Trwa ładowanie...

Rozstępy na plecach – wygląd, przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 29.12.2022 11:09
Rozstępy na plecach pojawiają się najczęściej u chłopców w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu.
Rozstępy na plecach pojawiają się najczęściej u chłopców w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu. (123rf)

Rozstępy na plecach pojawiają się najczęściej u chłopców w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu. Są wynikiem zerwania włókien kolagenowych w skórze. Powstają, gdy ciało nie wytrzymuje napięcia i pęka. Nieestetyczne blizny tworzą się najczęściej w dolnej części pleców oraz po bokach. Początkowo są różowe, z czasem stają się białe. Przypominają poziome lub pionowe, długie blizny. Jak je leczyć?

spis treści

1. Co to są rozstępy na plecach?

Rozstępy na plecach, które są najszybciej rosnącą częścią ciała, zwykle pojawiają się w okresie dojrzewania, częściej u chłopców niż dziewcząt. Zmiany poziome powstają głównie na dole i środku pleców wzdłuż kręgosłupa, pionowe zaś na bokach pleców.

Rozstępy (łac. striae distensae) mają charakterystyczny wygląd: początkowo są różowe, a z czasem bledną. Najczęściej tworzą się na skórze ud, brzucha, pośladków, na rękach i piersiach.

2. Przyczyny powstawania rozstępów na plecach

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Za pojawienie się rozstępów na plecach odpowiada bardzo szybki wzrost (typowe dla nastolatków) lub przyrost wagi(https://zywienie.abczdrowie.pl/waga-a-zdrowie) (stąd rozstępy na plecach w ciąży czy u osób, które szybko utyły).

Wrzecionowate pasma przypominające blizny powstają w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry lub jej osłabienia, a także zerwania sieci włókien kolagenowych i elastynowych tworzących strukturę skórną. To efekt tego, że w różnych okolicznościach organizm nie nadąża z produkcją nowych komórek.

Przyczyny powstawania rozstępów na plecach są różne. To na przykład:

  • bardzo szybki wzrost, stąd rozstępy u nastolatków,
  • znaczny wzrost masy ciała w krótkim czasie, np. ciąża, w przypadku pleców częściej dojrzewanie. Wówczas ciało najszybciej się rozwija i rośnie, co może być powodem uszkodzeń w głębokich warstwach skóry,
  • zmiany hormonalne (ciąża, dojrzewanie),
  • szybki przyrost tkanki mięśniowej (np. w wyniku uprawiania kulturystyki),
  • predyspozycje genetyczne,
  • choroby genetyczne, na przykład zespół Marfana, choroba narządu wzroku, układu kostnego, serca i naczyń krwionośnych, wywołana mutacją w genie fibryliny-1. Ta rzadka choroba genetyczna, która wiąże się z wysokim wzrostem, nieproporcjonalnie długimi kończynami, osłabionymi mięśniami i znaczną wadą wzroku,
  • nadwaga, otyłość, szybki przyrost masy ciała,
  • zaburzenie funkcjonowania tkanki łącznej,
  • długotrwałe przyjmowanie substancji bogatych w kortykoidy.

Przyczyny powstawania rozstępów na plecach często występują jednocześnie. Na przykład u nastolatków są najczęściej wynikiem dojrzewania i związanych z nim zmian (wzrost, przyrost masy) oraz zaburzeń w gospodarce hormonalnej organizmu.

3. Leczenie rozstępów na plecach

Rozstępy najlepiej leczyć w pierwszym etapie ich powstawania, kiedy to odbudowa prawidłowych struktur kolagenu i elastyny jest jeszcze możliwa. Jak stymulować produkcję kolagenu i elastyny, by nie dopuścić do zerwania włókien? Bardzo ważna jest dieta bogata w witaminę A, witaminę E i mikroelementy (krzem, cynk). Nie mniej ważna jest regularna aktywność fizyczna, która pobudza krążenie krwi, dotlenia i reguluje metabolizm.

Kluczowa jest pielęgnacja skóry, jej nawilżenie i natłuszczenie. Dobre efekty może przynieść smarowanie ciała środkami z kolagenem lub oliwą z oliwek. Sprawdzi się olejek kokosowy czy masło kakaowe. Istnieją również inne domowe sposoby na rozstępy na plecach. Warto stosować okłady z aloesu, który nawilża skórę, regeneruje tkanki i łagodzi stany zapalne skóry czy sok z ziemniaków, które zawierają minerały i witaminy odpowiedzialne za odbudowę komórek skóry. Na różowe i czerwone pręgi pomogą kosmetyki na rozstępy.

Działają wzmacniająco, rozjaśniająco i wygładzająco. Powinny cechować się dużą zawartością kolagenu. Wskazane jest leczenie dermokosmetykami i preparatami zawierającymi witaminy A, E i C, oleje z kiełków, związki krzemu czy kwasy fenolowe. Można używać [kremów na rozstępy]((https://uroda.abczdrowie.pl/krem-na-rozstepy), balsamów lub olejków nawilżających, które są dostępne w aptece lub drogerii.

Wieloma metodami, przy pomocy których rozstępy są redukowane, dysponuje medycyna estetyczna. Można do nich zaliczyć:

  • peelingi chemiczne, do których wykorzystuje się kwas glikolowy,
  • światłoterapię,
  • osocze bogatopłytkowe
  • mikrodermabrazję,
  • mezoterapię,
  • laseroterapię, czyli usuwanie prążków laserem,
  • lipotransfer, czyli przeszczep własnej tkanki tłuszczowej.

Jak leczyć rozstępy na plecach? Wart sięgać po różne metody, zarówno domowe sposoby na rozstępy u nastolatków, ciężarnych czy świeżo upieczonych mam, jak i kosmetyki czy profesjonalne zabiegi. To ważne, ponieważ jeśli w porę nie zostaną podjęte starania, rozstępy nie tylko będą się powiększać, ale pozostaną na resztę życia. Trzeba jednak pamiętać, że działania nie zawsze przynoszą oczekiwany i zadowalający efekt. Całkowite usunięcie blizn jest możliwe jedynie drogą operacyjną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze