Jak często zmieniać bieliznę? Lekarka mówi wprost
Codzienna kąpiel i mycie zębów trzy razy dziennie to rutynowe nawyki, nad którymi nawet się nie zastanawiamy. A czy równie skrupulatnie podchodzimy do zmiany odzieży, zwłaszcza bielizny? Lekarka wyjaśnia, w jaki sposób wpływa to na nasze zdrowie.
1. Prosty nawyk chroni przed wieloma chorobami
Dr Jen Caudle, lekarz rodzinny, osteopatka, wykładowczyni akademicka, która w mediach społecznościowych zgromadziła ponad milion obserwujących, tłumaczy, jak jeden prosty nawyk może chronić nas przed chorobami. W opublikowanym na TikToku wideo mówi, że jako lekarz rekomenduje, by codziennie zmieniać bieliznę i dodaje, że sama tego zwyczaju skrupulatnie przestrzega.
Brzmi jak banał, ale dr Caudle zauważa, że "nie wszyscy się z tym zgadzają". Tymczasem regularne zmienianie bielizny może niwelować ryzyko szeregu problemów zdrowotnych. Przede wszystkim zmniejsza ryzyko infekcji w obrębie układu moczowo-płciowego, szczególnie grzybiczych, ale także bakteryjnych. Jak wyjaśnia dr Caudle, bielizna stanowi idealne środowisko do rozwoju patogenów chorobotwórczych.
- Zmniejsza się również ryzyko wystąpienia wysypki, podrażnień czy nasilenia egzemy - mówi. - To bardzo mądre posunięcie, podobnie jak codzienna zmiana odzieży. Tak, zmieniaj bieliznę codziennie z tych powodów i innych - podkreśla lekarka.
2. Siedlisko bakterii. "Jest ciepło, wilgotno, ciemno"
Jak wyjaśniał w rozmowie z CNN dr Anthony Rossi, członek American Academy of Dermatology, nie tylko majtki należy prać bezwzględnie po każdym użyciu. Ta sama zasada dotyczy skarpet czy takich elementów garderoby jak biustonosz, rajstopy czy bielizna termiczna.
- Dotykają tych części naszego ciała, na których jest dużo bakterii naturalnie bytujących na naszym ciele. Kiedy się pocimy, powstaje wilgotne środowisko, w którym te bakterie mogą się namnażać - tłumaczy lekarz.
Ostrzega też, że suszenie bielizny funkcyjnej nie jest dobrym pomysłem. W cieple bakterie szybciej się namnażają, stąd jedynym sposobem na pozbycie się patogenów z odzieży jest upranie jej w ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiednich detergentów. Z kolei dr Jeremy Fenton, dyrektor medyczny Schweiger Dermatology Group w Nowym Jorku, dobitnie wyjaśnia, dlaczego codzienne zmienianie skarpet jest ważne.
- Infekcje grzybicze na stopach i palcach są po prostu nieokiełznane. Wnętrze naszych butów to idealne środowisko dla rozwoju grzybów. Jest ciepło, wilgotno, ciemno - mówi, dodając, że warto myć wnętrze butów co najmniej raz w miesiącu.
W kwestii innych elementów garderoby lekarze są bardziej liberalni. Odzież wierzchnią warto prać, gdy się zabrudzi, najlepiej też czyścić ją raz w miesiącu. W przypadku spodni czy koszul wiele zależy od tego, jak długo mieliśmy odzież na sobie, a także czy mamy problem z nadpotliwością, bądź jesteśmy narażeni na zmiany skórne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.