Trwa ładowanie...

Rzadkie powikłania po przyjęciu szczepionki Johnson & Johnson. EMA zaleciła, żeby były wymienione jako efekt uboczny zastrzyku

Kolejne powikłanie po J&J. W rzadkich przypadkach może dochodzić do żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
Kolejne powikłanie po J&J. W rzadkich przypadkach może dochodzić do żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (Getty Images)

Zidentyfikowano kolejne powikłania po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson. Europejska Agencja Leków potwierdziła, że w rzadkich przypadkach może dochodzić do żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (z ang. Venous thromboembolism - VTE). Agencja zaleciła, by ulotka preparatu została uzupełniona o ten skutek uboczny. Warto jednak zaznaczyć, że w Polsce odnotowano 96 przypadków zakrzepicy na ponad 37 mln szczepień.

spis treści

1. EMA o możliwych powikłaniach po szczepieniu J&J

Europejska Agencja Leków (EMA) potwierdziła, że istnieje możliwy związek między rzadkimi przypadkami zakrzepicy w żyłach głębokich a przyjęciem preparatu Janssen. Jak informuje PAP: "EMA zaleciła także, aby do informacji o szczepionce J&J oraz o szczepionce AstraZeneca dodać jako działanie niepożądane o nieznanej częstotliwości małopłytkowość immunologiczną (ITP), zaburzenie krwawienia spowodowane przez omyłkowy atak organizmu na płytki krwi".

EMA aktualizuje listę możliwych skutków ubcznych po szczepieniach
EMA aktualizuje listę możliwych skutków ubcznych po szczepieniach (Getty Images)
Zobacz film: "Dr Fiałek: Szczepionki przeciwko COVID-19 zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu"

Niespełna miesiąc temu, po analizie przypadków zgłoszonych powikłań, EMA aktualizowała listę możliwych skutków ubocznych. Wtedy eksperci uznali, że po przyjęciu zastrzyku J&J istnieje rzadkie ryzyko powiększenia węzłów chłonnych, zaburzeń czucia powierzchownego, mogą pojawić się też szumy w uszach, biegunka oraz wymioty.

- Już wcześniej wiedzieliśmy, że po szczepieniu J&J mogą wystąpić VITT, czyli indukowane immunologicznie poszczepienne epizody zakrzepowe z małopłytkowością. Teraz jest to rozszerzone o jeszcze inny epizod zakrzepowo-zatorowy, czyli żylną chorobę zakrzepowo-zatorową - VTE. Widzimy, że bardzo rzadko, ale jednak mogą się zdarzać tego typu powikłania - mówi lek. Bartosz Fiałek, popularyzator wiedzy na temat COVID-19.

- W momencie, kiedy korzyści płynące z zaszczepienia przewyższają ewentualne ryzyko wystąpienia działań ubocznych, ten profil bezpieczeństwa jest uznawany w dalszym ciągu za pozytywny. Jest tylko uaktualniana ulotka preparatu. Podobnie było w przypadku informacji o możliwości wystąpienia zespołu Guillaina-Barrego, który jest również rzadkim powikłaniem mogącym wystąpić po przyjęciu szczepionki Johnson & Johnson. Nie wpływa to jednak na wycofanie szczepionki z obrotu - tłumaczy lekarz.

Zobacz także: EMA aktualizuje listę skutków ubocznych po szczepionkach AstraZeneca i J&J

2. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

W przebiegu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w żyłach powstają skrzepy. Mogą one dotyczyć różnych naczyń i występować m.in. w nodze, w ramieniu albo pachwinie. Choroba najczęściej dotyczy żył głębokich kończyn dolnych. Jest to o tyle groźne, że może prowadzić do późniejszego wystąpienia m.in. zatorowości płucnej, która stanowi już bezpośrednie zagrożenie życia.

Doktor Fiałek tłumaczy, jakie objawy powinny nas zaniepokoić i jak rozpoznać zakrzepicę. Rodzaj dolegliwości zależy przede wszystkim od rejonu, którego dotyka choroba.

- W przypadku głowy są to głównie bóle głowy, zaburzenia widzenia, zawroty. Jeżeli zakrzepica będzie dotyczyła naczyń jamy brzusznej, to wtedy mogą pojawić się nagłe, silne bóle brzucha, zaburzenia wypróżniania. Jeżeli będzie dotyczyć łożyska płucnego, to mogą wystąpić bóle w klatce piersiowej, krwioplucie, przyspieszony oddech i tętno. Jeżeli incydent zakrzepowy dotyczy kończyn dolnych, to przede wszystkim mamy powiększenie obwodu kończyny, czyli jej obrzęk, ból oraz niekiedy wzmożone ucieplenie skóry - wyjaśnia doktor Fiałek.

- Każdy z tych objawów powinien zmusić pacjenta do pilnego udania się do lekarza. Przede wszystkim dlatego, żeby zapobiec wystąpieniu poważnych powikłań związanych z tą chorobą. W momencie, kiedy materiał zakrzepowy z kończyny dolnej przedostanie się do płuc, może doprowadzić do zatoru płucnego i jest to stan zagrażający życiu. W zależności od umiejscowienia zatoru, śmiertelność sięga nawet 50 proc. - dodaje lekarz.

3. W jakim okresie od szczepienia mogą wystąpić powikłania?

Eksperci przypominają, że wystąpienie tego typu powikłań może mieć związek m.in. z wcześniejszymi, niezdiagnozowanymi schorzeniami pacjentów, m.in. z nadkrzepliwością.

- Powikłania najczęściej występują między 5. a 16. dniem po szczepieniu. W związku z tym jest to okres, w którym pojawienie się niepokojących objawów powinno wzbudzić szczególną czujność i skłonić pacjentów do pilnego kontaktu z lekarzem. Najczęściej w tego typu przypadkach podawane są leki przeciwzakrzepowe - wyjaśnia dr Fiałek.

Przypadki zakrzepicy po szczepieniach były notowane również w Polsce. Z raportu uwzględniającego wszystkie NOP-y zgłaszane do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynika, że od początku programu szczepień do 1.10.2021 r. odnotowano 96 przypadków zakrzepicy. Łącznie zarejestrowano 15 634 NOPów, z czego 13 163 miały charakter łagodny. Były to głównie zaczerwienienia oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze