Trwa ładowanie...

Rozstępy po ciąży - powstawanie, zapobieganie, usuwanie

 Monika Matuszko
29.12.2022 11:10
Rozstępy po ciąży - powstawanie, zapobieganie, usuwanie
Rozstępy po ciąży - powstawanie, zapobieganie, usuwanie (Shutterstock)

Na brzuchu, piersiach, udach i pośladkach… to tam zostaje jedna z pamiątek po ciąży. Mowa o rozstępach, które są zmorą wielu młodych matek. Jak do nie dopuścić do powstania rozstępów po ciąży? Jakie są możliwości usunięcia ich w gabinecie kosmetycznym?

spis treści

1. Rozstępy po ciąży - powstawanie

Pojawienie się rozstępów jest związane z zakłóceniem pracy komórek produkujących w skórze włókna kolagenu i elastyny. Dzięki tym białkom nasza skóra jest napięta, jędrna i sprężysta, a naskórek ma zdolność do regeneracji.

Podczas ciąży włókna kolagenowe stają się słabsze, za sprawą wytwarzanego w tym okresie kortyzolu. Upośledza on pracę komórek produkujących kolagen i w konsekwencji jego włókna stają się kruchsze i nie tak odporne na rozciąganie. Podczas szybkiego przyrostu masy ciała, pękają. Mało estetyczne blizny można zauważyć około 6-7 miesiąca ciąży, ponieważ to w tym czasie dochodzi do największego przyrostu wagi u kobiety. Blizny są początkowo bladoróżowe, stopniowo robią się czerwone lub purpurowe, powiększając swoją długość i szerokość. Po porodzie zmieniają kolor na biały lub perłowy.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Rozstępy po ciąży są problemem, na który mamy wpływ - jednak trzeba działać  zanim się pojawią.

2. Rozstępy po ciąży – zapobieganie

Odżywiając się w ciąży nie można jeść zbyt mało, jednak nadmierne obżarstwo też jest niewskazane. Oprócz tej zasady, w swojej diecie należy pamiętać o cynku, który jest bardzo przyjazny dla naszej skóry - zmniejsza ryzyko wystąpienia rozstępów. Dzieje się tak, gdyż cynk bierze udział w produkcji kolagenu. W jedzeniu można go znaleźć w wątrobie wieprzowej, pieczeni wołowej, migdałach, fasoli, ostrygach.

W ciąży pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Jeśli skóra ma prawidłową ilość wody, staje się elastyczniejsza i bardziej podatna na rozciąganie, co oznaczna mniejsze ryzyko pękania i powstania rozstępów.

By nie wystąpiły rozstępy po ciąży, ważna jest dieta, odpowiednie nawodnienie i kosmetyki
By nie wystąpiły rozstępy po ciąży, ważna jest dieta, odpowiednie nawodnienie i kosmetyki (123rf)

Dbanie o swoją skórę dopiero po pojawieniu się rozstępów, to zdecydowanie za późno. Od pierwszych tygodni ciąży należy dwa razy dziennie wmasowywać w skórę ujędrniające i zapobiegające rozstępom kremy. Najlepiej także raz w tygodniu wykonywać peeling, dzięki któremu preparaty wchłoną się lepiej. Kosmetyki powinny zawierać witaminę E oraz wyciągi z roślin morskich.

Trzecią rzeczą, którą możesz zrobić, aby zapobiec rozstępom, są ćwiczenia fizyczne. Dzięki nim twoje mięśnie zostaną wzmocnione, nadmiar tkanki tłuszczowej zostanie zredukowany, poprawi się także wydolność tlenowa organizmu.

Przede wszystkim ruch niesie także wiele korzyści skórze, która będzie bardziej napięta i ukrwiona. Pamiętaj jednak, by przed rozpoczęciem aktywności sportowej, zasięgnąć porady lekarza, w celu wykluczenia przeciwwskazań do treningów.

3. Rozstępy po ciąży - usuwanie

Jeśli starania o zapobiegnięcie rozstępom nie przyniosą zadowalających efektów lub jeśli zapomniałaś podjąć walkę z rozstępami przed porodem, z ratunkiem przychodzą zabiegi kosmetyczne.

W gabinecie kosmetycznym możesz zostać poddana mikrodermabrazji (polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka), mezoterapii (wstrzykiwanie do uszkodzonych tkanek specjalnego preparatu), dermabrazji (ścieranie powierzchni skóry wirującą główką), terapii laserem (złuszczanie naskórka przez podgrzanie i odparowanie jego warstw), a także peelingowi chemicznemu z użyciem kwasu glikowego.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze