Rozstępy po ciąży - powstawanie, zapobieganie, usuwanie

Na brzuchu, piersiach, udach i pośladkach… to tam zostaje jedna z pamiątek po ciąży. Mowa o rozstępach, które są zmorą wielu młodych matek. Jak do nie dopuścić do powstania rozstępów po ciąży? Jakie są możliwości usunięcia ich w gabinecie kosmetycznym?

Rozstępy po ciąży - powstawanie

Pojawienie się rozstępów jest związane z zakłóceniem pracy komórek produkujących w skórze włókna kolagenu i elastyny. Dzięki tym białkom nasza skóra jest napięta, jędrna i sprężysta, a naskórek ma zdolność do regeneracji.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Domowe sposoby na rozjaśnienie rozstępów

Jeśli zauważyłeś nietypowe bruzdowate ślady na brzuchu, piersiach, pośladkach lub nogach, to najprawdopodobniej są to rozstępy. Najczęściej są następstwem...

Podczas ciąży włókna kolagenowe stają się słabsze, za sprawą wytwarzanego w tym okresie kortyzolu. Upośledza on pracę komórek produkujących kolagen i w konsekwencji jego włókna stają się kruchsze i nie tak odporne na rozciąganie. Podczas szybkiego przyrostu masy ciała, pękają. Mało estetyczne blizny można zauważyć około 6-7 miesiąca ciąży, ponieważ to w tym czasie dochodzi do największego przyrostu wagi u kobiety. Blizny są początkowo bladoróżowe, stopniowo robią się czerwone lub purpurowe, powiększając swoją długość i szerokość. Po porodzie zmieniają kolor na biały lub perłowy.

Rozstępy po ciąży są problemem, na który mamy wpływ - jednak trzeba działać  zanim się pojawią.

Rozstępy po ciąży – zapobieganie

Odżywiając się w ciąży nie można jeść zbyt mało, jednak nadmierne obżarstwo też jest niewskazane. Oprócz tej zasady, w swojej diecie należy pamiętać o cynku, który jest bardzo przyjazny dla naszej skóry - zmniejsza ryzyko wystąpienia rozstępów. Dzieje się tak, gdyż cynk bierze udział w produkcji kolagenu. W jedzeniu można go znaleźć w wątrobie wieprzowej, pieczeni wołowej, migdałach, fasoli, ostrygach.

W ciąży pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Jeśli skóra ma prawidłową ilość wody, staje się elastyczniejsza i bardziej podatna na rozciąganie, co oznaczna mniejsze ryzyko pękania i powstania rozstępów.

Dbanie o swoją skórę dopiero po pojawieniu się rozstępów, to zdecydowanie za późno. Od pierwszych tygodni ciąży należy dwa razy dziennie wmasowywać w skórę ujędrniające i zapobiegające rozstępom kremy. Najlepiej także raz w tygodniu wykonywać peeling, dzięki któremu preparaty wchłoną się lepiej. Kosmetyki powinny zawierać witaminę E oraz wyciągi z roślin morskich.

Trzecią rzeczą, którą możesz zrobić, aby zapobiec rozstępom, są ćwiczenia fizyczne. Dzięki nim twoje mięśnie zostaną wzmocnione, nadmiar tkanki tłuszczowej zostanie zredukowany, poprawi się także wydolność tlenowa organizmu.

Przede wszystkim ruch niesie także wiele korzyści skórze, która będzie bardziej napięta i ukrwiona. Pamiętaj jednak, by przed rozpoczęciem aktywności sportowej, zasięgnąć porady lekarza, w celu wykluczenia przeciwwskazań do treningów.

Rozstępy po ciąży - usuwanie

Jeśli starania o zapobiegnięcie rozstępom nie przyniosą zadowalających efektów lub jeśli zapomniałaś podjąć walkę z rozstępami przed porodem, z ratunkiem przychodzą zabiegi kosmetyczne.

W gabinecie kosmetycznym możesz zostać poddana mikrodermabrazji (polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka), mezoterapii (wstrzykiwanie do uszkodzonych tkanek specjalnego preparatu), dermabrazji (ścieranie powierzchni skóry wirującą główką), terapii laserem (złuszczanie naskórka przez podgrzanie i odparowanie jego warstw), a także peelingowi chemicznemu z użyciem kwasu glikowego.

 

 

Monika Matuszko, 4 miesiące temu

Rozstępy i cellulit

Komentarze (2)
~agataPe
~agataPe 7 miesięcy temu

Jak tak patrzę po znajomych i po sobie nawet, to całkowite uniknięcie rozstępów po ciąży jest niemal niemożliwe. U mnie ten problem był dość spory, a naprawdę starałam się dbać o skórę. Tyle dobrego, że teraz faktycznie mamy sporo opcji walki z tym, tak jak piszecie. Dla mnie ratunkiem był akurat laser Aton, polecony w gabinecie medycyny estetycznej. Dobrze właśnie zgłosić się do specjalisty, żeby ocenił indywidualny przypadek.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rozstępy i cellulit
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Rozstępy i cellulit
Rozstępy i cellulit

Laserowe usuwanie rozstępów po ciąży

Rozstępy to dla wielu kobiet nieodłączny, choć niezbyt mile widziany, element ciąży. Czerwone kreski na ciele pojawiają się nie tylko u ciężarnych (...) wystąpienie rozstępów. Winne mogą być również czynniki dziedziczne...

Rozstępy i cellulit

Kremy na rozstępy po ciąży

Kosmetyki na rozstępy to domowy sposób działający na nieestetyczne, białe lub czerwone „kreski" na skórze. Nie wymaga on dużych nakładów finansowych (...) , chociaż rozpiętość cenowa kremów na rozstępy jest bardzo duża....

Rozstępy i cellulit

Kosmetyki na rozstępy

Kosmetyki na rozstępy

Odpowiednio wmasowany krem na rozstępy może zdecydowanie poprawić wygląd skóry, przy niewielkich kosztach.

Rozstępy i cellulit

Piękne ciało w ciąży

Piękne ciało w ciąży

Domowe sposoby na rozstępy dają pierwsze efekty po długim i, co ważniejsze, regularnym ich stosowaniu, zatem warto już w trakcie ciąży rozpocząć profilaktyczne zabiegi pielęgnacyjne.

Rozstępy i cellulit

Skórka pomarańczowa

Skórka pomarańczowa

Rozstępy są efektem nadmiernego rozciągania się skóry i zerwania sieci włókien kolagenowych. Jednak obecnie na rynku dostępne są liczne preparaty zapobiegające tworzeniu się rozstępów, jak i takie korygujące już powstałe...

Rozstępy i cellulit

Rozstępy w ciąży - zapobieganie, usuwanie

Rozstępy to wrzecionowate pasma na powierzchni skóry, które początkowo są wyniosłe, obrzękowe, a z czasem ulegają zanikowi. Ich pojawieniu (...) się mogą towarzyszyć świąd, pieczenie i ból. Rozstępy powstają na poziomie...

Pielęgnacja piersi

Rozstępy na piersiach

tego przykrego problemu. Rozstępy na piersiach w ciąży Rozstępy tworzą się w skórze właściwej. Ich powstawanie jest ściśle związane z upośledzeniem (...) . Przyczyny rozstępów...

Rozstępy

Rozstępy u ciężarnej

Rozstępy u ciężarnej

Rozstępy w ciąży wystęoują na skutek rozciągania skóry brzucha w miarę zaawansowania ciąży. Na rynku dostepne są preparaty działające profilaktycznie, a także leczące już powstałe zmiany.

Ciało

Rozstępy

wagi. Najczęściej pojawiają się rozstępy w ciąży oraz w okresie dojrzewania, kiedy to młody człowiek doświadcza gwałtownych skoków wzrostu. Otyłość (...) skóry, nawilżanie jej olejkami i odżywianie witaminami. Najskuteczniejszy...