Trwa ładowanie...

Rozwój dziecka - 23 miesiące

Avatar placeholder
04.07.2020 23:05
Rozwój dziecka - 23 miesiące
Rozwój dziecka - 23 miesiące (Shutterstock)

W tym okresie dziecko spostrzega, że wokół niego, oprócz mamy i taty, są także inni ludzie. Potrafi już okazywać sympatię i niechęć wobec innych. Stawia pierwsze kroki w kontaktach towarzyskich. Zaczyna się interesować swoimi rówieśnikami, chociaż trudno mu współpracować z innymi dziećmi i prowadzić zgodną zabawę. Ciekawość świata tego niespełna dwuletniego malca zaczyna być coraz większa. Jaka jest zatem rola rodzica w tym specyficznym okresie?

1. Umiejętności dziecka w 23 miesiącu życia

Nasze dziecko:

  • coraz lepiej rysuje,
  • uczy się prostych piosenek,
  • żywiołowo reaguje na muzykę,
  • jest coraz bardziej samodzielne.

Drugi rok życia dziecka to okres, w którym możesz pomyśleć o zapisaniu go na jakieś zajęcia. Warto prześledzić ofertę pobliskiego domu kultury oraz klubów dla malucha. Do dyspozycji jest wiele zajęć dla maluchów. Godne uwagi są szczególnie zajęcia z rytmiki, pływanie, taniec lub kółko plastyczne.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na zapisanie dziecka na zorganizowane zajęcia w grupie, zadbaj, aby miało kontakt z rówieśnikami. Możesz na przykład skorzystać z placu zabaw. Pamiętaj jednak, że dzieci w tym wieku mogą być trudne do okiełznania. Bądź przygotowana na sytuacje bójek w piaskownicy. Jeśli twoje dziecko zachowuje się nieodpowiednio, bądź konsekwentna i natychmiast reaguj. Dziecku nie wolno pobłażać agresywnych zachowań i z poważną miną należy powiedzieć mu, że tak nie wolno robić.

2. Nauka szacunku

Zasady pokojowego współżycia nie ograniczają się wyłącznie do kontaktów z rówieśnikami. Bywa, że dziecko wzrasta w domu, w którym istnieją domowe zwierzęta i dokucza pupilom. Ciągnie kota za ogon, dokucza psu itp. Rodzic powinien reagować na takie sytuacje z uporem maniaka. Należy bowiem pamiętać, że czym skorupka za młodu nasiąknie... Maluch powinien wiedzieć, że nikomu nie wolno wyrządzać krzywdy. Trzeba uczyć dziecka kontaktu ze zwierzętami – pogłaskać kota, dać mu jeść do miski z pomocą mamy, wymienić wodę psu itp. Dziecko, pomagając w pracach przy zwierzęciu, czuje się potrzebne, a ponadto uczy się obowiązkowości, samodzielności i szacunku.

3. Mały odkrywca

Nie musisz wcale daleko wyjeżdżać, aby móc pokazywać dziecku piękno świata. Zwykły spacer po parku botanicznym może być dla dziecka niezwykle pasjonującą lekcją przyrody. Nasz dwulatek będzie nam wdzięczny za poświęcony mu czas i uwagę. Ważne, aby starać się zapewnić mu rozwijającą zabawę, która umocni więź między rodzicami i pobudzi rozwój poznawczy dziecka. 23-miesięczne dziecko to mały odkrywca, którego dużo rzeczy interesuje i którymi też szybko się nudzi.

W czasie wolnym od pracy wybierz się zatem z dzieckiem na spacer do lasu lub na łąkę. Zbierzcie liście drzew, nacieszcie się pięknem polnych kwiatów, pokaż maluchowi fruwające motyle, ucz, że przyroda jest potrzebna i należy o nią dbać. Zaproś dziecko do zabawy w naśladowanie, np. śpiewu ptaka czy latania ważki. Każda chwila spędzona z dzieckiem procentuje na przyszłość. Buduje więź, przybliża wzajemnie do siebie. Dziecko wychowywane w poczuciu miłości i bezpieczeństwa rozwija się harmonijnie, wiedząc, że zawsze może liczyć na rodziców.

ROZWÓJ DZIECKA

Zobacz także:​

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze