Trwa ładowanie...

Rumień alergiczny – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

 Katarzyna Kurek
29.03.2024 10:17
Rumień alergiczny może objawiać się czerwonymi plamami i swędzeniem
Rumień alergiczny może objawiać się czerwonymi plamami i swędzeniem (Adobe Stock)

Rumieniem alergicznym określa się zmiany skórne, będące reakcją na kontakt z określonym alergenem. Zmianom rumieniowatym może towarzyszyć także pieczenie, czy świąd o różnorodnym nasileniu. Czym jeszcze objawia się rumień alergiczny? Jakie są jego najczęstsze przyczyny? Czy rumień jest niebezpieczny?

spis treści

1. Czym jest rumień alergiczny?

Rumień alergiczny to miejscowe zaczerwienienie skóry, najczęściej przypominające plamy. Może przybierać różnorodne kształty i zajmować różną powierzchnię ciała. Źródłem powstawania zmian jest rozszerzenie naczyń krwionośnych położonych w powierzchownych warstwach skóry. Zmianom rumieniowym mogą towarzyszyć także inne objawy, takie jak pieczenie, czy swędzenie.

Rumień alergiczny jest odpowiedzią organizmu na kontakt z określonym czynnikiem uczulającym. Związany jest z nadmiernym wydzieleniem histaminy. Może pojawiać się u osób w każdym wieku, występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

2. Przyczyny rumienia alergicznego

Zobacz film: "Najpewniejszy objaw boreliozy. Pojawia się nawet 30 dni po ukąszeniu przez kleszcza"

Od czego może być rumień alergiczny? Zmiany rumieniowe spowodowane są w tym przypadku ekspozycją skóry na czynniki drażniące, np. takie jak pyłki roślin, alergeny pokarmowe, konserwanty i inne substancje chemiczne, metale.

Zmiany skórne mogą pojawić się też po ukąszeniu owadów, czy pajęczaków (rumień alergiczny po komarze, alergiczny rumień po kleszczu). Wówczas reakcja alergiczna pojawia się w krótkim czasie od ukłucia, zlokalizowana jest w pobliżu miejsca ugryzienia.

Jak odróżnić rumień wędrujący od reakcji alergicznej?

Odczyn alergiczny po ugryzieniu kleszcza nie jest tym samym, co rumień wędrujący. Rumień alergiczny jest reakcją na alergeny zawarte w ślinie kleszcza. Pojawia się zaraz po ugryzieniu, ale też stosunkowo szybko znika.

Rumień wędrujący, który jest objawem wczesnego stadium boreliozy, pojawia się 3-30 dni po ugryzieniu. W odróżnieniu od reakcji alergicznej ma on kolisty kształt i centralne przejaśnienie. Często porównywany jest przez to do okrągłej tarczy strzelniczej. Co więcej, tego typu reakcja utrzymuje się na skórze kilka, a nawet kilkanaście tygodni.

Leki przeciwalergiczne oraz preparaty łagodzące uciążliwe objawy alergii znajdziesz z pomocą wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Wypróbuj jej możliwości i sprawdzaj dostępność leków w ponad 10 800 aptekach w Polsce! Zarezerwuj swój lek online i zapłać za niego w aptece.

3. Jak objawia się rumień alergiczny?

Jak wygląda rumień alergiczny? Zmiany pojawiające się na skórze mogą przybierać różną postać, ale i lokalizację. Obserwuje się rumień alergiczny na twarzy, kończynach czy tułowiu. Czasem może pojawić się też nieco wyższa temperatura w miejscu występowania zmian skórnych. Tak jeszcze może objawiać się rumień alergiczny:

  • czerwone plamy,
  • miejscowe zaczerwienienie,
  • dyskomfort w miejscu zmian,
  • wrażenie napiętej skóry.

Zmiany skórne mogą mieć zróżnicowane natężenie (od łagodnego zaczerwienienia, po intensywne plamy). Podobnie jak w przypadku pokrzywki, rumień alergiczny może powodować też silne swędzenie i pieczenie w zmienionym chorobowo miejscu.

4. Rumień alergiczny – leczenie

Niekiedy zmiany rumieniowe ustępują samoistnie (np. po ukąszeniu owada), w innych przypadkach konieczny jest kontakt z lekarzem. Zwykle specjalista przeprowadza najpierw szczegółowy wywiad z pacjentem, który pozwala poznać potencjalne przyczyny wywołujące rumień alergiczny. Lekarz w celu potwierdzenia rozpoznania może zlecić wykonanie testu płatkowego.

Postępowanie lecznicze zależy od przyczyny problemu. Często rumień alergiczny leczy się objawowo. Lekarz może zdecydować także o włączeniu do terapii glikokortykosteroidów. Ważna jest też odpowiednia pielęgnacja skóry oraz unikanie ekspozycji na czynniki drażniące.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze