Rozwolnienie – przyczyny, choroby objawiające się rozwolnieniem
Rozwolnienie to inaczej biegunka. Oznacza najczęściej zakażenie wirusowe lub bakteryjne układu pokarmowego. Są jednak przypadki, w których rozwolnienie może świadczyć o bardziej poważnej chorobie. Chociaż u zdrowego, dorosłego człowieka to dosyć częste schorzenie, u niemowląt i ludzi starszych rozwolnienie bywa prawdziwym problemem prowadzącym do poważnego odwodnienia. Czego symptomem może być rozwolnienie i jak z nim skutecznie walczyć?
1. Co to jest rozwolnienie?
Rozwolnienie to płynny, półpłynny lub papkowaty stolec. Najczęściej wydalany jest częściej niż 3 razy na dobę. Biegunce towarzyszą kurczowe bóle brzucha, silne osłabienie, nudności i wymioty, niekiedy gorączka i odwodnienie. Jeżeli rozwolnienie trwa do 10 dni, wówczas przyjmuje postać ostrą, natomiast gdy trwa dłużej – przewlekłą.
2. Najczęstsze przyczyny rozwolnienia
Jeżeli rozwolnienie wywołane jest przez wirusy, może świadczyć o tak zwanej grypie żołądkowej. Za bezpośrednią przyczynę jelitówki uznaje się rotawirusy.
Do zakażenia dochodzi przez przewód pokarmowy. Przy grypie żołądkowej pojawiają się:
- nudności,
- wymioty,
- bóle brzucha,
- osłabienie.
Chorobie towarzyszy najczęściej gorączka. Przy leczeniu rozwolnienia tego typu należy przede wszystkim nawadniać organizm. Nie wolno dopuścić do zaburzeń w obrębie gospodarki wodno-eletrolitowej. Wymioty można ograniczyć przez spożywanie schłodzonych płynów. Jeżeli rozwolnieniu towarzyszą skurcze brzucha, wówczas można posiłkować się lekami rozkurczowymi.
W innym przypadku rozwolnienie może być wywołane przez bakterie, na przykład przez bakterię Salmonelli, Escherichii coli lub Campylobacter jejuni.
Do zakażenia dochodzi zwyczajowo przez drogę pokarmową lub w wyniku niestosowania zasad higieny. Również w tym przypadku trzeba właściwie nawadniać organizm. Na rozwolnienie polecany jest również węgiel, który hamuje perystaltykę jelit i wychwytuje toksyny oraz substancje gnilne.
Ponadto rozwolnienie jest wywoływane przez stres i silne emocje. Najczęściej cierpią na taką postać biegunki osoby charakteryzujące się słabym systemem nerwowym. Rozwolnienie może pojawić się znienacka, na przykład w czasie egzaminu lub podczas rozmowy o pracę. W takich przypadkach należy łagodzić skutki stresu, chociażby poprzez branie bezpiecznych tabletek ziołowych.
Biegunka może przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Na KtoMaLek.pl poznasz skuteczne, domowe i apteczne sposoby radzenia sobie z biegunką. Na portalu sprawdzisz również dostępność leków w aptekach i zarezerwujesz je wygodnie online.
3. Choroby spowodowane rozwolnieniem
Rozwolnienie może mieć bardziej poważne przyczyny. Zaliczymy do nich między innymi:
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – dotyczy przede wszystkim końcowego odcinka jelita grubego. Przy rozwolnieniu pojawia się krew w kale oraz śluz, przyśpieszona akcja serca oraz wysoka gorączka. W takich przypadku koniecznie należy wybrać się do lekarza w celu podjęcia odpowiedniej terapii.
- Alergia pokarmowa – wywoływana jest przez nieprawidłową pracę układu pokarmowego. Oprócz rozwolnienia pojawia się wysypka na skórze, katar, problemy z oddychaniem. W takich przypadkach wymagane są testy uczuleniowe.
- Nadczynność tarczycy – przy nadczynności tarczycy może wystąpić rozwolnienie z takimi objawami, jak duszność, nadmierna potliwość, spadek masy ciała, kołatanie serca oraz drżenie rąk. Prawidłowe leczenie ustali endokrynolog.
4. Dieta podczas rozwolnienia
Podczas rozwolnienia należy wprowadzić dietę lekkostrawną, aby wspomagać organizm w powrocie do zdrowia. Do najważniejszych zaleceń dotyczących diety podczas biegunki należą:
- Odpowiednie nawodnienie. Picie dużej ilości wody zapobiega odwodnieniu. Warto do wody dodać elektrolity (np. w postaci tabletek rozpuszczanych w wodzie, może to być również rozcieńczony sok owocowy), aby zapobiec ich niedoborom. Ważne jest, aby w czasie rozwolnienia unikać alkoholu, który może nasilać objawy odwodnienia.
- Lekkostrawna dieta. Łagodna dla żołądka będzie dieta BRAT (banany, ryż, mus jabłkowy, tosty). Można jeść suche krakersy, które pomogą w ustabilizowaniu żołądka oraz gotowane ziemniaki (bez dodatku masła lub śmietany).
- Unikanie tłustego i pikantnego jedzenia oraz cukru. Smażone, tłuste mięsa, tłuste sery czy śmietana mogą podrażniać układ pokarmowy. Słodkie dania mogą nasilać biegunkę poprzez zwiększanie ilości wody w jelitach.
- Ograniczenie produktów mlecznych (mogą nasilać objawy).
- Unikanie surowych warzyw i owoców. Surowe warzywa mogą być trudne do strawienia, a wysoka zawartość błonnika będzie nasilać objawy.
Przy wprowadzaniu pokarmów do diety po rozwolnieniu, należy robić to stopniowo, obserwując reakcje organizmu. Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają, warto skonsultować się z lekarzem.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.