Przejdź na WP

Rozwolnienie – przyczyny, choroby objawiające się rozwolnieniem

Rozwolnienie to inaczej biegunka. Oznacza najczęśćiej zakażenie wirusowe lub bakteryjne układu pokarmowego. Są jednak przypadki, w których rozwolnienie może świadczyć o bardziej poważnej chorobie. Chociaż u zdrowego, dorosłego człowieka to dosyć częste schorzenie, u niemowląt i ludzi starszych rozwolnienie bywa prawdziwym problemem prowadzącym do poważnego odwodnienia. Czego symptomem może być rozwolnienie i jak z nim skutecznie walczyć?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Rozwolnienie – przyczyny

Rozwolnienie to płynny, półpłynny lub papkowaty stolec. Najczęściej wydalany jest częściej niż 3 razy na dobę. Biegunce towarzyszą kurczowe bóle brzucha, silme osłabienie, nudności i wymioty, niekiedy gorączka i odwodnienie. Jeżeli rozwolnienie trwa do 10 dni, wówczas przyjmuje postać ostrą, natomiast gdy trwa dłużej – przewlekłą.

Przewlekłe rozwolnienie wymaga przeprowadzenia analizy kału
Przewlekłe rozwolnienie wymaga przeprowadzenia analizy kału

Jeżeli rozwolnienie wywołane jest przez wirusy może świadczyć o tak zwanej grypie żołądkowej. Za bezpośrednią przyczynę jelitówki uznaje się rotawirusy. Do zakażenia dochodzi przez przewód pokarmowy. Przy grypie żołądkowej pojawiają się nudności, wymioty, bóle brzucha, osłabienie. Chorobie towarzyszy najczęściej gorączka. Przy leczeniu rozwolnienia tego typu należy przede wszystkim nawadniać organizm. Nie wolno dopuścić do zaburzeń w obrębie gospodarki wodno-eletrolitowej. Wymioty można ograniczyć przez spożywanie schłodzonych płynów. Jeżeli rozwolnieniu towarzyszą skurcze brzucha, wówczas można posiłkować się lekami rozkurczowymi.

W innym przypadku rozwolnienie może być wywołane przez bakterie, na przykład przez bakterię Salmonelli, Escherichii coli lub Campylobacter jejuni. Do zakażenia dochodzi zwyczajowo przez drogę pokarmową lub w wyniku nie stosowania zasad higieny. Również w tym przypadku trzeba właściwie nawadniać organizm. Na rozwolnienie polecany jest również węgiel, który hamuje perystaltykę jelit i wychwytuje toksyny oraz substancje gnilne.

Symptomy, które wskazują, że biegunka jest poważniejsza niż myślisz
Symptomy, które wskazują, że biegunka jest poważniejsza niż myślisz [10 zdjęć]

Biegunka to gwałtowna reakcja ze strony układu pokarmowego, polegająca na wystąpieniu silnego bólu brzucha,...

zobacz galerię

Ponadto rozwolnienie jest wywoływane przez stres i silne emocje. Najczęściej cierpią na taką postać biegunki osoby charakteryzujące się słabym systemem nerwowym. Rozwolnienie może pojawić się znienacka, na przykład w czasie egzaminu lub podczas rozmowy o pracę. W takich przypadkach należy łagodzić skutki stresu chociażby poprzez branie bezpiecznych tabletek ziołowych.

To też warto wiedzieć

2. Rozwolnienie - choroby

Rozwolnienie może mieć bardziej poważne przyczyny. Zaliczymy do nich między innymi:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy