Trwa ładowanie...

Rozwój dziecka - 20 miesiąc

Avatar placeholder
07.10.2016 09:15
Rozwój dziecka - 20 miesiąc
Rozwój dziecka - 20 miesiąc (Zdjęcie autorstwa lina smith / CC BY 2.0)

Dla wszystkich rodziców najważniejszy jest prawidłowy rozwój dziecka. Okres 20 miesięcy życia to czas, w którym maluch wiele się nauczył, jednak jeszcze wiele nauki przed nim. Rodzice lubią obserwować i porównywać etapy rozwoju dziecka od urodzenia. Daje im to poczucie satysfakcji i ulgi, że rozwój dzieci przebiega wzorcowo. Oto odpowiedź na pytanie, jak powinien przebiegać rozwój dziecka 20-miesięcznego.

spis treści

1. Komunikacja z dzieckiem 20-miesięcznym

Nawet jeśli czasami masz wrażenie, że jest inaczej, mimo to pamiętaj, że 20-miesięczne dziecko słyszy wszystko, co do niego mówisz. Jest to najwyższy czas, aby przestać mówić do dziecka jak do niemowlaka, jeśli nadal w ten sposób przekazujesz dziecku informacje. Staraj się nie używać zbyt wielu zdrobnień i mów tonem, którego używasz podczas rozmowy z dorosłym człowiekiem.

Stały rozwój dziecka oznacza coraz aktywniejsze uczestniczenie w konwersacjach. Wskazując palcem na dany przedmiot, możesz pytać się dziecka, co to jest. Aby stymulować rozwój poznawczy dziecka i umiejętności komunikacyjne oraz pomóc maluchowi w poszerzaniu słownictwa, możesz zastosować zabawę z użyciem kart z obrazkami. Mogą one zostać samodzielnie przygotowane, np. za pomocą mazaków lub wycinając zdjęcia z gazet. Gotowe obrazki są także do kupienia w księgarniach.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Na tym etapie życia maluch powinien być w stanie zidentyfikować co najmniej kilka obrazków poprzez wskazywanie palcem. Zabawa z obrazkami zintegruje kilka umiejętności, które będą niezbędne w przyszłym życiu dziecka. W celu opisywania tego, co się dzieje dookoła, 20-miesięczne dziecko zaczyna łączyć wyrazy.

2. Fizyczny rozwój dziecka 20-miesięcznego

Na tym etapie życia dziecko coraz lepiej radzi sobie z wieloma czynnościami, między innymi z podrzucaniem piłki do góry czy konstruowaniem budowli składającej się z co najmniej 6 klocków. Maluch zauważa coraz więcej szczegółów znajdujących się w jego codziennym środowisku. Jest to znakomity okres życia na zabawy na placu zabaw, gry w piłkę oraz inne zabawy ruchowe, które poprawiają koordynację.

Dziecko 20-miesięczne zaczyna coraz częściej sprzeciwiać się rodzicom i opiekunom, zdarzają się także zachowania agresywne, np. uderzenie brata czy siostry. Maluch działa impulsywnie, nie kontroluje swojego zachowania i jego punkt widzenia nadal jest egocentryczny. Na tym etapie życia bardzo ważne jest, by rodzice stanowczo wyznaczali granice, które maluch nie powinien przekraczać. Jest to dobry moment, by uczyć dziecko, że należy dzielić się z innym.

Poza tym warto wspierać malucha w każdej próbie wyrażenia swoich potrzeb i uczuć. Dziecko 20-miesięczne często staje się bojaźliwe, dlatego rodzice powinni pamiętać o tym, by uczyć je, jak radzić sobie z takimi uczuciami. Hałas i nowi ludzie wzbudzają strach, jednak poprzez rozmowy z dzieckiem może on być skutecznie pokonany.

W 20 miesiącu życia dochodzi do wielu zmian. Maluch coraz efektywniej komunikuje się z opiekującymi się nim ludźmi, lepiej wyraża swoje potrzeby i staje się coraz bardziej spostrzegawczym obserwatorem.

ROZWÓJ DZIECKA

Zobacz także:​

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze