamolem, popularnym środkiem przeciwbólowym dostępnym bez recepty, wzrasta. To lek coraz częściej wykorzystywany do podejmowania prób samobójczych.

1. Próby samobójcze przez przedawkowanie paracetamolu

Badania przeprowadzone w Australii przyniosły niepokojące wnioski. Paracetamol jest coraz częściej wykorzystywany przez samobójców. W dużych dawkach ten środek działa toksycznie na wątrobę, powodując jej niewydolność.

W Australii ilość prób samobójczych podejmowanych przy wykorzystaniu paracetamolu wzrosła o 44 proc. w ostatniej dekadzie. Liczbę hospitalizacji szacuje się już na prawie 100 tys. rocznie, z czego tylko ułamek stanowią zatrucia nieintencjonalne. W tym samym czasie liczba chorych z poważnymi uszkodzeniami wątroby wzrosła dwukrotnie.

W Polsce obserwowana jest podobna tendencja, w szczególności wśród młodych osób. Paracetamol zawarty w lekach bez recepty jest coraz częściej wykorzystywany w celu odurzenia lub pozbawienia się życia. Dostęp do takich środków jest praktycznie nieograniczony, można je wszędzie nabyć.

Zobacz film: "Niebezpieczne przegrzanie organizmu"

Psycholog Urszula Struzikowska-Marynicz podkreśla, że w okresie dojrzewania ok. 90 proc. zatruć ma przyczynę suicydalną, czyli związaną z podjęciem decyzji o próbie samobójczej. Młodzi ludzie trują się lekami dostępnymi bez recepty i alkoholem. Rzadziej sięgają po dopalacze, narkotyki.

Z leków najpopularniejsze są środki przeciwbólowe, szczególnie paracetamol, ibuprofen i syropy na kaszel, na bazie acodinu. Zawarty w nim bromowodorek dekstrometorfanu działa podobnie do kodeiny. Furorę robi również pseudoefedryna, składnik popularnych leków przeciw gorączce i przeziębieniu.

- Leki działające na układ oddechowy oraz działające przeciwbólowo nierzadko wykorzystywane są w próbach samobójczych, głównie przez dziewczęta – wyjaśnia psycholog Urszula Struzikowska - Marynicz. - Zdarzają się przypadki zatruć po zmieszaniu leków z alkoholem. Również sam alkohol działa toksycznie na młode organizmy. Dzieci i młodzież trafiają do szpitali, mając średnio 2 do 4 promili alkoholu we krwi.

W Polsce grupą najczęściej przedawkowującą leki są nastoletnie dziewczęta. Zatruwają się środkami bez recepty czterokrotnie częściej niż ich rówieśnicy płci męskiej.

- Leki dostępne bez recepty stanowią łakomy kąsek dla tej grupy osób, gdyż są ogólnodostępne, tanie oraz nie kojarzą się negatywnie z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia w przypadku przeżycia. Śmierć poniesiona w skutek zatrucia lekami wydaje się bardziej estetyczna i mniej problematyczna, sprawia iluzję łatwej i bezbolesnej - tłumaczy psycholog.

- Taka perspektywa kojarzy się jedynie z "zaśnięciem". To wskazuje na niską świadomość dzieci i młodzieży oraz ich niedostateczny poziom edukacji w obszarze skutków przedawkowania tych substancji i tego objawów - ostrzega specjalista.

Po przedawkowaniu paracetamolu pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bóle brzucha i wymioty, organizm próbuje w ten sposób pozbyć się toksyn. Ponieważ jest to lek prowadzący do uszkodzeń wątroby, pojawia się więc żółtaczka, dochodzi do niewydolności wątroby, a wreszcie do śpiączki. Około 1 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu zatruć lekami bez recepty lekarze nie są w stanie uratować.

2. Próby samobójcze - gdzie szukać pomocy

Jeżeli odczuwasz smutek, przygnębienie, okaleczasz się, masz myśli samobójcze lub zauważasz podobne zachowanie u kogoś bliskiego, nie wahaj się.

Pomoc można uzyskać, kontaktując się z osobami dyżurującymi pod bezpłatnymi numerami telefonów.

116 111 Telefon Zaufania służy pomocą dzieciom i młodzieży. Od 2008 roku prowadzi go Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje).

800 12 00 02 Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia" czynny jest przez całą dobę. Dzwoniąc pod podany numer uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną i informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej miejsca zamieszkania.

116 123 Kryzysowy Telefon Zaufania udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze